שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האם אתם מתאימים לניתוח אף?

  חופשת פסח המתקרבת הפכה להיות ל"חג הניתוחים הפלסטיים", בעיקר לבני נוער. מה חשוב לדעת על המנתח לפני שניגשים לניתוח כזה ולמה כדאי לוודא שהמתבגרים מגיעים לחדר הניתוח מהסיבות הנכונות?

  חופשת הפסח המתקרבת היא מזמן "חג הניתוחים הקוסמטיים", בעיקר קרב מתבגרים ומתבגרות, כשניתוחי אף והצמדת אוזניים הם הפופולריים ביותר עבור אוכלוסייה זו.

   

  ניתוח אף הוא אחד הניתוחים המורכבים, החשובים והנפוצים ביותר בכירורגיה הפלסטית, בעיקר בגלל העובדה שכל תקלה או ביצוע לא מושלם יגרמו לאף בעל מראה מעוות, ולא טבעי.

   

  שוק ניתוחי האף רווי בהיצע של מכונים, הנחות ומנתחים שאינם מנוסים בתחום, כשהתוצאה היא שיש הרבה בני נוער שנשארים עם אפים בעלי מראה מנותח ולא טבעי. עד כדי כך המצב חמור, שהרשת מלאה ב"פסלים", המציעים תיקוני ניתוחים שכשלו על ידי חומצה היאלורונית.

   

  קיראו עוד:

  ניתוח אף: השיטה שתשיג את התוצאה הטובה ביותר

  מחקר מגלה: הקשר המפתיע בין ניתוח אף לצילום סלפי

  הניתוח באף שגרם לי בגיל 48 להתחיל לנשום מחדש

   

  כך מתבצע ניתוח אף

  בניתוח אף קוסמטי מתבצעת פעולה כירורגית שמטרתה להביא לשינוי העצמות והסחוסים הבונים את מסגרת האף. ישנם הנוקטים בשיטה ניתוחית המכונה "פתוחה", בה מפשילים את העור מהאף דרך חתך בתחתית האף בין הנחיריים. אני, לעומת זאת, נמנה על האסכולה הנוהגת לבצע את הניתוח "הסגור", מבלי לגרום לצלקת הכרוכה בחתך זה.

   

  באופן שיגרתי, הניתוח כולל הנמכת גשר האף (הגבנון), הידוק העצמות הצידיות של האף זו לכוון זו, כדי להצר את האף ובמידת הצורך גם להקטין מעט את הסחוסים המגדירים את קוטר הנחיריים.

   

  היות שהתפתחות השלד הגרמי והסחוסי של האף נמשכת עד גיל 16, נהוג להמתין ולנתח רק לאחר שהושלם תהליך הגדילה. עם זאת, יש לזכור כי במשך השנים עובר האף שינויים רבים ולכן קשה יותר לעצב את האף ככל שהגיל מתקדם.

   

  תקריב ניתוח אף מנתח מנתחים בריאות (צילום: shutterstock)
  ניתוח אף. בשלות נפשית ובחירת מנתח מיומן(צילום: shutterstock)

   

  השפעת האוזניים על המראה

  האוזניים ממסגרות את הפנים ויש להן השפעה רבה על המראה שלנו. אוזניים בולטות או אסימטריות עשויות לשנות את המראה הכללי של פנינו, ובמקרים רבים הן פוגעות מאוד בתחושת הביטחון העצמי, במיוחד אצל ילדים ובני נוער. למרבה השמחה, אפשרי לבצע ניתוח להצמדת אוזניים כבר בשנות הילדות, שכן האוזניים משלימות את צמיחתן בגיל צעיר.

   

  מתי לפנות לפתרון הניתוחי?

  האלמנט החשוב ביותר בכל ניתוח פלסטי הוא הבשלות הנפשית של המועמד לניתוח. יש לוודא שלמועמד לניתוח יש את מידת הבגרות והבשלות להתמודד עם הניתוח, תקופת ההחלמה ובעיקר עם אי הצלחת הניתוח (תהא נדירה ככל שתהא) ועם הסיבוכים הנדירים אך האפשריים.

   

  הורים לבני נוער יודעים כי ההתעסקות עם גופם ונפשם אינה פשוטה, ומשהחליטו שהם מעוניינים בניתוח פלסטי הם ימצאו את הדרך לגרור את הוריהם אל המנתח הפלסטי.

   

  תפקיד ההורים אינו מסתכם בלשכנע את הילדה או הילד שהם הכי יפים בעולם ואינם זקוקים לשום ניתוח. תפקיד ההורים בראש ובראשונה, הוא לבדוק מהם המניעים של הילד, אם הוא עושה זאת מתוך חרדה או ייאוש שגרמו להחלטה שאין חזור ממנה, מתוך הבנה עמוקה של ההליך וידיעה שהוא עושה זאת למען עצמו בלבד או מתוך גחמה רגעית שנובעת מלחץ מהסביבה.

   

  אם התקבלה החלטה לבצע ניתוח, תפקיד ההורים הוא למצוא עבור ילדיהם את המנתח הטוב ביותר, להתלוות אל הילדים ולתמוך בהם. ניתוחים אלה שגרתיים בכירורגיה פלסטית, אולם לכל ניתוח פלסטי נדרשים מומחיות וניסיון, ובכל אחד מהניתוחים קיים סיכוי קטן לסיבוכים.

   

  סיבוכים ותוצאותיהם

  בניתוחי אף, הסיבוך הנפוץ ביותר הוא תוצאה שאינה מושלמת המחייבת ביצוע של ניתוח מתקן בחלוף לפחות שנה מהניתוח. הגורם העיקרי לסיבוך זה, הוא מנתח שאינו מיומן לצד העובדה שבניתוח מבוצעים שיוף עצמות האף וטיפול כירורגי בסחוסים שאפילו המנתח המנוסה ביותר לא תמיד יכול לצפות כיצד הם יחלימו וכיצד הם יתאחו חזרה למקומם.

   

  גם במקרים של מחיצה עקומה (ספטום) בין שני חללי האף והיווצרות חסימה חלקית או מלאה של כניסת אוויר לנחיר, למשל, הפתרון הוא ניתוח אף לתיקון סטיית המחיצה אשר לא מחייב בהכרח התערבות קוסמטית.

   

  בניתוח אוזניים הסיבוכים כוללים א-סימטריה בין שתי האוזניים, חזרת האוזן המוצמדת אל מצבה הקודם וכן צלקת נראית לעין מאחורי האוזן. לאחר ההצמדה מתקבלת תוצאה טבעית שאינה מסגירה את העובדה שידו של מנתח פלסטי מעורבת

   

  אולם למרות החשש הטבעי מסיבוכים, חשוב לזכור שחלה בתחום של ניתוחי אף והצמדת אוזניים התקדמות עצומה. ההרדמה הפכה להיות בטוחה יותר, הניתוחים התקצרו ונמשכים על פי רוב פחות משעה, ההחלמה מהירה, והכי חשוב - בניתוח האף המודרני המבוצע על ידי פלסטיקאי מומחה ומיומן, האף מקבל צורה טבעית המשתלבת האופן הרמוני עם הפנים.

   

  חשוב לזכור, כי רובם המכריע של המנותחים יוצאים מהניתוחים הללו מאושרים ומוכנים נפשית וגופנית, עם אף יפה או אוזניים צמודות, אל המשך דרכם כמבוגרים צעירים.

   

  הכותב, פרופ' אייל וינקלר , מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית בוינקלר קליניק

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  למי מתאים ניתוח אף?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים