שתף קטע נבחר

דרוש מפכ"ל. במיוחד עכשיו

היעדר מינוי קבע הוא כיסוי לרצון לשלוט גם במשטרה: "לסמן" לממלא המקום שכדאי לו להישמע לשלטון אם ברצונו יום אחד להתמנות

 

שלמה אהרונישקי (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
שלמה אהרונישקי(צילום: הרצל יוסף)

"שופטים ושוטרים תיתן לך בכל שעריך". זה הציווי. לא המלצה, פקודה. כנראה יש מי שסבר עוד קודם שחברה מתוקנת זו חברה שיש בה סדר, ומשטרה היא זו האמונה עליו.

 

 

במציאות שנכפתה עלינו בישראל אין את ''השוטר מספר 1''. יותר משנה מתנוסס דגל שחור מעלינו ויש מי שמניפים אותו בגאון ויש המצניעים אותו מבושה. המציאות שבה המשטרה פועלת יותר משנה ללא מפכ"ל, אלא עם ממלא מקום, זו מציאות שאין להשלים עימה בשום אופן. אין לקבל את הטיעון שלפיו הכאוס הפוליטי מונע מינוי מפכ"ל. הפוכים הם פני הדברים. דווקא בעת הזו ‑ מפכ''ל עכשיו.

 

היעדר מינוי קבע הוא תירוץ וכיסוי לרצונו של השלטון לשלוט במשטרה - "לסמן" לממלא המקום שכדאי לו להישמע לשלטון אם ברצונו יום אחד להתמנות למפכ"ל. מעבר לדיון הלגיטימי על החשיבות במינוי מפכ"ל קבוע לארגון, חשוב להבין את ההשלכות והמשמעויות מאי-המינוי: ״האיום" באי-המינוי משדר, ולו למראית עין, שיש למשטרה עוד "מנהל" מעבר לעליונות ובלעדיות החוק. כמו כן, מפכ"ל זמני מעביר מסר שגם המשטרה זמנית - זהו מצב בלתי אפשרי לארגון מרכזי באכיפת החוק ובביטחון הלאומי. המשטרה חייבת יציבות. כל שוטר חייב להרגיש שיש עמוד שדרה.

 

מפכ"ל משטרה פועל בשני צירים מרכזיים: מענה שוטף וניווט בתחומים שעליהם אחראית המשטרה, ובמקביל הכנת המשטרה לאתגרי העתיד - בניין הכוח, בניית היכולות ומענה לשנים רבות קדימה, סוגיה שמטבע הדברים מפכ"ל זמני פחות עוסק בה.

 

הכאוס הפוליטי משפיע רבות על עבודת המשטרה. באין ממשלה אין תקציב, באין תקציב אין יכולת לתת מענה אמיתי לאיומים ולתוכניות רב-שנתיות להתעצמות המשטרה. באין יכולת כזו, נפגע מרכיב מרכזי בעבודת המשטרה והוא היכולת לקבוע סדרי עדיפות.

 

בנוסף, משטרה שהיא חלק מהחברה חייבת את אמון הציבור, שבלעדיו אין לה יכולת לפעול. אי-מינוי מפכ''ל קבוע, והמסר השלטוני שלפיו ''למה צריך משטרה אם גם כך דעתה והמלצותיה לא חשובות'', משפיע לצערי על אמון הציבור, שיתוף הפעולה שלו עם המשטרה והיחסים ביניהם.

 

שוו בנפשכם מצב שבו המדינה הייתה מתנהלת במשך שנה וחצי עם ראשים זמניים במערכת הביטחון כמו רמטכ''ל וראש שב''כ. המשטרה היא גוף מרכזי בביטחון הלאומי במערכת אכיפת החוק, ושווה לשאר גופי הביטחון. היא גוף מרכזי שמשפיע על כל תחומי חיינו – מהביטחון האישי ועד המצב הכלכלי. ישנה משמעות רבה ודרמטית לנוכחות מפכ''ל קבוע שיעמוד כמו חומה בצורה מול הניסיונות לקעקע את מעמדה.

 

אני ער לכך שהמדינה נלחמת על חייה יום-יום ושעה-שעה ולפניה אתגרים רבים. דווקא משום כך אנו האזרחים מצפים לראות מנהיגות שיודעת להוביל, שמשדרת אחריות ובגרות, שנותנת דוגמא אישית ומכירה ומבינה את כלל הצרכים במדינה ושל התושבים. דווקא בעת הזו המשטרה חייבת מפכ"ל במשרה מלאה.

 

למשטרה דרוש מפכ"ל קבוע עם סדר יום קבוע שיודע לתכנן ולהוביל, לטפל בשגרה המורכבת מחד ולבנות את המשטרה לאתגרי המחר מאידך. מפכ"ל שישרה על הארגון אווירה של קביעות ולא זמניות. שיקבל את כל הכלים להוביל, להנהיג ולהתמודד עם המורכבויות הרבות לפתחה של המשטרה ולפתחה של החברה בישראל, ויפה שעה אחת קודם.

 

  • שלמה אהרונישקי היה מפכ''ל משטרת ישראל בשנים 2004-2001

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
שלמה אהרונישקי
צילום: הרצל יוסף
מומלצים