שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

אוהדים לבידוד: חולה קורונה היה בדרבי התל-אביבי

אחד משלושת החולים החדשים הוא נער שעבד ב"פיראט האדום" והגיע למשחק הכדורגל באצטדיון בלומפילד. במשרד הבריאות הודיעו תחילה שכל אלפי אוהדי מכבי ת"א שהיו בשער 8 נדרשים להיכנס לבידוד, ואחר כך עדכנו: רק 77 איש נדרשים לבידוד. גם יותר מאלף תלמידי תיכון "ברנר" במועצת ברנר בבידוד. משדר מיוחד

 

 

אוהדי כדורגל ותלמידי בית ספר נדרשים להיכנס לבידוד ביתי: משרד הבריאות הודיע על שלושה ישראלים נוספים שחלו בנגיף הקורונה. השלושה הועברו לבידוד ולפי המשרד מצבם קל. אחד מהם הוא תלמיד בית הספר "ברנר" במועצה האזורית ברנר בשפלה, שהיה בדרבי התל-אביבי באצטדיון בלומפילד ביפו. עד כה אובחנו בישראל 15 חולים, כאשר שניים מהם החלימו.

 

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

החולה הוא תלמיד כיתה ט' תושב היישוב אירוס שעבד בסניף "הפיראט האדום" באור יהודה. משרד הבריאות עדכן כי הנער שהה בחנות בין ה-23 ל-26 בפברואר, ואחר כך בבית ספר ברנר בין 24 ל-26 בחודש. הוא הגיע לדרבי התל-אביבי ב-24 בפברואר, ושהה בשער 8, שמאכלס את אוהדי מכבי תל אביב.

 

לפי ההנחיה הראשונית אלפי האוהדים שהיו בשער 8 נדרשים להיכנס לבידוד עד יום ראשון, אז יעברו שבועיים מיום המשחק - אבל כשלוש שעות אחר כך הם אמרו כי רק 77 איש נדרשים לכך. לפי הודעתם, "להלן מקומות הישיבה אשר יושביהם נדרשים להיכנס ל-14 ימים של בידוד בית מאז המשחק: שער 7-8, גוש 425 בין השורות 43-49 כולל, בכל השורות, בכיסאות 169-179 כולל. שאר השוהים אינם נדרשים להכנס לבידוד".

אוהדי מכבי תל אביב (צילום: עוז מועלם)
אוהדי מכבי תל אביב בדרבי(צילום: עוז מועלם)

אוהדי הפועל תל אביב מקניטים את זהבי (צילום: עוז מועלם)
אוהדי הפועל תל אביב הגיעו עם מסיכות כדי להקניט את ערן זהבי(צילום: עוז מועלם)

לפי ההנחיה, כל תלמידי בית ספר ברנר, כולל מורים, אנשי צוות וצוות ההסעות שהיו במגע עם הילד, מתבקשים להיכנס לבידוד ביתי עד יום שלישי ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני. כל זאת, ללא קשר לזמן החשיפה לחולה. בית הספר יהיה סגור בכל אותם ימים. במשרד הבריאות ציינו כי אם במהלך הבידוד מופיעים סימפוטמים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מד"א על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף.

 

בעקבות הפרסום כי הנער החולה שהה בבלומפילד, קרס מוקד מד"א ובשלב מסוים היו 99 שיחות בהמתנה. זמן המענה לפרמדיק, שעומד בממוצע על 4 שניות, התארך לשתי דקות לפחות. בנוסף, קרס גם מוקד משרד הבריאות. במשרד הבריאות אמרו כי העומס נוצר "בשל פניות אזרחים שמתקשרים לברר פרטים כלליים בנושא הקורונה", ואמרו כי "*רק במקרים בהם מופיעים סימטומים של חום, שיעול או קשיי נשימה, יש להתקשר למוקד 101 של מד"א".

 

אתי, אמו של התלמיד, אמרה ל-ynet: "אני מרגישה בסדר גמור. הילד קצת משתעל ומנוזל, אבל בסך הכל מצב הרוח מעולה והוא ללא חום. קצת נלחצתי לגבי איך שהוא יגיב. הילד הלך לעזור לחבר בחנות הפיראט האדום ושם נדבק ככל הנראה. כרגע הוא בבידוד בחדר שלו ולא בא במגע עם שאר בני הבית. הוא נמצא בקומה נפרדת מאיתנו ואנחנו משאירים לו אוכל מידי פעם. לגבי ההמשך, אנחנו לא יודעים. אני ספציפית לא קיבלתי הודעות מאוהדים אחרים, אבל אף אחד לא בחר להידבק. זו לא בחירה של אף אחד. מי שרוצה להאשים יכול להאשים, אנחנו לא אשמים. ברגע שקיבלנו הנחייה הוא נכנס לבידוד".

