שתף קטע נבחר

מתחת לקרח שנמס באנטרקטיקה התגלה אי

חוקרים שזיהו את האי הקטן, שהיה מכוסה בשכבה של קרח, קראו לו סיף - על שם אשתו של תור מהמיתולוגיה הנורדית. חוקרים: "האי היה מכוסה בקרח ובכמה כלבי ים"

בחודש שעבר נשברו שיאי החום ביבשת אנטרקטיקה וכתוצאה מכך נמס קרח רב. מדובר באי שאורכו 380 מטרים ורוחבו 160 מטרים והוא נמצא מול האי פיין במערב היבשת.

 

חוקרים על האי (צילום: ג'וליה סמית וולנר)
חוקרים על האי(צילום: ג'וליה סמית וולנר)

 

משלחת מחקר של Thwaites Offshore Research זיהתה את האי החדש, כשהפליגה סמוך לחופי היבשת. הם קראו לאי סיף, אשתו של תור במיתולוגיה הנורדית. המדענים אמרו כי האי נחשף בשל תופעת המסת הקרחונים, הפוקדת את אנטרקיטיה בשל שינוי האקלים.

 

החוקרים הוסיפו כי שכבת קרח כיסתה את האי במשך שנים רבות, ולכן הוא לא נראה בעבר. כאשר הקרח נמס, באחד האזורים המאבדים כמויות גדולות של קרח בשנים האחרונות באנטרקטיקה, הוא נצפה לראשונה. החוקרים עוד אוספים פרטים על אודות האי שנחשף, ומשלחת תערוך בו מחקרים עד סוף החודש.

האי היה מכוסה על ידי מדף קרח (צילום: ג'וליה סמית וולנר)
האי היה מכוסה על ידי מדף קרח(צילום: ג'וליה סמית וולנר)

 

ג'וליה סמית וולנר מצוות המחקר THOR אמרה: "אחרי שהיינו המבקרים הראשונים, כעת אנו יכולים לאשר כי האי סיף עשוי סלע גרניט וכי הוא היה מכוסה על ידי מדף קרח, וכמה כלבי ים".

 

 

בחודש שעבר התנתקו חלקים מקרחון האי פיין שבמערב אנטרקטיקה לאוקיינוס. מדובר בקרחון המאבד קרח באופן גבוה מאוד בשל התחממות כדור הארץ ומדענים חוששים כי הוא עלול לאבד עוד כמויות גדולות של קרח לאוקיינוסים - דבר שיוביל לעליית מפלס פני הים ולהצפות. פרויקט קופרניקוס של סוכנות החלל האירופית עוקב אחר מצב הקרחונים ביבשת אנטרקטיקה. בימים האחרונים הוא זיהה כי קרחון, ששטחו 350 קמ"ר (כמעט פי 7 משטחה של תל אביב) התנתק לים אמונדסן.

 

מדענים אמרו כי אמנם בעבר התנתקו קרחונים גדולים מקרחון האי פיין לים מדי ארבע עד שש שנים - אבל בעשור האחרון מגמת ההתנתקות עלתה באופן דרמטי. בשנים 2011, 2013, 2015, 2017, 2018 וגם השנה התנתקו קרחונים מהקרחון הענק.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'וליה סמית וולנר
חוקרים על האי
צילום: ג'וליה סמית וולנר
מומלצים