שתף קטע נבחר

ההכרעה נפלה: כל מי שיגיע לישראל מחו"ל ייכנס לבידוד ביתי לשבועיים

להחלטה שנכנסה לתוקפה הערב עבור ישראלים וביום חמישי עבור תיירים קדם ויכוח סוער בין השרים שכמה מהם התנגדו לצעד הדרסטי. דיון חירום באל על: בוחנים את רשימת היעדים. מספר החולים בישראל עלה ל-48. חשש שרופאה במיון בשיבא נדבקה

 

 

כל ישראלי ששב מחו"ל מ-20:00 הערב (יום ב') נדרש להיכנס לבידוד ביתי. לגבי תיירים, ההחלטה תיכנס לתוקפה ביום חמישי ב-20:00. להחלטה הזו קדם ויכוח סוער בין השרים. כמה מהם התנגדו לצעד דרסטי של חובת בידוד כוללת. תיירים שאין להם כתובת קבועה יסורבו וייאלצו לשוב על עקבותיהם. נתניהו דחה את ההמלצה של משרד הבריאות להטיל סגר אווירי על ישראל.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אחרי יממה של דיונים מורכבים קיבלנו החלטה: כל מי שיגיע לישראל מחו"ל ייכנס לבידוד של 14 יום. זו החלטה קשה, אבל היא חיונית כדי לשמור על בריאות הציבור - ובריאות הציבור קודמת לפני הכול. ההחלטה הזאת תהיה בתוקף לשבועיים, במקביל אנחנו מקבלים החלטות כדי לשמור על כלכלת ישראל".

 נתב

 נתב
נתב"ג שומם. ישראל סוגרת שערים

 נתב

 נתב

 נתב

 אוריה ודבורה לזר תושבי באר שבע (צילום: נדב אבס)
ישראלים ששבו מאיטליה, אתמול(צילום: נדב אבס)

מלשכת שר הפנים אריה דרעי נמסר כי "הבידוד לישראלים מיידי. לזרים שייכנסו לישראל הבידוד יחל תוך 72 שעות. הזרים יחויבו להוכיח שיש להם יכולת להיכנס לבידוד".

 
בדיונים השתתפו שר הבריאות, שר האוצר, שר הפנים, שר הכלכלה, שר התיירות, שר התחבורה, שר החקלאות, שר העבודה והרווחה, מנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים, גורמים ממשרד הביטחון, מנהל המכון הביולוגי, המדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה, יו"ר רשות החדשנות וגורמים נוספים.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר הערב: "החלטנו לאחר שורה ארוכה של דיונים שעל מנת שאנחנו נוכל להמשיך את מה שאנחנו קוראים 'מדיניות ההכלה', מדיניות השליטה שלנו במספר הנדבקיםף אנחנו צריכים לעלות מדרגה בצעדים שאנחנו נוקטים ולכן ההחלטה היא שמעתה ואילך כל מי ששב לישראל מכל מדינה שהיא ייכנס לבידוד במשך 14 יום.

בנימין נתניהו (צילום: שלו שלום)
נתניהו בדיונים היום לצד שר הבריאות ליצמן וראש המל"ל בן שבת(צילום: שלו שלום)

אריה דרעי  (צילום: עמית שאבי)
הזהיר מבידוד רטרואקטיבי. שר הפנים אריה דרעי(צילום: עמית שאבי)

"לגבי האנשים שחזרו ב-14 יום האחרונים: אנחנו החלטנו שהם לא ייכנסו לבידוד אבל אם הם לא חשים בטוב, אם יש להם את אחד הסימפטומים של המחלה, חום, שיעול, כאב גרון, תסמינים נשימתיים - הם צריכים באופן מיידי להיכנס לבידוד ולהתקשר למד"א ואנחנו נבוא אליהם וניקח בדיקה. מכיוון שמדובר במספר גדול של אנשים ייתכן שייקח לנו מעט זמן להגיע לאותם אנשים שמרגישים לא טוב ולכן הם מחויבים להקפיד על כללי הבידוד והכללים האלה יחולו, כמו שעשינו אותם לגבי מדינות אחרות גם לגבי אנשים שאינם תושבי ישראל".