 

 

בית הספר בברנר (צילום: שאול גולן)
בית הספר ברנר(צילום: שאול גולן)

צוות חיטוי מחוץ לחנות הפיראט האדום באור יהודה (צילום: יריב כץ )
החיטוי מחוץ לחנות הפיראט האדום באור יהודה(צילום: יריב כץ )

חולה נוספת היא סגנית מנהלת מבית ספר בקריית אונו שהייתה בחנות במשך יותר מרבע שעה. השניים נדבקו מהבעלים, תושב אירוס ששב מאיטליה והדביק בשבוע שעבר גם את אשתו ועוד עובד ב"פיראט האדום". במשרד הבריאות יכנסו מסיבת עיתונאים בצהריים ואמרו: "החקירה האפידימיולוגית הפעם מורכבת ומכילה הרבה יעדים. אנחנו צפויים לעליית מדרגה".

 

סגנית המנהלת מקריית אונו מלמדת בכיתה ה', ו-27 תלמידי כיתתה הוכנסו הבוקר לבידוד. "אני בסדר", אמרה ל-ynet. "קיבלתי את ההודעה אתמול. אני חוששת וזו סיטואציה שאני לא מאחלת לשונאים שלי. בסך הכל הלכתי לחפש תחפושת לבן שלי, ופה השתנו חיי. אני כרגע מנסה לעכל בעצמי".

 

בבית הספר במועצה האזורית ברנר, שבו לומד התלמיד שנדבק, הודיעו בתחילה כי היום לא יתקיימו לימודים רק בשכבת ט', אך לאחר מכן נשלח כל בית הספר, שבו לומדים כ-1,150 תלמידים, לבידוד ביתי. בשבוע האחרון הגיע התלמיד לבית הספר כרגיל.

 

 

ההודעה שקיבלו תלמידי בית הספר בברנר ()
הוודעה האחרונה שקיבלו ההורים

לפי משרד הבריאות, החולה השלישי החדש יצא מישראל בתאריך 22.2 בטיסת איזיג'ט לאיטליה מספר EJ2564 בשעה 13:00 שנחתה בונציה ב-16:20, ושב לישראל ב 29.2 מוונציה בטיסה מספר EJU3342 שיצאה ב 12:20 ונחתה בישראל בשעה 16:30. נוסעי הטיסה מתבקשים להכנס לבידוד ביתי לפי הוראות משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני.

 

הוא שהה בבידוד ביתי מלבד מימוש זכות ההצבעה בקלפי הייעודית למבודדי בית ברחוב קלאוזנר 14 ברמת אביב לא יצא מביתו. ממשרד הבריאות נמסר כי שעת הגעתו לקלפי זו היתה בין השעות 10:15 - 11:15. על המבודדים שזו הייתה שעת הגעתם לקלפי להאריך את הבידוד הביתי ל 14 יום מיום הבחירות.

 

כמה מתוך 15 חולי הקורונה בישראל כבר החלימו, ובהם רוני בר-גיל ממגדל העמק, שיצא אתמול מהבידוד בבית החולים שיבא.

 

בתוך כך, ארגון הבריאות העולמי הודיע הלילה כי שיעור התמותה מבין נדבקי נגיף הקורונה עומד על 3.4% - הרבה מעבר לתחזיות, שעמדו בשלבים מוקדמים יותר על 2%. לשם השוואה, שיעור המתים ממחלת השפעת עומד על פחות מ-1%.

 

אמש עדכן משרד הבריאות על שני החולים האחרונים שנדבקו בווירוס: מדובר בתושבת רמת גן ששבה מאיטליה ב-25 בפברואר ותושב אשדוד שחזר גם הוא לארץ מאיטליה ב-26 בפברואר. שני החולים הועברו לבידוד, ומשם הגיעו ליחידה המבודדת והמרוחקת בבית החולים שיבא בתל השומר.

 

צוות חיטוי מחוץ לחנות הפיראט האדום באור יהודה (צילום: יריב כץ )
החיטוי בפיראט האדום(צילום: יריב כץ )

קורונה בישראל ()
  

מוקדם יותר אתמול פורסם כי ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף אהרון חליוה, נועד בתחילת השבוע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישת עבודה אחרי שחזר מנסיעה פרטית לאיטליה. מאוחר יותר, בשל הרחבת ההנחיות של משרד הבריאות בעניין נגיף הקורונה גם לשבים מאיטליה, נכנס חליוה לבידוד.

 

בנוסף, צה"ל אסר על חייליו לטוס לחופשה או לנסיעה במדינות שהגדיר משרד הבריאות כמסוכנות. יותר מ-350 חיילים נמצאים בבידוד לאחר ששהו בימים האחרונים בחופשות פרטיות במדינות אלה. מקצתם שהו בקרבת משלחת הצליינים מדרום קוריאה, שחבריה אובחנו מאוחר יותר, או פגשו חולים שאובחנו כנשאי הנגיף. 


פורסם לראשונה 04/03/2020 00:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
האוהדים בדרבי
צילום: עוז מועלם
מומלצים