שתף קטע נבחר

ליברמן יקדם את החוק שימנע כהונת ראש ממשלה עם כתב אישום

יו"ר ישראל ביתנו הודיע שיתמוך ביוזמה שמובילה כחול לבן ונחשפה אתמול ב-ynet, שתמנע מח"כ שמואשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. בכך הושג כנראה רוב לחקיקה. עוד הודיע כי יפעל לקידום חוק שיגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות

 

חצי חצי ביבי נתניהו ליברמן  (צילום: אלכס קולומויסקי אבי מועלם)
נתניהו וליברמן. במהלך דרמטי, יו"ר ישראל ביתנו לקח צד(צילום: אלכס קולומויסקי אבי מועלם)

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן החליט לקדם את יוזמת החוק שפורסמה אתמול (יום ד') לראשונה ב-ynet למנוע מח"כ שמואשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. משמעות ההודעה היא שיש רוב ליוזמה שאותה כבר אימץ אתמול יו"ר כחול לבן בני גנץ.

 

לפי הודעת מפלגתו של ליברמן, "בישיבת הסיעה שהסתיימה כעת הוחלט לפעול לקידום שני חוקים. הראשון חוק המגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות. השני חוק המונע מח"כ שעומד נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה".

 

היוזמה תוכל לצאת אל הפועל רק לאחר השבעת הכנסת החדשה, בעוד כשבועיים. על מנת להעביר אותה, גנץ יצטרף לקבל עוד לפני כן את מספר הממליצים הגדול ביותר אצל נשיא המדינה, לקבל ממנו את המנדט להרכבת ממשלה ולאחר מכן לשלוט בוועדה המסדרת של הכנסת. מלבד זאת הוא ישאף לבחור יו"ר כנסת חדש מטעמו שיחליף את יולי אדלשטיין מהליכוד - כדי להבטיח שהיוזמה תעבור בלוחות הזמנים שיקבע.

 

 

 

ליברמן תומך בחוק שאמור לחול כבר בכנסת הנוכחית - משמע שאם יעבור נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה כעת. בימין הדבר מעורר ביקורת גדולה משום שלטענתם מדובר בחוק פרסונלי שנועד למנוע מנתניהו הקמת ממשלה. אתמול נטען שכחול לבן מתכננת להחיל את החוק רק מהכנסת הבאה - כך שלא ייתפס "פרסונלי" - ובכך לכל הפחות למנוע מנתניהו רצון לגרור לבחירות רביעיות.

 

ההודעה של ליברמן דרמטית, אומרים במערכת הפוליטית, משום שלראשונה הוא נוקט צד באופן ברור. "נתניהו איבד את הרוב בכנסת לפני שנה אבל עדיין שלט בה", אומר גורם פוליטי בכיר. "ההודעה של ליברמן משנה את המשוואה ותאפשר לראשונה מהלכים פרלמנטריים מרחיקי לכת שלא ניתן היה לבצע עד היום".

 

ליברמן טען לפני הבחירות האחרונות כי לא תהיה מערכת בחירות רביעית וכי ינקוט הפעם צד. יחד עם זאת, הוא הבהיר - גם אחרי סגירת הקלפיות - כי לא יישב עם נתניהו. למרות זאת, בישראל ביתנו אומרים כי אין להסיק מהעמדה לגבי החוק נגד נתניהו, כי ליברמן ימליץ על גנץ לנשיא. הוא יודיע על החלטתו לאחר התייעצות שיקיים.

 

נתניהו: חותר תחת יסודות הדמוקרטיה

אתמול, טרם החלה ישיבת בלוק הימין בכנסת, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "המהלך שמוביל גנץ חותר תחת יסודות הדמוקרטיה", בהתייחסו לחוק שימנע ממנו לכהן בתפקיד.

