שתף קטע נבחר

מתנדבים, שלטים וסרטונים: המפלגות מתכוננות ליום הבוחר

עשרות אלפי מתנדבים כבר גויסו לטובת המפלגות השונות לקראת יום הבחירות. המועמדים צפויים לעבור בכל רחבי הארץ במטרה לשכנע את האזרחים לצאת להצביע. אצל מי ישימו דגש על הרשתות החברתיות? מי עוקבת אחרי הצבעות ה"בייס"? ומי מתכננת "תיקון" מיוחד נגד הקורונה?

 

בנימין נתניהו בני גנץ  אביגדור ליברמן אריה דרעי עמיר פרץ איתמר בן גביר איימן עודה נפתלי בנט  (צילום: AP , רויטרס, אבי מועלם, ירון ברנר)
מתכוננים ליום הבוחר (צילום: AP , רויטרס, אבי מועלם, ירון ברנר)

מחר (יום ב') יתייצבו אזרחי ישראל בקלפיות בפעם השלישית ברציפות. לקראת יום הבוחר המפלגות מעלות הילוך במטרה לשמור על הבייס ולהגדיל את קהל התומכים. איך המפלגות מתכננות לנצל את הרגעים האחרונים? ואיזה הפתעות הן מכינות ליום הבחירות?

 

כל מה שצריך לדעת על בחירת 2020 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

פורסמו המיקומים: כל הפרטים על "קלפיות הקורונה" המיוחדות

 

את סוף השבוע האחרון לפני הבחירות הקדיש נתניהו למפגש עם בוחרים פוטנציאליים בבוקר ולאחר מכן ערך סדרת ראיונות בכלי התקשורת השונים. זמנו נותב גם לטובת הקלטת סרטונים ושידורים חיים בעמודים שלו ברשתות החברתיות, כדי להגיע למספר רב יותר של מצביעי ליכוד וימין.

 

ביום שלפני הבחירות ייערך מבצע שילוט גדול במוקדי התמיכה המרכזיים של הליכוד, וסיירות של סטודנטים יצאו אל הבתים בערים המזוהות עם הליכוד ויוודאו שהמצביעים יוצאים להצביע. פעילי הליכוד התבקשו לכבוש את הצמתים ברחבי הארץ.

 

 

 

במהלך יום הבחירות יפעיל הליכוד, כבכל מערכת בחירות, מרכז טלפונים גדול שתפקידו לעבור על רשימות התומכים ולוודא שכולם יוצאים להצביע. נתניהו יחלק את זמנו בשידורים חיים בפייסבוק ובטוויטר ובמסרים שיקליט ויועברו ישירות לקהל התומכים במכשירים הסלולריים.

 

בסביבת נתניהו מעריכים שהמסרים שהוא מפיץ בתקשורת הלא ממוסדת, ללא מסננת, אפקטיביים הרבה יותר. במקביל, הוא צפוי לרדת בעצמו לשטח ולצלם את הפעילות ביום הבחירות. בנוסף, נתניהו יערוך שיחות קצרות וממוקדות לראשי ערים, לפוקדים הגדולים של הליכוד ולכאלה שיכולים להשפיע על קהל המצביעים.

רה
נתניהו במחנה יהודה ביום שישי. יצא לשטח לתעד את הפעילות(צילום: רויטרס)

שני מסרים שנתניהו צפוי להדהד באופן נרחב במהלך היומיים הקרובים הם: "לא להצביע לאיתמר בן גביר ולא לבזבז קולות ימין", וכן "לגנץ אין מה להציע, הוא לא עומד בלחץ".


אחרי שבועות ארוכים של קמפיין ולאחר שאיבדו בסקרים את ההובלה – המטרה המרכזית של כחול לבן תהיה לחזור ולהיות המפלגה הגדולה ביותר. הקמפיין יסתער על שני יעדים: קמפיין המפלגה הגדולה ביותר והעלאת אחוזי ההצבעה במעוזים שבהם כחול לבן חזקה.

 

ביום הבחירות תוביל כחול לבן מנגנון שכולל יותר מ-25 אלף פעילים ברחבי המדינה שיסתובבו מחוץ לקלפיות וישכנעו מצביעים, סיירות המרצה במוקדי קניות ובמרכזי הערים, חמ"ל טלפונים עם מאות מוקדנים ומטה היסעים ארצי. יותר מ-300 מטות פרוסים ברחבי הארץ, מטות ערים ומטות ייעודיים כמו ליוצאי הקהילה האתיופית ולמגזר הרוסי.

