שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

מנכ"ל משרד הבריאות על הקורונה: "המצב בשליטה, לכו להצביע"

5,630 ישראלים שוהים בבידוד ביתי ויוכלו להצביע בקלפיות ייעודיות. משרד הבריאות נמצא איתם בקשר ישיר ונאסר עליהם להשתמש בתחבורה הציבורית. מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב: "נהיה ערוכים לאורך כל היום כדי לתת תשובות ופתרונות מהירים. הכול בטוח, לא לחשוש"

 

 

 

 

בחירות בצל הקורונה: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב קורא לציבור לצאת ולממש את זכותו הדמוקרטית בבחירות מחר. לנוכח החשש מהתפשטות הקורונה, הוא הדגיש כי המצב בשליטה, מספר החולים בישראל מצומצם מאוד ואין הדבקות מקומיות. "סיימנו עכשיו הערכת מצב בחמ"ל של משרד הבריאות ואני רוצה לומר לכם שהמצב בשליטה", אמר המנכ"ל.

 

פורסמו המיקומים: כל הפרטים על "קלפיות הקורונה" המיוחדות

 

מנכל משרד הבריאות משה בר סימן טוב (צילום: מוטי קמחי)
מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב בהודעה מרגיעה לקראת הבחירות(צילום: מוטי קמחי)
 

לדבריו, "כל האנשים שנדבקו בקורונה - אנחנו יודעים מאיפה הם נדבקו וזה חשוב, כי זה אומר שבטוח ללכת להצביע. אל תהססו, זאת החובה שלכם וזאת הזכות שלכם, לכו להצביע". בר סימן טוב אף התייחס לאלפי הישראלים שנמצאים בבידוד בשל חשש שנדבקו בנגיף, 5,630 בני אדם בסך הכול, והדגיש כי במשרד ערוכים לכל תרחיש ומבצעים התאמות נדרשות: "אם אתם בבידוד בית, יש לכם 16 קלפיות ייעודיות שהכינה עבורכם ועדת הבחירות המרכזית עם הנחיות איך מצביעים שם. לכל השאר אני אומר - לכו להצביע, הכול בטוח, לא צריך לחשוש ואנחנו נהיה לאורך כל היום כדי לתת תשובות ופתרונות מהירים כמה שיותר".

 

 

 

 

 

 

 

 

מנכ"ל מד"א אלי בין התייחס לנושא הקלפיות המיוחדות למבודדים, ואמר כי בארגון נערכים עם אמצעים מיוחדים: "מד"א נערך בעקבות פניית יו"ר ועדת הבחירות אורלי אדס ומנכ"ל משרד הבריאות, לסייע ביום הבחירות ולהקים קלפיות לאנשים שנמצאים בבידוד. צריך לזכור שהם לא חולים ואין סכנה להדבקה, הם אנשים שנמצאים בבידוד תחת הנחיות משרד הבריאות ולכן ננקטו אמצעים מיוחדים כדי להבטיח את שלומם של כלל המצביעים".

 

בין הוסיף: "הקלפי תאויש על ידי צוותי מד"א שעברו תדרוכים בנושא התמגנות ומכירים את נגיף הקורונה, בקיאים בתהליכים ויודעים להיזהר ולהישמר. ועדת הבחירות המרכזית העמידה כאן אמצעים מיוחדים כדי שלא יהיה מגע. הוועדה עשתה עבודה יוצאת מן הכלל ודאגה ליכולות מבצעיות וארגוניות שנותנות מענה יעיל, בצורה איכותית ומקצועית".

 

 

קלפי הצבעה אוהל בידוד  (צילום: AP)
קלפי למבודדים בשוהם (צילום: AP)

 

 

בחירות 2020 קלפי קלפיות מבודדים מבודדי בית קורונה אינפו אינפוגרפיקה ()
.

קורונה בישראל ()

1208 ()

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא במהלך ביקור במוקד משרד הבריאות בקריית מלאכי והרגיע את הציבור. "אני מבקש להגיד משהו על הבחירות. אנחנו דואגים לבריאות האזרחים, אפשר ללכת להצביע ולא צריך לחשוש. הדברים בשליטה. אני יודע שיש חששות מפרובוקציות במקומות מסוימים, אך יש הנחיה של משטרת ישראל לפעול נגד פרובקציות".

 

גם שר הבריאות יעקב ליצמן הדגיש כי המצב תחת שליטה של משרד הבריאות, והאזרחים יכולים להיות רגועים. "אני קורא לכולם לבוא להצביע, לא נסבול הפרעות ופייק ניוז, אנחנו יודעים שזה עלול להיות, לא נאפשר שום קלקול של הבחירות", אמר ליצמן. הוא הוסיף: "לא נאפשר שאף אחד יבוא לקלפי עם מסכה, אין צורך בזה, הכול בטוח, כל החשודים הולכים לקלפיות ייעודיות סטריליות ונפרדות. הם חייבים לבוא ברכב שלהם, הם לא יכולים לנסוע ברכבת או ברכב של אחרים, הם לא יצביעו בקלפי כללית ולכן לא צריך לבוא עם מסכה לתוך הקלפיות".

 

ברחבי הארץ הוצבו כאמור 16 קלפיות המיועדות לאנשים השוהים בבידוד ובוועדת הבחירות נערכים ליותר מ-5,000 מצביעים. יוסי תורן, המנהל הלוגיסטי של ועדת הבחירות, הסביר על אופן ההצבעה וספירת המעטפות. "הספירה תתבצע במסגרת הספירה של מעטפות כפולות כפי שסופרים את קולות החיילים", הסביר תורן, שהוסיף כי כי מי שיהיה אחראי על הקלפיות הם מד"א. "הפעלת הקלפי תתבצע באמצעות צוותים רפואיים של מד"א, עד לפני שבוע זה היה בגדר רעיון, באמצעות שני אוהלים מבודדים וצמודים, ימוקמו ב14 אתרים, מצפת עד אילת, הקלפי תאפשר למבודד בית להגיע לקלפי ולממש את זכות הבחירה".

 

במשרד הבריאות ביקשו להבהיר:

 

הקלפיות בישראל בטוחות וזה בטוח ללכת לבחור.

קיימות קלפיות מיוחדות למבודדי בית.

למבודדי בית אסור להגיע לקלפיות רגילות.

למשרד הבריאות יש רשימה של מבודדי בית והוא נמצא איתם בקשר ישיר.

מבודד בית שיש לו סימני מחלה - אסור לו להגיע לשום קלפי, גם לא לקלפי המיוחדת למבודדי בית.

לכולם (בוחרים ועובדי קלפיות) חשוב תמיד להקפיד על כללי ההיגיינה ואין צורך באמצעי מיגון כלשהם ביום הבחירות ובכלל.

נציגי הבריאות נמצאים בשטח ויעדכנו במקרה הצורך.

הגורם הרשמי היחיד להודעות על חשד למקרי קורונה הוא רק משרד הבריאות.

המשטרה ערוכה לשמור על הסדר הציבורי ומשרד הבריאות נמצא בקשר ישיר עמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מנכ"ל משרד הבריאות
צילום: מוטי קמחי
מומלצים