שתף קטע נבחר

מסתמן: ישראל ביתנו תמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה

במערכת הפוליטית מעריכים כי בעקבות תמיכתו של ליברמן בחוק שימנע מנאשם להרכיב ממשלה, ישראל ביתנו תמליץ על יו"ר כחול לבן לנשיא. הסיבה: בשביל החוק דרושה שליטה בוועדה המסדרת, וייתכן שגם יו"ר כנסת מטעם הגוש

מפלגת ישראל ביתנו צפויה להמליץ על יו"ר כחול לבן בני גנץ להרכבת הממשלה. במערכת הפוליטית מבינים כי על-מנת לקדם את החוק שימנע מנאשם להרכיב ממשלה, שנחשף לראשונה ב-ynet, דרושה שליטה בוועדה המסדרת - ואפילו יו"ר כנסת שמקובל על הגוש.

 

לצורך קידום היוזמה גנץ צריך לקבל ראשון את המנדט מנשיא המדינה ראובן ריבלין - וישראל ביתנו תמליץ עליו לצורך קידום היוזמה.

בני גנץ אביגדור ליברמן (צילום: רויטרס, AFP)
גנץ וליברמן(צילום: רויטרס, AFP)

בצהריים הודיעה ישראל ביתנו כי "בישיבת הסיעה שהסתיימה כעת הוחלט לפעול לקידום שני חוקים. הראשון חוק המגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות. השני חוק המונע מח"כ שעומד נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה".

 

היוזמה תוכל לצאת אל הפועל רק לאחר השבעת הכנסת החדשה, בעוד כשבועיים. גנץ יצטרך לקבל את המנדט מהנשיא ושלוט בוועדה המסדרת של הכנסת. מלבד זאת הוא ישאף לבחור יו"ר כנסת חדש מטעמו שיחליף את יולי אדלשטיין מהליכוד - כדי להבטיח שהיוזמה תעבור בלוחות הזמנים שיקבע.

 

 

ליברמן תומך בחוק שאמור לחול כבר בכנסת הנוכחית - משמע שאם יעבור נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה כעת. בימין הדבר מעורר ביקורת גדולה משום שלטענתם מדובר בחוק פרסונלי שנועד למנוע מנתניהו הקמת ממשלה. אתמול נטען שכחול לבן מתכננת להחיל את החוק רק מהכנסת הבאה - כך שלא ייתפס "פרסונלי" - ובכך לכל הפחות למנוע מנתניהו רצון לגרור לבחירות רביעיות.

 

הודעת ליברמן דרמטית, אומרים במערכת הפוליטית, משום שלראשונה הוא נוקט צד באופן ברור. "נתניהו איבד את הרוב בכנסת לפני שנה אבל עדיין שלט בה", אומר גורם פוליטי בכיר. "ההודעה של ליברמן משנה את המשוואה ותאפשר לראשונה מהלכים פרלמנטריים מרחיקי לכת שלא ניתן היה לבצע עד היום".

 

 

ליברמן טען לפני הבחירות האחרונות כי לא תהיה מערכת בחירות רביעית וכי ינקוט הפעם צד. יחד עם זאת, הוא הבהיר - גם אחרי סגירת הקלפיות - כי לא יישב עם נתניהו.

 

אתמול, טרם החלה ישיבת בלוק הימין בכנסת, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "המהלך שמוביל גנץ חותר תחת יסודות הדמוקרטיה", בהתייחסו לחוק שימנע ממנו לכהן בתפקיד.

 

הוא הוסיף: "הציבור נתן לי יותר קולות מאשר לכל מועמד אחר לראשות הממשלה. הליכוד בהנהגתי הפכה למפלגה הגדולה ביותר בנוקאאוט. גנץ אמר לפני הבחירות שמי שיקבל מנדט אחד יותר הוא זה שירכיב את הממשלה. אנחנו קיבלנו הרבה יותר. גנץ הפסיד בבחירות, שיקר לבוחריו, גנב את הבחירות ומנסה לפגוע בי. חבריי ואני ומיליוני אזרחים לא ניתן לזה לקרות".

איציק שמולי אולפן ynet מפלגת העבודה  (צילום: עידן ארבל, יאיר שגיא, אבי מועלם)
יוזמי המהלך: טיבי, שלח ושמולי(צילום: עידן ארבל, יאיר שגיא, אבי מועלם)

ההערכה במערכת הפוליטית היא שגנץ יעבוד על הקמת ממשלת מיעוט בתור התחלה, יעביר את החוק - ולאחר מכן ינסה לצרף סיעות נוספות. שיחות וגישושים ראשוניים בעניין זה כבר התרחשו. היום צפוי גנץ להיפגש עם יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ.

 

כאמור, ב-ynet פורסם לראשונה אתמול כי חברי כנסת בכחול לבן, בעבודה-גשר-מרצ וברשימה המשותפת פועלים לגיבוש חוק שימנע מנאשם בשוחד לכהן בראשות הממשלה. לפי בכירים בכחול לבן, גנץ נתן אור ירוק למהלך, ובמפלגה מעריכים כי אם התוצאה תישאר על 58 מנדטים לגוש הימין, הסיכוי להעברת החוק גדל משמעותית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, AFP
בני גנץ ואביגדור ליברמן
צילום: רויטרס, AFP
מומלצים