 

החשש של דרעי מבידוד רטרואקטיבי

בדיונים הבהיר שר הפנים דרעי שאם יוחלט על חובת בידוד על כל הבאים לארץ רטרואקטיבית - המשמעות תהיה הכנסתם לבידוד של יותר 200 אלף ישראלים ובסך הכל כ-300 אלף (כבר כעת עשרות אלפי ישראלים נמצאים בבידוד בביתם). נציגי משרד הבריאות הציגו בדיון תרחישים דרמטיים שלפיהם עשרות אלפי ישראלים ידבקו בנגיף הקורונה, ואמרו שהנגיף מתפשט בכל העולם.

 

הדיון נמשך כמעט ארבע שעות והסתיים בתיקו בין השרים: שר הבריאות יעקב ליצמן, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', שר האוצר משה כחלון והשר צחי הנגבי היו בעד חובת בידוד לכל השבים לישראל. השר כחלון תמך בעמדת משרד הבריאות בניגוד לעמדת נציגי האוצר, שהתנגדו בתוקף להצעת משרד הבריאות והזהירו מההשלכות הכלכליות שלה. אנשי משרד האוצר העריכו בדיון כי הנזק על ביטול טיסות וסגירת נתב"ג יעמוד על כ-4.9 מיליארד שקלים לחודש.

סופרמרקט מרכול מרכזה ירכא עבר חיטוי לאחר חולה קורונה (צילום: אניל נבואני)
סופרמרקט בירכא עבר חיטוי לאחר ששהה בו חולה קורונה(צילום: אניל נבואני)

סופרמרקט מרכול מרכזה ירכא עבר חיטוי לאחר חולה קורונה (צילום: אניל נבואני)
(צילום: אניל נבואני)

סופרמרקט מרכול מרכזה ירכא עבר חיטוי לאחר חולה קורונה (צילום: אניל נבואני)
(צילום: אניל נבואני)

סופרמרקט מרכול מרכזה ירכא עבר חיטוי לאחר חולה קורונה (צילום: אניל נבואני)
(צילום: אניל נבואני)

השרים שהתנגדו הם שר הפנים אריה דרעי, שר הכלכלה אלי כהן, שר התיירות יריב לוין ושר המדע אופיר אקוניס. הם התנגדו מחשש לפגיעה קשה בכלכלה ובתיירות ואף מחשש שההחלטה תגרום נזק בלתי הפיך (בטענה שחברות תעופה עלולות להעדיף יעדים אחרים ולא לחזור לישראל בעתיד, גם לאחר שמשבר הקורונה יחלוף).

 

בתוך כך, בכירי חברת אל על התכנסו הערב לדיון חירום שבו עוסקים הנוכחים בשאלה כיצד לשמר את הקשר האווירי לישראל וממנה בימים הקרובים. בחברה לומדים את החלטת ראש הממשלה ובוחנים את רשימת היעדים שיופעלו בימים הקרובים.

 

בכיר במשרד התיירות המליץ לישראלים להקדים את טיסותיהם חזרה לארץ מרחבי העולם מוקדם ככל שניתן מאחר שעם ביטולי טיסות וקווים של חברות התעופה ההגעה לישראל אמורה להיות מסובכת ומסורבלת יותר. "ההחלטה הזאת תפסה אותנו בהפתעה", אמר הגורם. "בבוקר דיברו על החלטה בתוך 72 שעות ועכשיו ההודעה הזאת תפסה אותנו. זה ברור שעוד חברות תעופה יפסיקו לפעול בישראל בגלל חוסר כדאיות ובגלל שזה כבר לא כלכלי להפעיל טיסות לישראל".

חסימה של שורת המשובים הראשונים מנהגי האוטובוס (צילום: מוטי קמחי)
מחשש לקורונה: הפרדה במושבים הראשונים באוטובוסים(צילום: מוטי קמחי)
 

ברשות האוכלוסין וההגירה אמרו כי מהערב "כל זר שיגיע לאחד ממעברי הגבול הבינלאומיים, תותר כניסתו בכפוף להוכחה כי יש בידו לשהות בבידוד ביתי בישראל. הוכחות על האפשרות לבידוד יימסרו בנציגות ישראל במקום שהותו של המבקש".

 

בהתאם לנתוני רשות האוכלוסין וההגירה, מ-1 בינואר ועד היום יצאו מישראל וטרם שבו 116,700 ישראלים. מחצות ועד הערב יצאו מישראל 8,000 זרים.

 

בן זוג של רופאה בשיבא נדבק

הערב עדכן משרד הבריאות כי בישראל אובחנו עוד תשעה חולים בקורונה ומספרם עלה ל-48. שניים מהם הגיעו לארץ בטיסות משווייץ, אחד הגיע לארץ בטיסה מספרד ואישה שהגיעה בטיסה מצרפת.

 

במקביל עדכן בית החולים שיבא בתל השומר כי בן זוגה של רופאה בחדר המיון של המוסד הרפואי נמצא חיובי לנגיף, ובעקבות כך נבדקה גם הרופאה מחשש שגם היא נדבקה בקורונה. טרם נמסרו תוצאות בדיקתה. בתוך כך, מספר מקרי המוות מקורונה באירופה עבר את ה-500, באיטליה מתו 97 חולים ביממה האחרונה. בסך הכול מתו באיטליה 463 חולים.

 

חולה מספר 40, גבר בן 38 מתל אביב, טס ב-23.2 בטיסת אל על LY347 מתל אביב לציריך בשעה 11:00. לאחר מכן הוא נסע ברכב פרטי לאוסטריה. ב-1.3 הוא חזר ברכב פרטי מאוסטריה לציריך, ומשם טס לארץ בטיסת אל על LY344 ב-21:15 שנחתה בנתב"ג ב-2.3 בשעה 02:10.

 

 

חולה מספר 41, גבר בן 52 מתל אביב, טס ב-29.2 בטיסת SWISS LX257 מתל אביב לציריך בשעה 05:20. לאחר מכן הוא נסע ברכב פרטי לאוסטריה. ב-1.3 הוא חזר ברכב פרטי מאוסטריה לציריך, ומשם טס לארץ בטיסת SWISS LX256 ב-22:00, שנחתה בנתב"ג ב-2.3 בשעה 02:30.

 

חולה מספר 42, גבר בן 41 מאזור השרון, חזר לארץ מספרד ונמצא בבידוד. להלן סיכום החקירה האפידמיולוגית: ב-25.2 הוא טס בטיסת חברת פגסוס PC786 מתל אביב לאיסטנבול בשעה 17:30 וב-26.2 בטיסת פגסוס PC1099 מאיסטנבול למדריד בשעה 08:45.

 

ב-2.3 הוא טס בטיסת אל אל LY398 ממדריד שהמריאה בשעה 23:15 ונחתה בנתב"ג ב-3.3 בשעה 04:50.

 

בנוסף שהה חולה מספר 42 במקומות הבאים: ב-3.3 באולמי מפלים בראשון לציון בין השעות 21:00-23:00, ב-4.3 במלון דיויד אינטרקונטיננטל בתל אביב בין השעות 06:00-16:00 ובסופמרקט שימורי איכות ברחוב המכתש 6 בחולון בין השעות 16:30-17:30

.

חולה מספר 43 היא אישה בת 40 ממרכז הארץ ששבה ביום חמישי שעבר, 5 במרץ בטיסת אל על LY324 מפריז לתל אביב בשעה 15:45.

 

חולה מספר 44 אף היא תושבת אזור המרכז שבה מטיול מאורגן בטנריף ביום רביעי שעבר. היא שהתה במלון לאס וגאס בטנריף שבו שהו באותה עת עוד תשע קבוצות של ישראלים. היא טסה מטנריף לציריך ב-3.3 בטיסת סוויס מספר 8215LX שהמריאה בשעה 14:00 ובטיסת המשך מציריך לתל אביב ב-3.3 בטיסת סוויס מספר 256LX שהמריאה בשעה 22:40.

 

חולה מספר 45 היא תושבת ירושלים בת 60 שהייתה במגע הדוק עם חולה מאומת.

 

חולים מספר 46, 47, 48 מאזור המרכז נדבקו מחולה מאומת גם הוא מאזור המרכז.

הישראלים מספינת הקורונה בישראל (צילום: אבי מועלם)
ההיערכות בבית החולים שיבא(צילום: אבי מועלם)

כאמור, בן זוגה של רופאה שעובדת במרכז לרפואה דחופה בבית החולים שיבא בתל השומר נמצא חיובי לנגיף. מבית החולים נמסר: "בעקבות האבחנה של בן הזוג הוחלט לנקוט משנה זהירות, וטרם קבלת תשובת הבדיקה של הרופאה להנחות את כל מי שהיה בסביבתה הקרובה להיכנס לבידוד בית מניעתי. במקביל, אנו פועלים לאתר את המטופלים שבאו במגע עם הרופאה, על מנת להתכונן לאפשרות שבדיקותיה יחזרו חיוביות".

 

בבית החולים שיבא הבהירו כי עד שלא יגיעו תוצאות הבדיקות של הרופאה, לא נעשים צעדים קיצוניים כמו טיהור חדר המיון או סגירתו. לפי שעה, כל מי שהיה עמה במגע (בעיקר צוות רפואי של כעשרה אנשים), נדרש להיכנס לבידוד ביתי. בן זוגה של הרופאה שב מחו"ל בימים האחרונים.

 

עוד פרסם משרד הבריאות כי חולת קורונה הייתה ביום ראשון שעבר (1 בחודש) במכון MRI בבית החולים אסף הרופא בצריפין. החולה ה-30 במספר הייתה גם במספרת יורם בן עמי בקניון שער ראשון בראשון לציון. מוקדם יותר היום עדכן משרד הבריאות כי האישה, בשנות ה-70 לחייה, נמצאת בקבוצת סיכון למחלה אך מצבה קל. בהודעה הראשונית נמסר כי היא נמצאת בבידוד ביתי החל משניים במרץ בשעות הצהריים.

 

 

עוד נאמר בנוגע לחולה זו, כי בתאריך 29 בפברואר היא נחשפה לחולה קורונה במסעדת פיש ברחוב פרופ' בני חבוט 7 בראשון לציון בשעות 15:00-13:00. בשניים במרץ בשעה 14:00 היא יצאה לבחור בקלפי 193 בבית ספר רננים בשכונת קריית ראשון בראשון לציון.

 

מהו בידוד בית?

מטרת בידוד הבית היא עצירת ההדבקה ומניעת מחלת קורונה בישראל. לשם כך נדרשת הימנעות מכל שהיה במקומות ציבוריים וכן הגנה על שאר בני הבית. הבידוד הוא על פי צו מנכ"ל משרד הבריאות נמשך עד שחלפו 14 ימים מאז היציאה האחרונה מסין היבשתית, הונג-קונג, מקאו, סינגפור, תאילנד, יפן, מצרים, קוריאה הדרומית, איטליה, ספרד, סן-מרינו, אנדורה, שוויץ, צרפת, אוסטריה או גרמניה או מהמגע האחרון עם חולה מאומת. על פי החוק, יש להודיע על כניסה לבידוד בית למשרד הבריאות באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני "קול הבריאות" 5400*.

 

כיצד מתבצע בידוד בית?

הנחיות לאדם שבבידוד: אין לצאת מהבית. יש לשהות בחדר נפרד מאוורר היטב עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר ככל הניתן, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכת אף-פה או בבד. אם ישנם מספר מבודדים באותו משק בית, הם יכולים לשהות יחד באותו חדר. אם כל בני הבית נדרשים לבידוד, אין כל מגבלות מיוחדות בתוך הבית.

 

צריך לשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי לפני ואחרי הכנת אוכל, לפני אכילה ולפני ואחרי שימוש בשירותים. במידה ועל הידיים יש לכלוך נראה לעין, יש להעדיף שטיפה במים וסבון על פני חומר חיטוי. עדיף להשתמש בניירות חד-פעמיים לייבוש הידיים. במידת האפשר, יש להשתמש בשירותים נפרדים.

מחלקה ייעודית לחולי קורונה נפתחה בבי
(צילום: רמי זרנגר)

יש להקפיד על כיסוי הפה והאף בעת עיטוש או שיעול, בעדיפות אל תוך מטפחת חד פעמית או מרפק מכופף. זאת על מנת למנוע את פיזור הנגיף. מיד לאחר מכן, יש לשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי.