 

 
 

 

הקוקפיט, יחד עם כל חברי הרשימה, יסיירו בשטח כפי שעשו לאורך הקמפיין כשהמטרה היא להעלות את אחוז ההצבעה. יו"ר כחול לבן בני גנץ יסייר ביום הבחירות בראש העין, בחיפה, בקריות, בתל אביב ובמקומות נוספים. יאיר לפיד יעבור בערי השרון ובתל אביב, משה (בוגי) יעלון יסייר בבאר שבע, גוש דן ומודיעין-מכבים-רעות, ואילו גבי אשכנזי יסייר בראשון לציון, אשדוד, אשקלון ונתניה.

קמפיין בחירות 2020 פעילים כחול לבן בני גנץ תל אביב ()
גנץ עם מצביעים בתל אביב. חברי הקוקפיט יסיירו בכל רחבי הארץ

קמפיין בחירות 2020 פעילים כחול לבן בני גנץ תל אביב ()
אשכנזי עם תומכי כחול לבן

כחול לבן פתחה במוצאי השבת בקמפיין "אנטי פייק-ניוז" שצפוי ללוות גם את יום הבחירות. לטענת הרשימה, הגיע לידיעתם מידע שלפיו הליכוד מתכנן לשבש את יום הבחירות באמצעות הפצת ידיעות כוזבות בקרב תומכי כחול לבן או במעוזים של המפלגה ברחבי הארץ.אנשי הרשימה המשותפת ממשיכים להגביר את הפעילות בשטח במטרה להביא כמה שיותר מצביעים. במהלך סוף השבוע יצאו פעילי הרשימה, דפקו בדלתות הבתים ודיברו עם התומכים ועם אלה שעדיין לא החליטו למי להצביע או אם בכלל להשתתף בבחירות.

 

אנשי דת וחינוך במגזר הערבי יצאו לשטח, שוחחו עם תושבים ותלמידים ודיברו על החשיבות של ההצבעה לרשימה המשותפת באמירה: "כל מי שלא מצביע – עוזר לליכוד ולימין". ראשי רשויות מקומיות יצאו בסוף השבוע בהודעות לתושביהם וקראו לציבור להצביע לרשימה המשותפת. המסר שהם מעבירים הוא שחשוב להצביע לרשימה המשותפת כדי להציל את החברה הערבית מהריסת בתים, אלימות גזענות ובעיות נוספות.

 

אום אל פחם ()
אירוע בחירות של הרשימה המשותפת באום אל-פחם. ממשיכים את פעילות השטח

אחמד טיבי בחוג בית בזימר ()
אחמד טיבי בחוג בית בזמר

היום יצאו אלפי פעילים של הרשימה המשותפת, יחד עם חברי הרשימה, וישתתפו בחוגי בית במטרה להגדיל את מעגל התמיכה – במגזר הערבי ובציבור היהודי.

 

ח"כ עאידה תומא-סלימאן אמרה: "כל היום אנחנו בשטח. הציבור איתנו והוא הולך להכריע את הבחירות האלה עם 16 מנדטים שיביסו את הימין הקיצוני".


במטה השטח של ימינה נערכים לקראת יום הבחירות. ליבת הפעילות תהיה פרויקט "ימינהמונים" של הרשימה, שלטענת מארגניו הצליח עד כה לגייס יותר מ-6,000 מתנדבים. המיזם ממפה קלפיות שמזוהות באופן מובהק עם מפלגות הימין וביום הבחירות יישלחו המתנדבים לעבור בין בתים באותם האזורים ולנסות להוציא את האנשים פיזית להצביע.

נבחרת ימינה ()
ראשי ימינה. ממשיכים בגיוס המתנדבים שיוציאו את המצביעים מהבית

מבצע גיוס הפעילים המתנדבים יימשך עד לרגע האחרון במטרה לעמוד ביעד גיוס של 7,000 מתנדבים שיוציאו את מצביעי ימינה מהבתים אל הקלפי וכך יביאו לחיזוק הרשימה ולפי המארגנים גם להבאת גוש הימין ליעד של 61 מנדטים שיאפשרו הרכבת ממשלה ימנית-לאומית.

