שתף קטע נבחר

גם הפעם: ועדת הבחירות לא תפסול פתקים עם חורים

פתקי הצבעה שניכר שנפגמו לצורך פסילתם אושרו ע"י ועדת הבחירות המרכזית, כך הודיע השופט ניל הנדל. החלטה דומה התקבלה בבחירות הקודמות. עוד יאושרו פתקים שצויר עליהם בעט, ושסדר המילים בכינוי הרשימה שונה בהם. עוד קבע הנדל כי על הליכוד להסיר את הסרטון הערוך של גנץ

 

 

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט ניל הנדל, הורה הערב (שני) שלא לפסול פתקי הצבעה עם חורים מזעריים, לכלוך, או שמצויר בעט על גבם או צדם הקדמי, כך שניכר שנפגמו לצורך פסילתם. ההחלטה התקבלה בדומה להחלטה זהה שהתקבלה בבחירות הקודמות בספטמבר, בשל תלונות על השחתת פתקי הצבעה או על הצבת פתקים השונים מהדוגמה המאושרת.

 


כמו כן, לא ייפסלו פתקי הצבעה שדוגמתם אינה זהה לדוגמה שאישרה הוועדה המרכזית, למשל - סדר המילים בכינוי הרשימה שונה, הושמטו מילים או אותיות מהכינוי, ההדפסה אינה במרכז הדף, חיתוך הפתק נעשה שלא באופן ישר או שכינוי הרשימה הודפס מעל האותיות.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet   

 

בנוסף, לא ייפסלו פתקי הצבעה שיש עליהם אותיות של אחת מרשימות המועמדים עם כינוי שונה מן הכינוי שאושר, למשל - כינוי הרשימה בבחירות הקודמות או שיבוש או השמטה של סדר המילים של הכינוי והם ייחשבו לפי האות. עם זאת, אם בתום הספירה נמצא שיש בקלפי רק פתק אחד עם אותו הפגם, הפתק ייפסל, מחמת האפשרות הסבירה שהפגם יזהה את הבוחר.

 

פתקי ההצבעה בבחירות 2020 (צילום: טל כהן)
פתקי ההצבעה בבחירות 2020(צילום: טל כהן)

 

בנוסף, הורה הנדל לליכוד ולראש הממשלה בנימין נתניהו על הסרת הסרטון שפרסמו, ובו מוצג קטע מדבריו של יו"ר כחול-לבן, חבר הכנסת בני גנץ, באופן מטעה. גנץ אמר "לא נשים כחול לבן בקלפיות – נקבל בחירות רביעיות", ואילו הסרטון נחתך כך שרק הקטע הראשון של המשפט מופיע. הנדל הטיל קנס של 7,500 שקלים על הליכוד ועל נתניהו, שישולם לכחול-לבן.

 

הקלפיות, שמרביתן נפתחו בשעה 07:00, ייסגרו ב-22:00, כשעד שש היה שיעור ההצבעה הגבוה ביותר מאז 1999, כף עולה מהנתונים שפרסמה ועדת הבחירות המרכזית. לפי הנתונים, 56.3% מכלל הבוחרים, שהם 3,634,474 ישראליות וישראלים, הצביעו עד השעה 18:00. בבחירות בספטמבר האחרון הצביעו עד לשעה זו 53.5% מבעלי זכות הבחירה, ובבחירות באפריל 2019 עמד שיעור ההצבעה עד לשעה זו על 52%.

אינפו גרפיקה אחוזי הצבעה אחוזים לפי שנים בחירות 2020 מרץ הצבעות לפי שעה ()

עד כה לא נרשמו אירועים חריגים בקלפיות, אך במוקדים שהוקמו במיוחד למבודדי הקורונה נרשמו עומסים. עד לשעה 18:00 הגיעו 3,961 בוחרים לממש את זכותם להצביע בקלפיות הייעודיות למבודדים, עבורם נפתחו עוד שתי קלפיות נוספות בתל אביב (רחוב יגאל אלון 60) ובכפר סבא (אצטדיון לויטה) לשוהים בבידוד הביתי, ושעות ההצבעה הורחבו עד 19:00.

 

 

עד מחר בערב צפויות להתפרסם התוצאות המלאות בקלפיות הרגילות, שמהוות כ-95% מהקולות. עד ליום רביעי בערב, או בשעות הלילה, אמורות להתפרסם התוצאות הסופיות, כולל הקלפיות שבהן הצביעו במעטפות כפולות – בין היתר הקלפיות הנגישות, קלפיות בצה"ל, בבתי החולים, בתי הסוהר והמעצר, נציגויות ישראל בחו"ל – ואלו המיועדות עבור השוהים בבידוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביבית צנטי
פתקי ההצבעה בבחירות
צילום: אביבית צנטי
מומלצים