שתף קטע נבחר

מיקי זוהר: "אבוי לבית המשפט שיסטור בפניו של העם"

השר זאב אלקין התייחס לאפשרות שגוש הימין לא יגיע ל-61: "השחקנים הפוליטים חייבים להפנים שהייתה הכרעה ברורה, בחירות נוספות זה חוסר אחריות מוחלט". מיקי זוהר דחה אפשרות שבג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה: "אנחנו הריבון, ובכוחנו לשנות את החוק"

 

 

הליכוד עם מה שמסתמן כניצחון גדול, גוש הימין מתנדנד סביב ה-60 מנדטים: בליכוד כמובן בירכו על התוצאות וכבר בוחנים את מלאכת הרכבת הממשלה. השר זאב אלקין קרא היום (שלישי) בריאיון לאולפן ynet לשחקנים הפוליטים להפנים את התוצאות ואמר כי "בחירות רביעיות הן חוסר אחריות מוחלט". ח"כ מיקי זוהר דחה אפשרות שבג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה: "אבוי לבית משפט שיסטור בפניו של העם שהוא הריבון, אנחנו יכולים לשנות את החוק"

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין (הליכוד) אמר כי זהו ניצחון גדול למחנה הימין, אך הדגיש כי יש לחכות לתוצאות האמת. "אין ספק שהליכוד עבר את כחול לבן בכמה מנדטים טובים, לפי המדגמים אפילו בחמישה מנדטים, אבל נחכה לתוצאות האמת. לגוש הימין יש יתרון אדיר על גוש השמאל, הדברים ברורים".

 

 

 

 

 

 

אלקין התייחס לאפשרות שמחנה הימין לא יצליח להגיע ל-61 מנדטים: "נדרשת פה הפנמה על ידי כל השחקנים הפוליטים שמדינת ישראל יקרה להם, שהייתה פה הכרעה ברורה של הציבור. בסיטואציה הזו, לנסות לקחת את ישראל לבחירות רביעיות זה יהיה חוסר אחריות מוחלט".

 

"הייתי רוצה לראות קודם כל ממשלה של המחנה הלאומי כבסיס של כל ממשלה שנקים", הדגיש אלקין, "ולאחר מכן, כל מי שיהיה מוכן להצטרף לממשלה הזאת על בסיס העקרונות שיקבע המחנה הלאומי, הייתי רוצה לראות אותו בפנים".

  

בנימין נתניהו  (צילום: טל שחר)
"ניצחון גדול לימין" (צילום: טל שחר)

 

 


 

 


 

 

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד הסביר מה גרם לדעתו לניצחון הגדול על כחול לבן. "עניין השטח חד-משמעית עבד. דיברנו בקמפיין על מה טוב בנתניהו, וזה היה עיקר הקמפיין. אני חושב שכחול לבן די שיחקו לידינו בהרבה מאוד שטויות שהם עשו במהלך הקמפיין וגם ההתנהלות של גנץ נחשפה לציבור, מה שפגע מאוד ביכולת שלהם להשיג תמיכה לראשות ממשלה. גם המעבר של ח"כ גדי יברקן אלינו עשה את שלו, הקהילה האתיופית חזרה הביתה".

 

זוהר העריך כי גם אם מחנה הימין ישיג רק 60 מנדטים, תוקם ממשלה. "אני חושב שיימצא או תימצא תוספת שכזו לכוח שלנו. מי שיחליט לעשות את הפעולה הזו יהיה יקיר מדינת ישראל בכך שימנע בחירות רביעיות ועם ישראל יישא אותו על כפיו וימחא לו כפיים".

 

 

 

 

 

זוהר דחה אפשרות שבג"ץ יתערב ויחליט שנתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה: "אבוי לבית משפט שיסטור בפניו של העם שהוא הריבון ויאמר לו 'אתה, העם - נחות ממני בית המשפט, ואני הוא זה שיקבע מי ראש הממשלה ולא הציבור'. אם תהיה החלטה כזו אין סיכוי בעולם שנוכל לחיות איתה בשלום. פשוט נתבצר גוש שלם מאחורי נתניהו ונקבע שרק הוא יכול להיות ראש הממשלה, ואם לא, נלך לעוד מערכת בחירות, ונביא יותר מנדטים ונפסול החלטה כזו או אחרת של בית המשפט. אנחנו הריבון. אנחנו מקבלים את אמון הציבור".

 

-אבל אתם לא מעל החוק.

"אבל אנחנו יכולים לשנות את החוק, זה כוחנו כנבחרי ציבור, לחוקק את החוק וגם לשנות את החוק, זה היופי בדמוקרטיה. יש מערכת של איזונים ובלמים וטוב שהיא קיימת, אבל אם אחת המערכות שוכחת את מקומה וחורגת מכל פרופורציות, אף אחד לא יוכל להיות מופתע מכך שהמערכת השנייה תתגונן ותוודא שהכוח שלה לא יורד לטמיון באופן לא דמוקרטי ולא חוקתי".  

 

 

גם זוהר הדגיש כי "זה לא משנה אם יהיו 58, 59 או 60 מנדטים. אנחנו לא נזוז מילימטר ונקים ממשלה עם מי שירצה להצטרף". לדבריו, "המנדטים של כחול לבן ושל ליברמן הם מנדטים פריכים, שיכולים להצביע לליכוד או לאחת ממפלגות הימין. אם הם חושבים שהם יתבצרו כמו בשתי המערכות הקודמות וזה ישרת אותם הם טועים טעות מרה. אני מקווה מאוד שהם לא יעשו כך".

 

תוצאות הבחירות לכנסת ה-23 נספרות באיטיות רבה. ההסבר לכך הוא שוועדת הבחירות המרכזית הוסיפה אמצעי בקרה במטרה לדייק את התוצאות בטרם פרסומן ולהעלות חשד לאי-סדרים. רק היום בשעות אחר הצהריים או הערב יהיו תוצאות של הקלפיות הרגילות ללא המעטפות הכפולות -כ-94% מהתוצאות.

 

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, הסבירה לאולפן ynet את פשר העיכוב. "מאז הבחירות באפריל הפקנו לקחים, שיפרנו תהליכים ובין היתר הכנסנו המון בדיקות ובקרות על התוצאות, כדי לוודא שמה שאנחנו מפרסמים לציבור הוא הנתון המדויק והאמין ביותר", הסבירה עדס. "לכן ההעדפה שלנו היא להתעכב קצת בפרסום אבל לערוך את כל הבדיקות ולוודא שוב".

 

עדס סיפרה על הבדיקות הקפדניות שנערכות, כשבין היתר משווים את כל התוצאות הנוכחיות לתוצאות הבחירות הקודמות, כדי ללמוד אם בקלפי מסוימת יש חריגה מאוד משמעותית מהתפלגות התוצאות שהייתה בפעם הקודמת, "מה שיכול להצביע על איזושהי בעיה. כיוון שבדרך כלל מדובר על אותה אוכלוסייה, אז יכולים להיות שינויים לכאן ולכאן, אבל לא דרמטיים. אז אם יש משהו דרמטי אנחנו שולפים ובודקים את הנתון".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ מיקי זוהר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים