שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

ויכוח סוער בממשלה: 300 אלף ישראלים יהיו בבידוד?

פרסום ראשון: דיון בין השרים על הרחבת הבידוד לכל הבאים מחו"ל הסתיים בתיקו, נתניהו דחה את ההכרעה. כחלון תמך למרות התנגדות אנשי האוצר, שר הפנים דרעי התנגד והזהיר: עוד 200 אלף ייכנסו לבידוד, בנוסף לרבבות שמבודדים כעת. חשש שחברות תעופה לא יחזרו לארץ גם עם חלוף המשבר

 

 

ההכרעה בשאלת הטלת חובת הבידוד לכל הבאים מחו"ל טרם התקבלה וגורמים שנכחו בדיון היום (ב') סיפרו ל-ynet על ויכוח סוער בין השרים. כמה מהם התנגדו לצעד דרסטי של חובת בידוד כוללת, שמשמעותו בפועל סגירת שמי המדינה. השרים דנו גם באפשרות להוסיף מדינות ספציפיות לרשימת "מדינות הקורונה".

 

כל עדכוני הקורונה - סיקור מיוחד ב-ynet:

כדי למנוע הדבקה: איראן שחררה 70 אלף אסירים

25 חולי קורונה ברשות הפלסטינית

חיילים שיחזרו מחו"ל לא יורשו להיכנס לבסיסים

חשש לביטול הבגרויות בגלל הקורונה

 

בדיון הבהיר שר הפנים אריה דרעי שאם יוחלט על חובת בידוד על כל הבאים לארץ רטרואקטיבית - המשמעות תהיה הכנסתם לבידוד של יותר 200 אלף ישראלים ובסך הכל כ-300 אלף (כבר כעת עשרות אלפי ישראלים נמצאים בבידוד בביתם). נציגי משרד הבריאות הציגו בדיון תרחישים דרמטיים שלפיהם עשרות אלפי ישראלים ידבקו בנגיף הקורונה, ואמרו שהנגיף מתפשט בכל העולם.

נתב
300 אלף ישראלים יהיו בבידוד? נוסעים בנתב"ג(צילום: עידו ארז )
 

רה
הדיון בנושא הקורונה התפוצץ. נתניהו והשרים בישיבת הממשלה אתמול(צילום: קובי גדעון, לע"מ )

בנימין נתניהו יעקב ליצמן  (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

הדיון נמשך כמעט ארבע שעות והסתיים בתיקו בין השרים: שר הבריאות יעקב ליצמן, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', שר האוצר משה כחלון והשר צחי הנגבי היו בעד חובת בידוד לכל השבים לישראל. השר כחלון תמך בעמדת משרד הבריאות בניגוד לעמדת נציגי האוצר, שהתנגדו בתוקף להצעת משרד הבריאות והזהירו מההשלכות הכלכליות שלה.

 

השרים שהתנגדו הם שר הפנים אריה דרעי, שר הכלכלה אלי כהן, שר התיירות יריב לוין ושר המדע אופיר אקוניס. הם התנגדו מחשש לפגיעה קשה בכלכלה ובתיירות ואף מחשש שההחלטה תגרום נזק בלתי הפיך (בטענה שחברות תעופה עלולות להעדיף יעדים אחרים ולא לחזור לישראל בעתיד, גם לאחר שמשבר הקורונה יחלוף).

 

האמריקנים בשיחות: מעדיפים בידוד לכל הבאים לישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הכריע במחלוקת ואמר שיקבל החלטה בהמשך, לאחר שיתייעץ עם גורמי מקצוע. לאחר שהדיון הופסק נתניהו החל דיון על אפשרויות לפתרונות רפואיים וטכנולוגיים לנגיף הקורונה

3082 ()
כחלון תמך בעמדת משרד הבריאות למרות התנגדות נציגי האוצר, נתניהו דחה את ההכרעה

מאחורי שאלת היקף הרחבת הבידוד עומדת ההערכה שנתניהו מעוניין להימנע מהרגזת האמריקנים. בארה"ב התפשט בימים האחרונים נגיף הקורונה, ובישראל חוששים שהכללתה ברשימת המדינות שהשבים מהן חייבים להיכנס לבידוד בית (ושאזרחיהן מנועים מכניסה לישראל), תרגיז מאוד את הבית הלבן.

 

ל-ynet נודע כי במגעים של רה"מ עם האמריקנים, האחרונים הציגו לו עמדה שלפיה מדובר בהחלטה ישראלית - אך אם ההתלבטות היא בין חובת בידוד על כלל העולם או ביטול הטיסות מארה"ב, אז ארה"ב הייתה מעדיפה שישראל תטיל חובת בידוד על השבים מכל העולם.

 

נתניהו, נזכיר, אמר אתמול במסיבת העיתונאים המשותפת עם שר הבריאות יעקב ליצמן כי ההחלטה בנושא הרחבת חובת הבידוד תתקבל ביממה הקרובה. "ההחלטה הזאת מאוד קשה. דנו על כך באריכות. יש שאלות איך עושים את זה ואם משאירים נתיבים חיוביים", אמר אמש נתניהו. "אנחנו לא מדברים על לסגור את שערינו, אלא רק לחייב בידוד למי שמגיע לארץ. ישראלים שחוזרים או זרים שמגיעים. זאת החלטה לא פשוטה. הבריאות מבטיחה את הכלכלה". 

 

 

בתוך כך, בשגרירות ישראל באיטליה - מוקד ההתפרצות החמור באירופה - יש היערכות לפינוי משפחות השליחים מרצון. משרדי ממשלה אחרים שלהם נציגים ברומא בוחנים אפשרות לפנות גם את השליחים. נבחנת אפשרות עבודה מהבית של העובדים המקומיים, הישראלים והזרים. ממשרד החוץ נמסר כי "אנחנו מאפשרים למשפחות של שליחים להתפנות אם הם רוצים. אין פינוי דיפלומטים".

 

ביוון, השגרירות הישראלית באתונה נסגרה היום לתקופה של שבועיים ותעבור חיטוי יסודי - לאחר שאחד העובדים הישראלים נדבק בקורונה בטיסת הצליינים שחזרו מישראל לאתונה וחלקם נשאו את הנגיף. העובד הדביק גם את אשתו ובתו. השלושה נמצאים בבידוד באתונה.

 

במשרד הבריאות מסרו כי "הישראלי טס לישראל ב-1 במרץ מאתונה בטיסת אל על בשעה 10:40. מיד לאחר שובו טס למומבאי בטיסת אל על 71 שהמריאה בשעה 20:15. ב-5 במרץ טס בטיסת אל על 72 ממומבאי לתל-אביב בשעה 22:50. ב-6 במרס טס בטיסה AEGEAN 922 תל אביב-אתונה בשעה 05:40. כל מי שהיה בטיסות הנ"ל נדרש להיכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות".

   


 

  

שגרירות ישראל באתונה פרסמה הודעה רשמית שבה נכתב: "כאמצעי זהירות ודאגה לבריאות הציבור, שגרירות ישראל ביוון תיפתח מחדש ב-23 במרץ לאחר סגירה מרצון של שבועיים, מאז שנמצא כי עובד השגרירות אובחן עם וירוס קורונה. השגריר יוסי עמרני והצוות הדיפלומטי ימשיכו לעבוד מבתיהם. אנו מודים לממשלת יוון על תמיכתה ושיתוף הפעולה ומבטיחים לכולם שהשגריר והצוות הדיפלומטי במצב רפואי מצוין".

 

היערכות בצה"ל, במשרד התחבורה ובמערכת החינוך

לפי שעה עומד מניין הנדבקים בישראל על 39 בני אדם. ארבעה מהם החלימו. מצבם של רובם קל, אחד במצב בינוני ואחד קשה. עשרות אלפי ישראלים שוהים בבידוד ביתי. אמש התפרסם כי התגלה חולה ראשון שמקור הדבקתו אינו ידוע. מדובר בחולה מס' 29, עובד מד"א בן 45 שמתגורר באזור המרכז. אחר הצהריים פרסם משרד הבריאות את המקומות שבהם שהה, והאנשים שהיו בקרבתו בזמנים הנקובים נדרשים להיכנס לבידוד.

 

אחד הצעדים שננקטו בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף בארץ משפיע על נוסעי התחבורה הציבורית. משרד התחבורה קבע הבוקר כי באוטובוסים, שורת המושבים הראשונה בקרבת הנהג תיחסם בסרט, ותימנע בהם ישיבת נוסעים. באוטובוסים הבינעירוניים ייאסר להסיע נוסעים בעמידה.

 

 

במקביל, ועד עובדי הרכבת דרש לסגור את התחנה בנתב"ג, מחשש להתפשטות הקורונה באמצעות אזרחים החוזרים מחו"ל. "לאור העובדה שאין אכיפה בתחנה, שאת התוצאה שלה ראינו אתמול עת נחשף כי אחד מחולי הקורונה עשה את דרכו לבידוד ברכבת מנתב"ג לעכו, וסיכן עשרות עובדי רכבת ואלפי נוסעים, אנו דורשים כי תחנת נתב"ג תיסגר", אמרו בוועד.

 

במערכת החינוך חוששים מפני שיבושים בלימודים עם פתיחת עונת הבגרויות בחודש מאי, ומשרד החינוך בוחן בימים האחרונים אפשרות לקבוע כי הציון בבית הספר ייחשב כציון הסופי בבחינות הבגרות.

 

החשש מפני התפשטות הנגיף הוביל גם לשורת צעדים והחלטות בצה"ל. בין היתר, הוחלט שכל החיילים שיחזרו מחו"ל, גם ממדינות שאינן ברשימת הבידוד מחשש לקורונה, יימנעו מהגעה ליחידות למשך שבועיים. החיילים לא יידרשו לשהות בבידוד, ויהיו בביתם בשגרה. "אנו נערכים להקים מתקן אשפוז פנים-צבאי לעשרות חיילים, למקרה שהקורונה תגיע לתוך הצבא בצורה נרחבת", אמר גורם צבאי בכיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו וליצמן אמש
צילום: עמית שאבי
מומלצים