 

אישה מניקה יכולה להמשיך להניק את תינוקה אך עליה להקפיד על רחיצת ידיים יסודית לפני ההנקה ועל כיסוי הפה והאף במסכה או בד זמין אחר בעת ההנקה. אישה המעוניינת לשאוב חלב-אם צריכה להקפיד על רחיצת ידיים לפני השאיבה והנגיעה בבקבוק ובמשאבה ובמידת האפשר לתת לאדם אחר להאכיל את התינוק.

 

אם הופיעו חום או תסמינים נשימתיים, ובכל בעיה רפואית, יש ליצור קשר טלפוני עם מוקד 101 של מד"א. במקרה הצורך ניתן לפנות לרופא המטפל בקופת החולים או בחדר המיון, אך יש ליידע מראש טלפונית את המרפאה או חדר המיון על יציאה מהבידוד והגעה. בכל מקרה של פנייה למוקד רפואי יש לכסות את הפה והאף במסכה כירורגית או בבד זמין אחר, ולהימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית.

 

הנחיות כלליות

מומלץ לצמצם את מספר האנשים שלא מבודדים הנמצאים בבית הנכנסים לחדר הבידוד, עם עדיפות לאדם אחד בריא ללא מחלות רקע. אין להכניס מבקרים לבית. יש לבדוק שאזורי הבית המשותפים כגון מטבח ושירותים מאווררים היטב. בכניסה לחדר הבידוד מומלץ לכסות את הפה והאף, בעדיפות עם מסכת פה-אף אך אפשר להשתמש גם בבד.

 

מומלץ להשתמש בכפפות חד-פעמיות בכל מגע עם המבודד וסביבת חדר הבידוד כולל משטחים, בגדים או מצעים מלוכלכים. מומלץ להימנע ממגע ישיר עם נוזלי הגוף, ובמיוחד הפרשות מהפה, דרכי הנשימה שתן וצואה של המבודד. יש לשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי אחרי כל מגע עם המבודד או עם סביבתו, לפני אכילה ואחרי שימוש בשירותים. יש להעדיף שטיפה במים וסבון על פני חומר חיטוי אם על הידיים יש לכלוך נראה לעין.

תיעוד חיטוי האוטובוסים בפתח תקווה ()
חיטוי אוטובוס בפתח תקווה

יש לנקות ולחטא כל יום משטחים כגון שולחן ליד המיטה, מסגרת המיטה ורהיטים נוספים בחדר הבידוד עם חומר חיטוי ביתי רגיל (על בסיס סבון או אלכוהול). יש לאחסן את כל כביסת המבודד בשקית ייעודית בחדר הבידוד עד למועד הכביסה. הכביסה תיעשה עם סבון כביסה רגיל. יש להשליך מוצרים חד פעמיים כגון כפפות, ממחטות אף, מסכות וכל פסולת אחרת לתוך שקית ייעודית בחדר הבידוד. יש לסגור היטב את השקית לפני הפינוי לפח האשפה.

 

יש להימנע משימוש משותף עם המבודד בחפצים העלולים להעביר את הנגיף, כגון: מברשת שיניים, סיגריות, כלי אוכל, מגבות, מצעים וכד'. ניתן לשטוף כלי אוכל במים וסבון כלים. על כל בני הבית להקפיד על שטיפת ידיים באופן תכוף.

 

מה המגבלות על בני בית של אדם השוהה בבידוד?

אם תנאי הבידוד נשמרים, בני ביתו של מי שנמצא בבידוד יכולים להמשיך בשגרת חייהם ללא כל מגבלה. תלמידים וסטודנטים שבביתם שוהה אדם בבידוד יכולים להמשיך להגיע למוסדות החינוך ללא כל הגבלה.

 

מי יפצה את השוהה בבידוד בית על ההיעדרות מהעבודה?

היעדרות מעבודה תחחשב היעדרות בשל מחלה בכפוף להצגת אישור על מועד עזיבת סין היבשתית, הונג-קונג, מקאו, סינגפור, תאילנד, יפן, מצרים, קוריאה הדרומית, איטליה, סן-מרינו, ספרד, אנדורה, שוויץ, צרפת, אוסטריה או גרמניה. תעודת מחלה גורפת נמצאת באתר משרד הבריאות. אין צורך לפנות לרופא המשפחה לקבלת אישור מחלה בגין היעדרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים