שתף קטע נבחר

ברכבת ובתיאטרון: 50 חולי קורונה אובחנו בישראל

ארבעה מהחולים שבו בטיסות מטנריף, מצבו של אחד מהם מוגדר בינוני והיתר קל. בין המאובחנים החדשים שלושה בני משפחתו של עובד מד"א שנדבק ממקור לא ידוע. חולה ביקרה במכון MRI באסף הרופא. הוסר החשש שרופאה במיון בשיבא נדבקה מבן זוגה. חלק מ-50 החולים כבר החלימו

 

 

משרד הבריאות פרסם אמש (שני) כי אובחנו עוד 11 חולים בקורונה (מספרי 40 עד 50). ארבעה מהם הגיעו בטיסות מהאי הספרדי טנריף, שניים מהם הגיעו לארץ בטיסות משווייץ, אחת בטיסה מפריז וארבעה נדבקו בישראל - שלושה מהם בני משפחתו של תושב המרכז עובד מד"א שאובחן ביום ראשון כנושא את הנגיף. מצבו של אחד הנדבקים ששבו מטנריף מוגדר בינוני, ושל כל השאר קל. חלק מ-50 החולים בישראל כבר החלימו ורובם המכריע במצב קל.

 

הלילה עדכן בית החולים שיבא בתל השומר כי הוסר החשש שרופאה במיון נדבקה בנגיף מבן זוגה שנמצא חיובי לנגיף. מספר מקרי המוות מקורונה באירופה עבר את ה-500, באיטליה מתו 97 חולים ביממה האחרונה. בסך הכול מתו באיטליה 463 חולים. בעקבות הנתונים הללו, הורה ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה על שורת צעדים, בהם הגבלות תנועה בכל המדינה.

חיטוי אוטובוס של חברת
חיטוי באוטובוס של חברת דן(צילום: מוטי קמחי)

 

 
העדכון של משרד הבריאות אתמול החל עם פרטים על אודות חולה מספר 43, בת 30 תושבת מרכז הארץ, ששבה לישראל מצרפת. היא נמצאת בבידוד מאז חזרתה ארצה. ב-27.2 היא הייתה בטיסת אל על LY323 שהמריאה בשעה 9:00 מנתב"ג לפריז. ב-5.3 היא הייתה בטיסת אל LY324 שהמריאה בשעה 15:45 מפריז לתל אביב. כל מי שהיה בטיסות הלו מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.
 
חולה מספר 44, תושבת המרכז, שבה מטיול מאורגן בטנריף ב-4.3. היא טסה מתל אביב לציריך ב-25.2 עם חברת סוויס שהמריאה בשעה 5:20. אחר כך היא הייתה על טיסת המשך של חברת סוויס מציריך לטנריף שהמריאה ב-25.2 בשעה 09.35.
 
ב-3.3 היא טסה מנטריף לציריך עם חברת סוויס שהמריאה בשעה 14:00. אחר כך היא הייתה על טיסת המשך מציריך לתל אביב ב-3.3 בחברת סוויס שהמריאה בשעה 22:40. עוד צוין בנוגע לחולה כי היא שהתה בין 25.2 ל-3.3 במלון לאס וגאס בטנריף שבו שהו באותה העת עוד תשע קבוצות של ישראלים. החולה נמצאת בבידוד ביתי החל מיום רביעי 4.3 בשעות הבוקר. כל מי שהיה בטיסות מתבקש להכנס לבידוד ביתי.
 נתב
דלילות נוסעים בנתב"ג, אתמול(צילום: יאיר שגיא)

 נתב
(צילום: יאיר שגיא)

 נתב
(צילום: יאיר שגיא)

 נתב
(צילום: יאיר שגיא)

 נתב
(צילום: יאיר שגיא)

 נתב
(צילום: שמוליק דודפור)
חולה מספר 45 היא תושבת ירושלים בת 60. לפי משרד הבריאות, האישה נדבקה מחולה אחר בישראל. החולים מספרי 46, 47 ו-48 הם בני משפחתו של עובד מד"א מאזור המרכז שאובחן כנשא ביום ראשון. הבעל, שהוגדר על ידי משרד הבריאות כ"חולה מספר 29", הוא הישראלי הראשון שמקור הדבקתו בקורונה עדיין לא יודעים.
 

"אנחנו עדיין מנסים לעכל את העניין", אמרה אשתו של העובד במד"א. "זו לא חוויה טובה, בעלי נמצא בבידוד בבית חולים, מצבו טוב, ואנחנו מדברים כל הזמן".

 

הידיעה על הידבקות בני משפחה נוספים העלתה את רמת החרדה במקום מגוריהם. ועד היישוב פרסם הודעה מיוחדת ובה הנחיות לתושבים. בין היתר התבקשו כל מי שבאו במגע עם בני המשפחה לשהות בבידוד. האישה עובדת במעון שבו לומדים עשרות ילדים, ובשל כך הונחו הוריהם להכניס גם אותם לבידוד.

 

ביישוב שבו מתגוררת המשפחה מנסים לבדוק עם מי נפגש כל אחד מקרבה בימים האחרונים. במייל שהופץ לתושבים צוין כי "מי שבא במגע קרוב של 15 דקות במהלך 14 הימים האחרונים צריך להיכנס לבידוד. אם מופיעים תסמינים של חום מעל 38 מעלות, שיעול וקושי בנשימה, או תסמין נשימתי אחר יש לפנות למוקד 101".

 

 
חולה מספר 49 הוא תושב אזור מחוז חיפה. הוא שב מטנריף שבספרד ב-4.3 ונכנס לבידוד בתאריך זה ומאז לא היו לו מגעים נוספים. מצב בריאותו מוגדר בינוני. החולה טס ב-23.2 מתל אביב לליסבון עם חברת אייר פורטוגל ב-05:00 ונחת בפורטוגל בשעה 09:25. אחר כך הוא טס בטיסת המשך עם חברת אייר פורטוגל מליסבון לטנריף ב-24.2 בשעה 09:25 ונחת בטנריף ב-11:55.
 
החולה טס באייר פורטוגל מטנריף לליסבון ב-3.3 ב-12:40 ונחת בפורטוגל ב-14:55. אחר כך הוא טס בטיסת המשך עם אייר פורטוגל מליסבון לתל אביב ב-4.3 ב-14:20 ונחת בנתב"ג ב-21:30. ב-4.3 בשעה 22:30 נסע האיש בשירותי הסעה של נתב"ג אל תחנת הרכבת בהרצליה, ומשם נסע ברכבת אל תחנת חוף הכרמל בחיפה. כל מי שהיה בטיסות ובמקומות האלה נדרש להיכנס לבידוד ביתי.
חיטוי אוטובוס של חברת
מחטאים בעקבות התפשטות הנגיף(צילום: מוטי קמחי)

חיטוי אוטובוס של חברת
(צילום: מוטי קמחי)

חיטוי אוטובוס של חברת
(צילום: מוטי קמחי)

חיטוי אוטובוס של חברת
(צילום: מוטי קמחי)

חיטוי אוטובוס של חברת
(צילום: מוטי קמחי)
חולה מספר 50 היא תושבת אזור מחוז חיפה. היא שבה מטנריף דרך מדריד ב-3.3, נכנסה לבידוד מ-4.3, ומאז לא היו לה מגעים נוספים. מצב בריאותה טוב. היא טסה ב-25.2 עם חברת איבריה מתל אביב למדריד בשעה 06:00 ונחתה בספרד ב-10:30. אחר כך היא טסה ב-25.2 בטיסת המשך של איבריה ממדריד לטנריף בשעה 13:45 ונחתה בספרד ב-15:35.
 
ב-3.3 היא טסה עם חברת איבריה מטנריף למדריד בשעה 11:05 ונחתה בספרד ב-14:55. אחר כך היא טסה ב-3.3 בטיסת המשך ממדריד לתל אביב בשעה 17:00 ונחתה בנתב"ג ב-22:45. ב-4.3 ביקרה החולה בתיאטרון הצפון בקריית חיים בחיפה מ-17:30 עד 18:00.
 

מוקדם יותר

אחרי שביום ראשון דווח על עלייה של 14 חולים לעומת יום שבת, העדכון של משרד הבריאות אתמול החל עם פרטים על חולה מספר 40, גבר בן 38 מתל אביב שטס ב-23.2 בטיסת אל על LY347 מתל אביב לציריך בשעה 11:00. לאחר מכן הוא נסע ברכב פרטי לאוסטריה. ב-1.3 הוא חזר ברכב פרטי מאוסטריה לציריך, ומשם טס לארץ בטיסת אל על LY344 ב-21:15 שנחתה בנתב"ג ב-2.3 בשעה 02:10.

 

חולה מספר 41, גבר בן 52 מתל אביב, טס ב-29.2 בטיסת SWISS LX257 מתל אביב לציריך בשעה 05:20. לאחר מכן הוא נסע ברכב פרטי לאוסטריה. ב-5.3 הוא חזר ברכב פרטי מאוסטריה לציריך, ומשם טס לארץ בטיסת SWISS LX256 ב-22:00, שנחתה בנתב"ג ב-6.3 בשעה 02:30.

 

חולה מספר 42, גבר בן 41 מאזור השרון, חזר לארץ מספרד ונמצא בבידוד. להלן סיכום החקירה האפידמיולוגית: ב-25.2 הוא טס בטיסת חברת פגסוס PC786 מתל אביב לאיסטנבול בשעה 17:30 וב-26.2 בטיסת פגסוס PC1099 מאיסטנבול למדריד בשעה 08:45. ב-2.3 הוא טס בטיסת אל אל LY398 ממדריד שהמריאה בשעה 23:15 ונחתה בנתב"ג ב-3.3 בשעה 04:50.

 

בנוסף שהה חולה מספר 42 במקומות הבאים: ב-3.3 באולמי מפלים בראשון לציון בין השעות 21:00-23:00, ב-4.3 במלון דיויד אינטרקונטיננטל בתל אביב בין השעות 06:00-16:00 ובסופמרקט שימורי איכות ברחוב המכתש 6 בחולון בין השעות 16:30-17:30.

הישראלים מספינת הקורונה בישראל (צילום: אבי מועלם)
ההיערכות להתמודדות עם הנגיף בבית החולים שיבא בתל השומר(צילום: אבי מועלם)
 

עוד פרסם משרד הבריאות כי חולת קורונה הייתה ביום ראשון שעבר (1 במרץ) במכון MRI בבית החולים אסף הרופא בצריפין. החולה ה-30 במספר הייתה גם במספרת יורם בן עמי בקניון שער ראשון בראשון לציון. מוקדם יותר אתמול עדכן משרד הבריאות כי האישה, בשנות ה-70 לחייה, נמצאת בקבוצת סיכון למחלה אך מצבה קל. בהודעה הראשונית נמסר כי היא נמצאת בבידוד ביתי החל משניים במרץ בשעות הצהריים.

 

עוד נאמר בנוגע לחולה זו, כי בתאריך 29 בפברואר היא נחשפה לחולה קורונה במסעדת פיש ברחוב פרופ' בני חבוט 7 בראשון לציון בשעות 15:00-13:00. בשניים במרץ בשעה 14:00 היא יצאה לבחור בקלפי 193 בבית ספר רננים בשכונת קריית ראשון בראשון לציון.  

 

 

אתמול בערב אושפז לראשונה חולה קורונה בבית חולים בירושלים. המרכז הרפואי הדסה הודיע כי על-פי החלטת משרד הבריאות, גבר בן 60 שנמצא חיובי לנגיף הקורונה, הועבר ישירות מביתו לאשפוז בבית החולים הדסה עין כרם. מבירור עם הגורמים המקצועיים בהדסה, לחולה רק מעט סימפטומים קלים והוא אינו זקוק לפי שעה לטיפול רפואי. החולה יאושפז על-פי הוראת משרד הבריאות בחדר מבודד בחדר המיון - בנפרד לחלוטין ממטופלים אחרים, עד לסיום ההכנות למתחם הייעודי, שמוקם מחוץ לבניין האשפוז המרכזי ובאופן מבודד. הוא יטופל על-ידי צוות ייעודי וממוגן באופן מלא.

בנימין נתניהו (צילום: שלו שלום)
רה"מ נתניהו, שר הבריאות ליצמן וראש המל"ל בן שבת(צילום: שלו שלום)

הדיון בשאלת הבידוד הביתי לכל החוזרים מחו"ל נמשך כמעט ארבע שעות ובסופו הכריע ראש הממשלה שחובת בידוד ביתי תוטל על כל מי ששב מחו"ל החל מאתמול בערב. שר הבריאות יעקב ליצמן, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', שר האוצר משה כחלון והשר צחי הנגבי היו בעד חובת בידוד לכל השבים לישראל. השר כחלון תמך בעמדת משרד הבריאות בניגוד לעמדת נציגי האוצר, שהתנגדו בתוקף להצעת משרד הבריאות והזהירו מההשלכות הכלכליות שלה.

 

השרים שהתנגדו הם שר הפנים אריה דרעי, שר הכלכלה אלי כהן, שר התיירות יריב לוין ושר המדע אופיר אקוניס. הם התנגדו מחשש לפגיעה קשה בכלכלה ובתיירות ואף מחשש לגרימת נזק בלתי הפיך (בטענה שחברות תעופה עלולות להעדיף יעדים אחרים ולא לחזור לישראל בעתיד, גם לאחר שמשבר הקורונה יחלוף).

אנשים עם מסכות בעיר העתיקה בירושלים (צילום: רויטרס)
מסתובבים עם מסכות בירושלים(צילום: רויטרס)

מאחורי שאלת היקף הרחבת הבידוד עומדת ההערכה שנתניהו מעוניין להימנע מהרגזת האמריקנים. בארה"ב התפשט בימים האחרונים נגיף הקורונה, ובישראל חוששים שהכללתה ברשימת המדינות שהשבים מהן חייבים להיכנס לבידוד בית (ושאזרחיהן מנועים מכניסה לישראל), תרגיז מאוד את הבית הלבן.

 

ל-ynet נודע כי במגעים של רה"מ עם האמריקנים, האחרונים הציגו לו עמדה שלפיה מדובר בהחלטה ישראלית - אך אם ההתלבטות היא בין חובת בידוד על כלל העולם או ביטול הטיסות מארה"ב, אז ארה"ב הייתה מעדיפה שישראל תטיל חובת בידוד על השבים מכל העולם.

 

נתניהו אמר ביום ראשון במסיבת העיתונאים המשותפת עם שר הבריאות יעקב ליצמן כי ההחלטה בנושא הרחבת חובת הבידוד תתקבל ביממה הקרובה. "ההחלטה הזאת מאוד קשה. דנו על כך באריכות. יש שאלות איך עושים את זה ואם משאירים נתיבים חיוביים", אמר אמש נתניהו. "אנחנו לא מדברים על לסגור את שערינו, אלא רק לחייב בידוד למי שמגיע לארץ. ישראלים שחוזרים או זרים שמגיעים. זאת החלטה לא פשוטה. הבריאות מבטיחה את הכלכלה".

 

כרגע, כך נראה, הדבר הראשון שמעניין את נתניהו הוא לשמור עם הבית הלבן על תיאום. זו הסיבה שנתניהו לא ציין בדבריו אמש כי ייתכן בידוד לשבים מארה"ב. הניסיון הוא להרחיב את היריעה, לקבוע כללים למגיעים מכל רחבי העולם ובכך להימנע מפגיעה נקודתית בארה"ב.

 

בתוך כך, בשגרירות ישראל באיטליה - מוקד ההתפרצות החמור באירופה - יש היערכות לפינוי משפחות השליחים מרצון. משרדי ממשלה אחרים שלהם נציגים ברומא בוחנים אפשרות לפנות גם את השליחים. נבחנת אפשרות עבודה מהבית של העובדים המקומיים, הישראלים והזרים. ממשרד החוץ נמסר כי "אנחנו מאפשרים למשפחות של שליחים להתפנות אם הם רוצים. אין פינוי דיפלומטים".

 

ביוון, השגרירות הישראלית באתונה נסגרה אתמול לתקופה של שבועיים ותעבור חיטוי יסודי - לאחר שאחד העובדים הישראלים נדבק בקורונה בטיסת הצליינים שחזרו מישראל לאתונה וחלקם נשאו את הנגיף. העובד הדביק גם את אשתו ובתו. השלושה נמצאים בבידוד באתונה.

 

 

במשרד הבריאות מסרו כי "הישראלי טס לישראל ב-1 במרץ מאתונה בטיסת אל על בשעה 10:40. מיד לאחר שובו טס למומבאי בטיסת אל על 71 שהמריאה בשעה 20:15. ב-5 במרץ טס בטיסת אל על 72 ממומבאי לתל-אביב בשעה 22:50. ב-6 במרס טס בטיסה AEGEAN 922 תל אביב-אתונה בשעה 05:40. כל מי שהיה בטיסות הנ"ל נדרש להיכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות".

 

שגרירות ישראל באתונה פרסמה הודעה רשמית שבה נכתב: "כאמצעי זהירות ודאגה לבריאות הציבור, שגרירות ישראל ביוון תיפתח מחדש ב-23 במרץ לאחר סגירה מרצון של שבועיים, מאז שנמצא כי עובד השגרירות אובחן עם וירוס קורונה. השגריר יוסי עמרני והצוות הדיפלומטי ימשיכו לעבוד מבתיהם. אנו מודים לממשלת יוון על תמיכתה ושיתוף הפעולה ומבטיחים לכולם שהשגריר והצוות הדיפלומטי במצב רפואי מצוין".

 

היערכות בצה"ל, במשרד התחבורה ובמערכת החינוך

לפי שעה עומד מניין הנדבקים בישראל על 50 בני אדם. ארבעה מהם החלימו. מצבם של רובם קל, שניים במצב בינוני ואחד קשה. עשרות אלפי ישראלים שוהים בבידוד ביתי.

 

אחד הצעדים שננקטו בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף בארץ משפיע על נוסעי התחבורה הציבורית. משרד התחבורה קבע אתמול בבוקר כי באוטובוסים, שורת המושבים הראשונה בקרבת הנהג תיחסם בסרט, ותימנע בהם ישיבת נוסעים. באוטובוסים הבינעירוניים ייאסר להסיע נוסעים בעמידה.

 

במקביל, ועד עובדי הרכבת דרש לסגור את התחנה בנתב"ג, מחשש להתפשטות הקורונה באמצעות אזרחים החוזרים מחו"ל. "לאור העובדה שאין אכיפה בתחנה, שאת התוצאה שלה ראינו אתמול עת נחשף כי אחד מחולי הקורונה עשה את דרכו לבידוד ברכבת מנתב"ג לעכו, וסיכן עשרות עובדי רכבת ואלפי נוסעים, אנו דורשים כי תחנת נתב"ג תיסגר", אמרו בוועד.

 

במערכת החינוך חוששים מפני שיבושים בלימודים עם פתיחת עונת הבגרויות בחודש מאי, ומשרד החינוך בוחן בימים האחרונים אפשרות לקבוע כי הציון בבית הספר ייחשב כציון הסופי בבחינות הבגרות.

 

החשש מפני התפשטות הנגיף הוביל גם לשורת צעדים והחלטות בצה"ל. בין היתר, הוחלט שכל החיילים שיחזרו מחו"ל, גם ממדינות שאינן ברשימת הבידוד מחשש לקורונה, יימנעו מהגעה ליחידות למשך שבועיים. החיילים לא יידרשו לשהות בבידוד, ויהיו בביתם בשגרה. "אנו נערכים להקים מתקן אשפוז פנים-צבאי לעשרות חיילים, למקרה שהקורונה תגיע לתוך הצבא בצורה נרחבת", אמר גורם צבאי בכיר.


פורסם לראשונה 09/03/2020 18:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חיטוי באוטובוס של חברת דן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים