שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

חיילים שיחזרו מחו"ל לא יורשו להיכנס לבסיסים: צעדי צה"ל נגד הקורונה

בצה"ל נערכים להסלמה בהתפשטות הקורונה והחליטו כי כל החיילים שיחזרו מחו"ל, גם ממדינות שאינן ברשימת הבידוד, יימנעו מהגעה ליחידות במשך שבועיים. גורם צבאי בכיר: "נערכים להקים מתקן אשפוז פנים-צבאי לעשרות חיילים, למקרה שהקורונה תגיע לתוך הצבא בצורה נרחבת"

 

 

 

בצמרת צה"ל ובחיל הרפואה החליטו הבוקר (שני) כי כל החיילים שיחזרו מחו"ל, גם ממדינות שאינן ברשימת הבידוד מחשש לקורונה, יימנעו מהגעה ליחידות למשך שבועיים. החיילים לא יידרשו לשהות בבידוד, ויהיו בביתם בשגרה.

 

ההנחיות החדשות שינו לכם את החיים? יש לכם סיפור מעניין שקשור לקורונה? כתבו לנו במייל האדום

 

"אנו נערכים להקים מתקן אשפוז פנים-צבאי לעשרות חיילים, למקרה שהקורונה תגיע לתוך הצבא בצורה נרחבת", אמר גורם צבאי בכיר. "מה-15 במרץ, מחזור הגיוס יגויס ללא מלווים והמתגייסים שעלו מחו"ל יגויסו באיחור של מספר ימים עד כמה חודשים".

 

נפתלי בנט עם אלוף תמיר ידעי תרגיל פיקוד העורף צה
תרגיל צה"ל להתמודדות עם הקורונה(צילום: תקשורת שר הביטחון)

 

בנוסף, שוקלים בצה"ל לדחות ימי גיבוש, כדי שמועמדים לשירות הנמצאים בבידוד יוכלו להשתתף בהם. בנוסף, הוחלט "לסדר מחדש את גרף האימונים והתעסוקה, למילואים בעיקר", הוסיף הבכיר. "אזרחים, חברות אזרחיות וקבלני משנה ייכנסו לבסיסים לאחר מילוי שאלון בחמ"לי צה"ל הכניסה תותר תחת מגבלות ותשאול. בצה"ל ממשיכים לקיים הערכת מצב יומית".

 


 

הבכיר לא צופה כי האחריות לטיפול במשבר תועבר לצה"ל, אך בצבא נערכים "במתקני אשפוז לאזרחים בתוך הצבא, סיוע למשטרה באכיפת הבידוד; הבטחת מזון ותרופות וטיהור מתקנים". אתמול ביצעו סימולציה בפיקוד העורף בהשתתפות משרדי הממשלה, בניסיון להבין מה עלול לקרות, ואילו צעדים ניתן לקדם. "כ-2,100 חיילים בבידוד, מרביתם חזרו מחופשות פרטיות. 350 סיימו את הבידוד וחזרו ליחידות. אנו לא מכירים יחידה שבה הפעילות שובשה", סיכם הבכיר.

 

באשר לביטול אימונים ותרגילים, ייתכן שאופיים של התרגילים הקרובים ישתנה אם ההתפשטות תהיה יותר המונית, וכמה תרגילים אף עלולים להתבטל. מעברי הגבול בראש הנקרה וקוניטרה, יישארו סגורים לגמרי.

 

בצה"ל ציינו כי במקרה של התפרצות המונית שתחייב בידוד של יישובים שלמים, הצבא יסייע למשטרה באכיפת הבידוד. כל הטקסים שתוכננו להיערך בקרוב, בהם טקסי סוף מסלול וטקסי כומתה ללוחמי גבעתי וגולני ביום חמישי הקרוב, יועברו בשידור חי ברשתות החברתיות. גם בקרב משרתי המילואים פורסמו הנחיות, לפיהן חיילים שחוזרים לארץ ונדרשים בבידוד ישוחררו בתנאי שיציגו את כרטיס הטיסה שעימו חזרו ממדינות הדורשות בידוד.

 

בתוך כך, שר הביטחון נפתלי בנט קיים הערכת מצב עם שרת השיכון יפעת שאשא ביטון, סגן שר האוצר יצחק כהן ובכירי צה"ל בנושא היערכות מערכת הביטחון להתפשטות הנגיף. מלשכתו של בנט נמסר כי הוא הנחה את משרד הביטחון לסייע למשרד הבריאות ברכש ציוד רפואי ואמצעים תברואתיים, בדגש על אמצעי טיהור ניידים.

 

בעקבות ההמלצה של כלל הגורמים, הוחלט כי לא יוטל סגר גורף על הרשות הפלסטינית, והסגר הנוכחי יסתיים כמתוכנן ביום חמישי עם תום חג הפורים. עם זאת, הסגר על בית לחם יימשך. בנט הנחה את היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים "לגבש מודל בידול בין האוכלוסיות שיוטל עליהן סגר על מנת למנוע פגיעה משמעותית במשק הישראלי והפלסטיני".

 

בתוך כך, שר הביטחון נפתלי בנט הנחה היום את משרדו לסייע למשרד הבריאות ברכש ציוד רפואי ואמצעים תברואתיים, בדגש על אמצעי טיהור ניידים, לצד סיוע באספקה אווירית של הציוד מחו"ל, והמשך מאמצי מחקר ופיתוח (מו"פ) לבחינת הישרדות הנגיף וגיבוש אמצעי התמודדות.

 

בהתאם להמלצת כלל הגורמים במערכת הביטחון, הוחלט כי בשלב זה לא יוטל סגר גורף על שטחי הרשות הפלסטינית. הסגר על מרחב העיר בית לחם יימשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תקשורת שר הביטחון
תרגיל פיקוד העורף נגד הקורונה
צילום: תקשורת שר הביטחון
מומלצים