שתף קטע נבחר

בידוד למכבי? מה? מה פתאום?

זוכרים את הישראלי שהתעטש על פקחים שבדקו אם הוא מפר את צו הבידוד בגלל הקורונה? שחקני ומנהלי מכבי ת"א עשו אותו דבר, רק בפריים טיים

 

שחקני מכבי תל אביב חוגגים (צילום עוז מועלם)
בלי אייסוליישן. שחקני מכבי תל אביב אמש(צילום עוז מועלם)

שחקני ומנהלי מכבי תל אביב בכדורסל מפרים מאז אתמול (יום ד') את צו הבידוד של משרד הבריאות. הם חזרו ממשחק בספרד לפני 12 יום, ולפי ההנחיות שפורסמו אתמול אחר הצהריים, גם מפיהם של ראש הממשלה הנוכחי של מדינת ישראל ושר הבריאות שלה, הם אמורים היו להיכנס לבידוד למשך יומיים. למרות זאת, הם שיחקו אמש בהיכל "מנורה מבטחים" בתל אביב מול קהל של כ-3,500 צופים (שלא ידעו אם יוכלו להיכנס עד חצי שעה לפני המשחק) ואפילו ניצחו.

 

 

התפרצות נגיף הקורונה היא עובדה קיימת. בכל מדינה מטפלים בה מעט אחרת, ובהחלט אפשר להתווכח על אופן ההתמודדות ועל השאלה אם הבידוד יעיל, אבל זה בכלל לא העניין כאן.

 

צריך להזכיר את ההודעה שפורסמה באמצעי התקשורת ובאתר משרד הבריאות לפני שבועיים: "במשרד הבריאות מבקשים להבהיר כי הפרת צו בידוד בית עשויה להסתכם באישום פלילי שתוצאתו עד שבע שנות מאסר אם נעשה במזיד, ועד שלוש שנות מאסר אם נעשה בהתרשלות, שכן זה מעשה לפי סעיף 218 לחוק העונשין 'מעשה העלול להפיץ מחלה' וכן הפרה של סעיף 287 'הפרת הוראה חוקית'. משרד הבריאות רואה בציבור שנדרש לבידוד בית שותף מלא למניעת התפרצות המחלה בישראל. אנחנו משוכנעים שיגלו אחריות כלפי בני משפחתם, חבריהם, וכן כלפי אנשים חולים וחלשים בחברה ויצמצמו את הסיכון להדבקה".

 

לפי ההודעה לציבור שפורסמה אתמול אחר הצהריים: "ישראלים השבים מצרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד ואוסטריה יחויבו בבידוד בית למשך 14 יום, ההחלטה רטרואקטיבית מיום עזיבת היעד".

 

האם יש שאלה שהשחקנים, המאמנים, והמנהלים שהיו בספרד לפני פחות מ-14 יום היו צריכים להיכנס לבידוד? לא. האם יש שאלה שמשרד הבריאות ידע שהם מפרים את צו הבידוד? בוודאי שלא. האם יש שאלה שבמכבי ידעו על הצו ועשו זאת במזיד? הם טוענים שלא, אבל תרשו לי לפקפק. בצהריים, אגב, מכבי תל אביב המריאה לבלגרד.   

 

 

במדינה שבה אין ממש ממשלה כבר שנה, משרד הבריאות מנהל את המשבר הזה לפי מיטב יכולתו. לרוב בצורה טובה, לפעמים פחות. כמו למשל כשאתמול בבוקר זרעו פאניקה בקרב יותר מ-5,000 איש ששהו בדרבי התל אביבי בכדורגל לצד נער שנדבק בנגיף, כי כתבו שכל מי שישב בשער 8 באצטדיון בלומפילד באותו זמן צריך להיכנס לבידוד. רק שלוש שעות אחר כך הובהר שבעצם מדובר רק ב-77 אוהדים ששהו בקרבת המקום המדויק של הנער. זה כבר היה אחרי שמוקד מד"א קרס לחלוטין תחת עומס הפניות, מה שעלול בהחלט היה לסכן אזרחים.

 

אבל הדבר שהכי קשה להתמודדות מצד המשרד מתקשים זוהי אכיפת הבידוד הביתי, שכן הוא מבוסס כאמור על נכונות האזרחים לקחת אחריות ולדווח. במכבי תל אביב, כאמור, התעלמו, ולא קרה כלום. "אנחנו מכבי", כתב אחד מאוהדי הקבוצה ברשתות החברתיות. "במילא הבידוד אמור להסתיים עוד יומיים. אנחנו מוחרגים".

 

רק לפני פחות משבועיים התעמת אדם ששב מתאילנד עם פקחי משרד הבריאות שקיבלו תלונה על כך שהפר את צו הבידוד הביתי. הוא התעטש עליהם בכוונה וקילל אותם. וליתר דיוק אמר להם: "אני שם עליכם *** יא בני ***". באגף הפיקוח של המשרד הגישו תלונה נגדו למשטרה.

 

מה ההבדל? למה הפעם לא הוגשה תלונה? כנראה כי יש כאלה שמותר להם ויש כאלה שלא. מה המסר של משרד הבריאות? פראייר מי שבבידוד.

 

  • צחי שדה הוא ראש דסק חדשות ב-ynet

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים