שתף קטע נבחר

דרעי מחתים על "מסמך נאמנות" נוסף: לא נצטרף לממשלת גנץ

יו"ר ש"ס החל להחתים חברי כנסת על "מסמך נאמנות" שבו הם מצהירים כי הם מתנגדים לממשלת מיעוט של כחול לבן בתמיכת הרשימה המשותפת. השר אלקין לאולפן ynet: "מה שכחול לבן וליברמן עשו זו תרמית בחירות הכי בסיסית שיש"

 

 

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי החל להחתים חברי כנסת על "מסמך נאמנות" נוסף שבו מצהירים החותמים כי הם "מתנגדים בתוקף לממשלת מיעוט ‏שנתמכת על ידי חברי כנסת התומכים בטרור והמתנגדים למדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

 

"ממשלה כזאת תהווה סכנה מיידית וברורה למדינת ישראל. אנחנו קוראים לכל חברי הכנסת שתומכים במדינת ישראל לא לתת יד לממשלה מסוכנת כזאת. הקמה של הממשלה המסוכנת הזאת היא גם הונאה של מנהיגי כחול לבן וישראל ביתנו שהבטיחו לציבור שהם לא יקימו ממשלה שנתמכת על ידי הרשימה המשותפת", נכתב במסמך.

 

עוד מצהירים החותמים כי הם "מתנגדים בתוקף לחוק הפרסונלי שבא בניגוד לרוב עצום בעם שהצביע בעד ראש הממשלה נתניהו להקמת ממשלה. זאת חקיקה אנטי דמוקרטית שאין לה שום מקום במקומותינו. לא נצטרף כעת או בהמשך לממשלת המיעוט המסוכנת בראשות בני גנץ ונפעל בכל כוחנו להביא להפלת ממשלה כזו ולהקמת ממשלה בראשותו של בנימין נתניהו שתשמור על בטחון ישראל ועל צביונה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית".

אריה דרעי  (צילום: עמית שאבי)
אריה דרעי (צילום: עמית שאבי)

בכניסתו לישבת הממשלה הבוקר (א') התייחס לסוגיה השר צחי הנגבי מהליכוד. "אם לא רוצים ממשלה שתוקם ותחיה בחסדי אחמד טיבי ועודה, חייבים לעשות ממשלת אחדות שמתבססת על שני דברים: ראשית, נגמר הווטו עם נתניהו, חצי מהעם תומך בו וצריך להיפטר מהאשליה שהוא הולך, הוא לא הולך, הוא נשאר עם עוצמה גדולה מאי פעם. דבר שני, ראש הממשלה על פי החוק זכאי להיות ראש ממשלה תוך כדי ניהול משפטו, גם בעניין הזה הפור נפל, ברגע שבני גנץ יבין את זה הוא ימנע מלהיכנס למלכודת של ממשלת מיעוט שתהיה הכי מאוסה ומגוחכת וקצרה בתולדות המדינה". 

 

השר אופיר אקוניס אמר: "אם כחול לבן תקים ממשלה נתמכת או בהשתתפות הרשימה הערבית המשותפת אז בהחלט יכול להיות שזו אחת הישיבות האחרונות. הרשימה הערבית פסולה בגלל העמדות של הרשימה המשותפת ששוללת את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אחמד טיבי מהלל בה שהידים. אמרו לנו לפני שבוע, בני גנץ אמר, הוא התחייב בצורה ברורה שלא ילך עם הרשימה המשותפת - והנה תוך שבוע הוא מפר את התחייבותו לציבור, זו מרמה והפרת אמונים".

 

השר זאב אלקין התייחס גם הוא להצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול בנוגע לאפשרות הקמת ממשלת מיעוט על ידי כחול לבן, ואמר הבוקר בריאיון לאולפן ynet: "מה שכחול לבן וליברמן עשו זו תרמית בחירות הכי בסיסית שיש. הם נשבעו שלא תהיה ממשלה שנתמכת על ידי הרשימה המשותפת. הם שיקרו לבוחר".

זאב אלקין ויריב לוין לקראת הפגישה עם אדלשטיין (צילום: רפי קוץ)
אלקין במהלך המו"מ להרכבת ממשלה בכנסת הקודמת.(צילום: רפי קוץ)

-אתה אומר שהליכוד והעומד בראשו מעולם לא שיקרו למצביעים שלהם ב-11 השנים האחרונות, אף פעם לא עשיתם הפוך ממה שאמרתם?

"זה לא נושא מסוים. זו שאלה בסיסית של איך תיראה הממשלה במדינת ישראל. הם הולכים לעשות משהו שמעולם לא עשו במדינת ישראל. גם רבין ב-1992 עשה הכל כדי לא להקים ממשלת שתהיה מושתת על קולות של חד"ש ואז בימיו של רבין זו הייתה חד"ש, לא היו שם טיבי והיבא יזבק".

 

-המצב כרגע הוא שיש 62 מנדטים לגוש הזה, נניח ש-3 מנדטים מתוכם זה בל"ד, עדיין יותר מה-58 שלכם, נראה שאין לכם כל כך איך לעצור את הרכבת הזו.

"אם זה מה שהם הולכים לעשות אז בוודאי שלא. אם בבחירה בין ביבי לטיבי הם מעדיפים את טיבי בוודאי שאין לנו מה לעשות".

 

-הם רוצים לשלוח את נתניהו הביתה. זו המטרה שלהם והם הצהירו שזה מה שיעשו.

"זה לא נכון. הם הצהירו שזה מה שהם לא יעשו. אם לפני הבחירות ליברמן וגנץ היו אומרים שזה מה שהם רוצים לעשות המספרים היו אחרים לגמרי. הממשלה הזו לא תחזיק מעמד הרבה זמן והציבור יבוא איתם חשבון בקלפי".

 

 

-לפני הבחירות אתה והליכוד אמרתם בדיוק את זה, אתם הזהרתם, הציבור שמע, הבין והפנים.

"זה נכון שאנחנו הזהרנו, אבל מול האזהרות נעמדו המנהיגים ואמרו שזה 'שקר וכזב, נתניהו משקר, לא נשב עם המשותפת'".

 

-יש לכם סיכוי למנוע את החוק שהם מתכוונים להעביר שימנע מנתניהו את האפשרות להרכבת ממשלה?

"אני חשוב שהסיכוי שהם ילכו על החוק הזה ועוד עכשיו הוא קלוש ביותר. משפטית זה לא יוכל לעבור. ארגונים שהם לא מגדולי תומכינו כמו המכון הישראלי לדמוקרטיה והתנועה לאיכות השלטון אמרו שזה חוק בלתי אפשרי לחלוטין. אי אפשר לבוא לבחירות בתנאים מסוימים ודקה אחרי להגיד שמועמד שהצביעו לו כמעט חצי ממדינת ישראל הוא לא לגיטימי, אין דבר יותר פסול מזה".

 

 

-יש כבר דיווחים שדווקא מי שמנהל מגעים עם הרשימה המשותפת, לפחות עם בל"ד, זה דווקא אתם כדי למנוע מהם לשתף פעולה עם התרחיש.

"אני אתמול בלילה פגשתי את ראש הממשלה ושאלתי אותו ישירות. קיבלתי תשובה ברורה, 'לא היה ולא יהיה. אני יודע שבאפריל היינו 60 ח"כים ואנשי רע"מ באו אלינו עם הצעות דרך מתווכים, נתניהו אמר שהוא לא מקים ממשלה בדרך הזו".

 

-אולי פשוט תודיעו שאתם נכנסים למו"מ על ממשלת אחדות, כחול לבן מול הליכוד במו"מ אחד על אחד, לא בלוקים וגושים, 70 מנדטים, למה שזה לא יקרה?

"אני הייתי בחדר המו"מ בפעם הקודמת. הדבר האחרון שהפריע למו"מ זה הבלוק, גם אנשי כחול לבן לא אומרים שזו הבעיה. אנחנו לא פוסלים שותפות עם אף מפלגה שמקבלת את העיקרון של מדינה יהודית ודמוקרטית. נמתין להכרעת הנשיא על מי מוטלת הרכבת הממשלה, במידה וזה יהיה עלינו נזמין את כולם למו"מ, בינתיים הקולות של פסילת אחדות והעדפה של טיבי על ביבי נשמעים מהצד השני. אנחנו חושבים שמול האתגרים שיש היום למדינת ישראל צריך להקים ממשלה כמה שיותר רחבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
אריה דרעי
צילום: אבי מועלם
מומלצים