 

הוא הוסיף: "הציבור נתן לי יותר קולות מאשר לכל מועמד אחר לראשות הממשלה. הליכוד בהנהגתי הפכה למפלגה הגדולה ביותר בנוקאאוט. גנץ אמר לפני הבחירות שמי שיקבל מנדט אחד יותר הוא זה שירכיב את הממשלה. אנחנו קיבלנו הרבה יותר. גנץ הפסיד בבחירות, שיקר לבוחריו, גנב את הבחירות ומנסה לפגוע בי. חבריי ואני ומיליוני אזרחים לא ניתן לזה לקרות".

 

לאחר מכן אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי, כי "גוש הימין קיבל שני מיליון ו-216 אלף קולות. העם הכריע בצורה הברורה ביותר. לא ניתן לשנות את התוצאה. אנחנו לא רוצים בחירות רביעיות ולא ניתן בשום אופן לשנות את התוצאה על-ידי חקיקה".

 

בנימין נתניהו הליכוד ליכוד בני גנץ כחול לבן לאחר תוצאות מדגמים בחירות 2020 (צילום: AFP)
נתניהו וגנץ(צילום: AFP)

 

כעת ההערכה במערכת הפוליטית היא שגנץ יעבוד על הקמת ממשלת מיעוט בתור התחלה, יעביר את החוק - ולאחר מכן ינסה לצרף סיעות נוספות. שיחות וגישושים ראשוניים בעניין זה כבר התרחשו. היום צפוי גנץ להיפגש עם יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ.

 

כאמור, ב-ynet פורסם לראשונה אתמול כי חברי כנסת בכחול לבן, בעבודה-גשר-מרצ וברשימה המשותפת פועלים לגיבוש חוק שימנע מנאשם בשוחד לכהן בראשות הממשלה. לפי בכירים בכחול לבן, יו"ר כחול לבן בני גנץ נתן אור ירוק למהלך, ובמפלגה מעריכים כי אם התוצאה תישאר על 58 מנדטים לגוש הימין, הסיכוי להעברת החוק גדל משמעותית.

 

"ראש ממשלה עם כתב אישום על שוחד חייב להתפטר בכל מדינה מתוקנת", אמר ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. "אם הוא לא מתפטר, ויובא לכנסת חוק שימנע מראש ממשלה עם כתב אישום חמור כזה לכהן - נשקול את זה וייתכן שנתמוך".

 

יש לציין כי בזמן ממשלת מעבר אי אפשר להביא לכנסת חקיקה פרטית, אך החל מהשבעת הכנסת ב-17 במרץ ניתן להעלות הצעות חוק פרטיות להצבעה. חברי הכנסת יכולים להקים ועדה שתדון בחוק ולהעניק לו פטור מחובת הנחה שיוביל להליך חקיקה מזורז. אם יו"ר הכנסת יתנגד או יעכב את המהלכים - ניתן לקדם מהלך להדחתו בחסות הרוב הקיים בכנסת נגד נתניהו. מדובר בתיקון לחוק יסוד שמצריך רוב מיוחד של 61 חברי כנסת. 

 

 

ח"כ איציק שמולי, מיוזמי הצעת החוק למניעת כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום, אמר כי הוא "מברך על הודעת ליברמן בנוגע לתמיכת ישראל ביתנו בחוק שהצענו. תוצאות הבחירות מראות על רוב נגד נתניהו בכנסת שביכולתו להוביל גם למהפך ולניצחון. אין כוונה לקבל שיעורים על דמוקרטיה מנאשם בפלילים שמתאמץ לרסקה 365 יום ולילה בשנה. חותרים להכרעה וממש לא מתנצלים על זה".

 

חבר הכנסת עפר שלח, מספר 8 בכחול לבן, אמר בריאיון לאולפן ynet כי בכוונתם לצאת ב"כל מהלך כולל, כולל מהלך פרלמנטרי", שימנע מנתניהו לכהן בראשות הממשלה. לדבריו, כבר מתגבש הרוב הנדרש שיאפשר לעשות זאת. "כמובן שאם לא נשיג זאת, נקבל את הכרעת הבוחר", הבהיר.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
אביגדור ליברמן
צילום: אבי מועלם
מומלצים