שתף קטע נבחר

במגזר הערבי מצביעים בתקווה: "רוצים להיות שותפים בקבלת החלטות"

ראשי רשויות וחברי כנסת מנסים לשכנע כמה שיותר תושבים להצביע בבחירות. "נתניהו צריך להיות מאחורי סורג ובריח, ואנחנו נסלול את דרכו לשם", טען חוסאם מטייבה. מנגד, סאמר אמר: "מפזרים הבטחות ולא עושים כלום"

 

 

למרות חוסר ההכרעה בשתי מערכות הבחירות הקודמות, במגזר הערבי לא מתייאשים וחברי הרשימה המשותפת יצאו הבוקר (שני) ליישובים הערביים על-מנת לשכנע כמה שיותר תושבים להגיע לקלפיות ולהשפיע על התוצאות גם הפעם. מנגד, חלק מהאזרחים הערבים רואים בבחירות "בזבוז זמן", תושבת ואדי ערה אמרה: "אף אחד לא דואג לנו".

בחירות 2020 מצביעים קלפי טמרה ערבים ערבי (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"חשוב שנצא להצביע כדי להעביר מסר שאנחנו נגד ממשלת הימין הקיצוני", אמר ד"ר חוסאם עזאם מטייבה. "בשנים האחרונות היישובים הערביים סבלו הרבה מהחוקים הגזעניים של ממשלת הימין ונתניהו, הפעם אנחנו רוצים להשפיע ולחזק את הרשימה המשותפת".

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 כל מה שלא הבנתם על בחירות 2020

 מה להביא לקלפי ואיפה מצביעים מבודדי הקורונה? המדריך לבוחר

 לא יודעים איפה אתם מצביעים? לחצו כאן ובררו היכן תוכלו להצביע

 

עזאם אמר כי "העבריין המושחת נתניהו צריך להיות מאחורי סורג ובריח, ואנחנו מבטיחים לסלול את דרכו לשם. אנחנו צריכים הפעם ייצוג חזק שיעמוד על זכויותינו ויעצור את הריסת הבתים, את חוק הלאום ואת שאר החוקים שמפלים אותנו".

 

ד
ד"ר חוסאם עאזם

 

השייח כאמל ריאן מכפר ברא אמר כי "הציבור הערבי יוכיח היום שהוא לא עוד מאגר קולות, אלא עם ששואף לזכויות ושותף להוויה במדינת ישראל. התפקיד של הנציגים שלנו הוא להשפיע ולקבל החלטות שישרתו את האוכלוסיה הערבים והעם הפלסטיני בכלל". לדבריו, הבחירות הן נקודת מפנה ביחסי הערבים והיהודים בישראל. "יש לנו שאיפות כמיעוט לאומי, ולא כאזרחים בודדים שמחפשים זכויות קולקטיביות".

 


 

ראשי הרשויות הערביות הביעו תמיכה ברשימה המשותפת, וקראו גם הם לתושביהם להשתתף בבחירות. "ההשתתפות בבחירות תתרום לכל אזרח ערבי במדינה ותוביל אותנו למקום הנכון", אמרו. "במשך תקופה ארוכה נסינו לקדם פרויקטים ולהציל את הבתים שמיועדים להריסה - אבל עם ממשלה ימנית זה קשה. התגובה שלנו צריכה להגיע בקלפיות".

 

מנגד, יש גם אזרחים, שמעדיפים לא להצביע. "אני לא מאמין בדרכם של חברי הכנסת הערבים ולא באחרים, אני מעדיף לא להצביע לאף מפלגה. כולם מבטיחים הבטחות באוויר ולא עושים כלום", אמר סאמר אבו מוך תושב בקה.

 

תושבת ואדי ערה הוסיפה: "לא אבזבז את הזמן שלי על הבחירות. הרבה שנים אנו סובלים מגזענות, הריסת בתים ורציחות ואף אחד מחברי הכנסת הערבים והיהודים לא הצליח לעצור את הסבל. זה נמשך בלי סוף, אנחנו תמיד משלמים את המחיר".

כאמל ריאן תושב כפר ברא ()
השייח כאמל ריאן מכפר ברא

בחירות 2020 מצביעים קלפי טמרה ערבים ערבי (צילום: רויטרס)
מצביעים בטמרה(צילום: רויטרס)
 

בחירות 2020 מצביעים קלפי טמרה ערבים ערבי (צילום: AP)
(צילום: AP)

פאדי כטיב תושב קלנסוה ()
פאדי כטיב מקלנסוה

פאדי כטיב מקלנסוה מאמין שכל אזרח ערבי בישראל חייב להשתתף בבחירות. "אם לא נשתתף הימין והגזענות יחזרו - והסבל יימשך. אנחנו רוצים להיות שותפים בקבלת ההחלטות והגיע הזמן לשמור על כל אותם הבתים שמאוימים בהריסה", אמר. "אסור לזלזל בבחירות. גם אלה שלא החליטו למי להצביע - חייבים ללכת לקלפיות ולתמוך ברשימה המשותפת כדי שתייצג אותנו. יחד נוכל להצליח בכל מאבק ציבורי".

 

חבר כנסת אחמד טיבי הביע תקווה לתוצאות טובות יותר הפעם ואמר כי "הרשימה המשותפת תביא הישג חסר תקדים, ובזכותנו נתניהו לא יהיה ראש ממשלה. הרשימה המשותפת עוד תביא לשינוי היסטורי במדינה". חברת הכנסת היבא יזבק, שהצביעה בקלפי בנצר, אמרה כי "הרשימה המשותפת היא הקול שלי ושלכם נגד הסתה ובעד שוויון לאומי, אזרחי ומגדרי לכולם. זה השמאל האמיתי והתשובה לכל מי שמעוניין בחיים משותפים באמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מצביעים בטמרה
צילום: רויטרס
מומלצים