 

בכירי הרשימה יעברו ביום הבחירות בין קלפיות בכל הארץ וינסו להניע מצביעי ימין לבחור דווקא בימינה ולא להיענות לקמפיין געוואלד שעלול לצאת מכיוונו של נתניהו.


מטה הבחירות של רשימת העבודה-גשר-מרצ הציב את היעד בבחירות הקרובות – 12 מנדטים. הכוונה היא לפעול בעיקר במקומות שמזוהים עם בוחרי השמאל כדי להעלות את אחוזי ההצבעה ולהגיע למספר הדו-ספרתי המיוחל.

 

כל חברי הרשימה קיבלו משימות ייעודיות ליום הבחירות לצד צוות מתנדבים גדול שיפעל במקביל ברשתות החברתיות. ביום הבחירות עצמו יפשטו כ-2,400 מתנדבים ופעילים על "קלפיות הזהב" שזוהו מראש על ידי מטה הבחירות כקלפיות עם אחוז מצביעי העבודה הגבוה ביותר, שבהם שווה לרשימה לפעול נקודתית.

קמפיין בחירות 2020 העבודה גשר מרצ עמיר פרץ  ()
פעילי העבודה יוצאים לשטח. יקיימו אירועי רחוב ביום הבחירות כדי להגדיל את אחוז ההצבעה

קמפיין בחירות 2020 העבודה גשר מרצ עמיר פרץ  ()

במטה הטלפוני יעבדו כ-650 טלפנים שימריצו את תומכי העבודה-גשר-מרצ לצאת לקלפיות ולהצביע, ואף לעזור בהסעות של מצביעים המתקשים להגיע לקלפי. מטה הקיבוצים והמושבים כבר עתה פועל במבצע "דלת אל דלת" ולשם כך מפעיל 230 מטות בקיבוצים ובמושבים במטרה שהעבודה-גשר-מרצ תהיה הרשימה שזוכה לתמיכה הגדולה ביותר בהתיישבות העובדת.

 

המטה הצעיר של הרשימה, יחד עם תנועות הנוער, מתכננים לבצע מופעי רחוב ואירועים ביום הבחירות, שייערכו במרכזי הערים ובקניונים במטרה להעלות את אחוז ההצבעה. ברשימה הוחלט גם למקד מאמץ גדול בהגדלת התמיכה במגזר הערבי. גורמים במטה הבחירות טענו: "יש סחף של מצביעים ערבים בעקבות ההודעה של עמיר פרץ על כך שימנה את פרופ' עליאן אלקרנאוי לשר ערבי בממשלה".


את סוף השבוע האחרון הקדיש יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להשתתפות בכנסים גדולים, בין היתר באילת. הוא חזר על המסרים של המפלגה, הדגיש את חשיבות ההצבעה למפלגתו והתחייב שלא תהיה מערכת בחירות רביעית. בשישי הוא ערך פגישות פוליטיות לצורך המרצת המצביעים והתראיין לכלי תקשורת, כשבין לבין הוא שוחח עם אנשי המטה והפעילים המרכזיים.

אביגדור ליברמן  (צילום: גיל נחושתן)
ליברמן בכנס ידיעות תקשורת באילת, ביום שישי(צילום: גיל נחושתן)

המסר המרכזי של ישראל ביתנו הוא "בלי הרשימה המשותפת ובלי החרדים יש בכנסת 90 ח"כים שניתן למנוע איתם בחירות". ליברמן סבור שלא תהיה מערכת בחירות רביעית בכל מקרה, וכי קיימת נוסחה שבמסגרתה המפלגות הגדולות לא יצליחו לכפות שוב בחירות, אך הוא מסרב לחשוף אותה.


ש"ס פתחה את שבוע הבחירות בכינוס מרכזי בבית כנסת "היזדים" בירושלים, בהשתתפות מנהיגה הרוחני של התנועה ונשיא מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן, רבנים בכירים בציבור החרדי-ספרדי והיו"ר אריה דרעי, וכעת הפנים נשואות אל רגע האמת – ו' אדר. בתוכנית: פעילות שטח אינטנסיבית, שיחת טלפון לכל מצביע וגם "תיקון" מיוחד להצלה מנגיף הקורונה.

