שתף קטע נבחר

נשיא אחרי 2024? הפרלמנט הציע, פוטין לא מתנגד

החוקה הרוסית אוסרת על פוטין להתמודד על כהונה נוספת. מתנגדיו של הנשיא משוכנעים שהוא ימצא את הדרך לעשות זאת, למרות שבעבר הכחיש שזו כוונתו. היום הציעה מפלגת השלטון תיקון לחוקה, שיאפשר לפוטין לרוץ גם ב-2024. נשיא רוסיה הגיע לפרלמנט והפעם לא שלל את האפשרות

מפלגת השלטון ברוסיה הציעה היום (ג') תיקון לחוקה שמאפשר לנשיא ולדימיר פוטין להתמודד על כהונה נוספת. פוטין, שבעבר הכחיש שבכוונתו לכהן כנשיא אחרי 2024, הגיע לפרלמנט ולא שלל את האפשרות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

בנאום בפני הבית התחתון של הפרלמנט (הדומה) אמר פוטין שהוא לא מתנגד לתיקון לחוקה שיאפשר לו להתמודד על כהונה שלישית רצופה. הוא הוסיף שיש לאמץ את התיקון רק אם בית המשפט החוקתי לא יתנגד.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נואם ב פרלמנט  (צילום: רויטרס)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נואם בפרלמנט (צילום: רויטרס)
 

החוקה הנוכחית ברוסיה אוסרת על נשיא לכהן יותר משתי קדנציות רצופות, של שש שנים כל אחת. פוטין בן ה-67 הכריז בינואר שהוא מתכנן לבצע שינויים בחוקה - הכרזה שלוותה בהתפטרותו של ראש הממשלה ובחשש של מתנגדיו.

 

התיקונים לחוקה יעניקו לפרלמנט את הזכות לבחור את הממשלה, יחזקו חלק מסמכויות הנשיא ויגדילו את כוחה של מועצת המדינה (גוף שמייעץ לשלטון). בינואר, כשפוטין הציג את הרפורמות, פרשנים העריכו שבאמצעותן הוא מנסה למצוא דרך להמשיך להנהיג את רוסיה גם אחרי 2024 – גם אם לא מעמדת הנשיא.

 

היום אישרו חברי הפרלמנט את הרפורמות בקריאה שנייה. מחר תהיה הצבעה בקריאה שלישית. אם ההצעה תעבור היא תישלח לאישור הבית העליון בפרלמנט.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נואם ב פרלמנט  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

לקראת ההצבעה על הרפורמות של פוטין אמרה ולנטינה טרקשובה, מחוקקת ממפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת" (והאישה הראשונה בחלל), שגם היא מציעה תיקון לחוקה - תיקון שיאפשר לפוטין להתמודד בבחירות הבאות לנשיאות. היא הסבירה שהארכת הכהונה של פוטין תעניק יציבות לחברה הרוסית, והמליצה "לאפס" את מניין הכהונות הרצופות שלו ב-2024, כך שלמעשה הוא יוכל להנהיג את רוסיה עד 2036.

 

סרגיי נברוב, מחוקק בכיר ב"רוסיה המאוחדת", אמר שהמפלגה תתמוך ברעיון "בלי צל של ספק". עם זאת הוא הוסיף שהיא תצטרך לדון בנושא עם פוטין ועם מנהיגים בפרלמנט. דובר הבית התחתון של הפרלמנט, ויאצ'סלב וולודין, ציין שההצעה של טרקשובה קוראת לקיים התייעצות עם הנשיא המכהן על הארכת כהונתו.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נואם ב פרלמנט  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

בנאומו בפרלמנט אמר פוטין על האפשרות להארכת כהונתו: "בעיקרון האופציה הזאת אפשרית, אבל בתנאי אחד – אם בית המשפט החוקתי יפסוק רשמית שתיקון שכזה לא סותר את עקרונות התיקונים העיקריים לחוקה".

 

רק בשבוע שעבר הסתייג פוטין מאפשרות להאריך את כהונתו, ואמר שרוטציה שלטונית חשובה לעתידה של רוסיה. בהתייחסות למגבלת הכהונות הרצופות אמר פוטין: "למה אני לא רוצה לבטל את המגבלה? זה לא שאני חושש לעצמי, אני לא הולך להשתגע, זה לא קשור אליי. כרגע יכול להיות שמה שיותר חשוב למדינה זה יציבות והתפתחויות שקולות, אבל בהמשך, כשהמדינה תהיה בטוחה יותר בעצמה ועשירה יותר, בהחלט יהיה נחוץ לוודא שיש רוטציה שלטונית".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פוטין נואם בפרלמנט
צילום: רויטרס
מומלצים