שתף קטע נבחר

אושרה הרחבת קניון בשכונת מגורים בראשל"צ

חרף התנגדות של העירייה ושל כ-1,000 מהתושבים, אושרה תוספת של שתי קומות בשטח של 3,056 מ"ר לקניון "הבאר" שבשכונת נאות שקמה

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה דחתה לאחרונה טענות שהעלו עיריית ראשון לציון וכ-1,000 תושבים כנגד תוכנית להרחבת קניון "הבאר" שבשכונת נאות שקמה בעיר. נקבע כי התוכנית תואמת את המגמה הארצית להתחדשות עירונית, וכי בניגוד לטענה שתיצור עומס תעבורתי ומצוקת חניה - בטווח הארוך תעודד תוספת שירותי ציבור ומסחר בשכונה את התושבים ללכת ברגל במקום להשתמש בכלי רכב

 

בעלת הקניון, "בנייני ישקו", יזמה לפני כשלוש שנים את התוכנית לתוספת שתי קומות בשטח של 3,056 מ"ר. בתחילה היא זכתה לתמיכת הוועדה המקומית בעירייה, אך בהמשך התחלפו חבריה וההרכב החדש הצטרף להתנגדויות שהגישו חלק מתושבי השכונה.

 

לפני כחצי שנה דנה הוועדה המחוזית בהתנגדויות והחליטה לאשר את התוכנית בתנאים כמו הסדרת חריגות בנייה נטענות בקניון ובדיקה תנועתית. אלא שהעירייה והוועדה המקומית ערערו בטענה שאין הצדקה תכנונית לתוספת שטחי מסחר בקניון, שכבר היום גורם לקשיי חניה ועומסי תנועה. עוד נטען כי לא ייתכן שהוועדה המחוזית תיתן גושפנקא לעבריינות הבנייה המתחוללת כיום בקניון. חמישה תושבים, נציגות של אחד הבתים בשכונה ועוד כ-1,000 תושבים נוספים הצטרפו לטיעוני העוררות.

 

מנגד טענה הוועדה המחוזית כי העירייה שינתה את עמדתה ללא הסבר מספק, וכי מדובר בתוספת מינורית למרכז שכונתי, שדווקא תרחיב את מגוון השירותים המוצעים לתושבים, ותעודד אותם ללכת ברגל ולהפחית את השימוש ברכבים.

 

בנוסף צוין כי הטענות לגבי חריגות הבנייה נמצאות כיום בשלבי חקירה ולפיכך הוועדה לא מצאה לנכון לבטל את התוכנית אלא לאזן אותה באמצעות התנאת ההיתרים בהסדרת החריגות. בעלת הקניון תמכה בטיעונים אלה.

 

חברי ועדת המשנה לעררים שבראשות עו"ד אורית קוטב החליטו לקבל את הערר באופן חלקי בלבד. נקבע כי אין הצדקה לפסול את התוכנית כולה, והדבר היחיד שהוועדה המחוזית צריכה לדאוג לו הוא שיוצע לתושבים מגוון רחב של שירותים תוך שמירה על הצביון השכונתי.

 

עוד נקבע כי המדיניות הנוכחית בתחום ההתחדשות העירונית תומכת במתן מענה רחב לצורכי התושבים בתוככי העיר, באופן שיאפשר להם לבלות, לצרוך תרבות ולצאת לסידורים וקניות בהליכה או ברכיבה על אופניים חלף שימוש ברכבים.

 

יו"ר הוועדה העירה כי השינוי במדיניות אמנם יגרור קשיי הסתגלות, אך בטווח הארוך הוא יועיל לתושבים ויגרום דווקא להפחתת העומס בכבישים ולשיפור באיכות האוויר והסביבה. "אנו מאמינים בכוחה של מדיניות תכנונית לכוון התנהגות ולהוביל את המרחב המוגבל של מדינת ישראל לעתיד טוב יותר, תוך התחשבות בדורות הבאים. אנו מאמינים ביצירת תנאים לקידום נגישות פיזית, תעסוקתית, תחבורתית וכיו"ב", נכתב.

 

בנוסף נקבע כי הוועדה המחוזית ערכה איזון נכון בנושא חריגות הבנייה, בהתחשב בכך שמדובר בחריגות מינוריות. בסיכומו של דבר נקבע כי החלטת הוועדה המחוזית ראויה ומתבססת על מדיניות התכנון הארצית להתחדשות עירונית. עם זאת, כאמור, הדיון יוחזר אליה כדי שתקבע הוראות לתמהיל השימושים בתוספת הבנייה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אורי אקרמן
עו"ד אילן גלזר
צילום: אורי אקרמן
מומלצים