 אירוע פתיחת הקמפיין של ש
דרעי. "תיקון" מיוחד נגד הקורונה(צילום: אלכס קולומויסקי)

יותר מ-150 מטות יוקמו ביום הבחירות ברחבי הארץ כדי להניע את תומכי המפלגה לקלפיות – בדרבון השאננים ובהסעה של ממש למתקשים. המערך יכלול טלפנים, רבני קהילות, פעילי שטח ודיילים מחוץ לקלפיות שייצמדו לרשימות המצביעים המוכרים לש"ס כתומכים פוטנציאליים.

 

דרעי יפתח את יום הבחירות עם הזריחה בתפילה על קברו של הרב עובדיה יוסף. לאחר מכן תקיים מועצת חכמי התורה עצרת מיוחד ברחבת הכותל המערבי, יחד עם מניין רבנים מקובלים, לשמירה על עם ישראל, להצלחת מערכת הבחירות שלדעתם "גורלית לצביון היהודי של המדינה" ולהצלה מ"מגיפת הקורונה". במסגרת הקריצה לקהל המסורתי, ה"תיקון" יועבר בשידור חי בפייסבוק והציבור יכול לשלוח שמות לברכה אישית שייקראו על ידי הרבנים בכותל.


מהיום ועד לנעילת הקלפיות ביהדות התורה מתכוונים לפעול להגיע לכל מצביע במטרה שישפיע על אדם נוסף שאינו במעגל התומכים הטבעי של המפלגה, או כזה המתלבט אם להצביע לה, ולשכנעו לשלשל ג' בקלפי. "יש לנו רשימות של כולם", אמרו במפלגה. "כל המערכות כבר פועלות ואנחנו עושים טלפונים אחד-אחד".

 

אחד החששות של יהדות התורה הוא מאחיזה של אידיאולוגיה קנאית קיצונית שתגרום לאלפים להימנע מהשתתפות בבחירות – תוצאה של קמפיין שקט שמובילה חסידות סאטמר האנטי-ציונית בתוך הקהילות. בצד השני, בשוליים השמאליים, נמצאים החרדים המודרניים שלא מתלהבים מתמיכה ביהדות התורה השמרנית ועשויים להימנע מהצבעה או לתת את קולם למפלגות אחרות.

 

בחירות 2020 יהדות התורה יעקב ליצמן תומכים דתיים לאומיים ציונות דתית ()
ליצמן עם תומכים מהציונות הדתית

מנגד, דווקא בציבור הדתי-לאומי ישנם רבים שאינם נחשבים בדרך כלל כמצביעים פוטנציאליים של המפלגה החרדים, אך הם נרתעים הפעם מתמיכה בימינה או בעוצמה יהודית, מטעמים דתיים או פוליטיים, ויהדות התורה מבקשת לאמצם.

 

בשבת הושקע מאמץ מיוחד בבתי הכנסת של אותן הקהילות ואנשיהן אף צורפו למאגר הממוחשב שבאמצעותו עוקבת המפלגה אחר אחוזי ההצבעה ב"בייס". לאחר צאת השבת קיבל מטה הבחירות המרכזי משובים מהצוותים שפעלו בקהילות ובבתי הכנסת, ומהדיווחים עולה כי "הציבור מתמקם יפה".בעוצמה יהודית ימקדו את פעילות הימים האחרונים, ואת עיקר המאמץ ביום הבחירות, בהסתערות מסיבית על האזורים שבהם יש למפלגה יתרון יחסי של אהדה גבוהה מהממוצע הארצי. מדובר בעיקר בשכונות ובערי פריפריה.

בחירות 2020 עוצמה יהודית איתמר בן גביר שוק מחנה יהודה ירושלים ()
בן גביר עם תומכים במחנה יהודה ביום שישי

ריכוז המאמצים במוקדים הללו ייעשה גם ברמת המתנדבים שיוקצו וגם ברמת ההשקעה הכספית של המפלגה.

 

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן-גביר יפתח את יום הבחירות שלו בהצבעה בקלפי הסמוכה לביתו בחברון ומשם ייסע בכל רחבי הארץ במטרה להניע את המתנדבים של המפלגה.


פורסם לראשונה 29/02/2020 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מתכוננים ליום הבוחר
צילום: AFP
מומלצים