שתף קטע נבחר

צילום: EPA

הסיוט של וושינגטון: הנגיף מתפשט במוסדות סיעודיים

בארה"ב מתממש אחד מתרחישי הבלהות הקשורים בקורונה: אחרי לפחות 19 מקרי מוות מהנגיף במוסד הסיעודי Life Care Center שבפרברי סיאטל, מדווחים כי הוא התפשט כבר ל-11 מוסדות סיעודיים ומרכזים לקשישים שם. מבוגרים ובעלי מחלות רקע נחשבים לפגיעים במיוחד לנגיף

נגיף הקורונה התפשט כבר לעשרה מוסדות סיעודיים ומרכזים לקשישים באזור סיאטל שבמדינת וושינגטון, ארצות הברית – התפתחות מעוררת חרדה בהתחשב בכך שמבוגרים ואנשים בעלי מחלות רקע נחשבים לאוכלוסייה הפגיעה ביותר לנגיף. אמש, נזכיר, קרא משרד הבריאות בישראל לישראלים להימנע מביקורים בבתי חולים ובמוסדות לקשישים, כדי לא לחשוף את השוהים בהם להדבקה.

 

נגיף הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet:

 

ארה
צוות רפואי ב-Life Care Center בקירקלנד. אין מספיק ערכות(צילום: AP)

ארה
בנותיה של סוזן, שנדבקה בנגיף, מביטות בה דרך החלון ב-Life Care Center(צילום: רויטרס)

לפחות 24 בני אדם כבר מתו מהנגיף במדינת וושינגטון, רובם באזור סיאטל. 19 ממקרי המוות קשורים למוסד סיעודי אחד בפרברי סיאטל, Life Care Center שבקירקלנד, המסתמן כ"גראונד זירו" של התפרצות הנגיף במדינה. 18 מהמתים הם מטופלים ששהו במקום, והאדם ה-19 הוא מבקר שפקד אותו.

 

לפחות 31 דיירים נוספים נדבקו בנגיף, ול-65 מ-180 אנשי הצוות העובדים שם יש תסמינים המזוהים איתו. עובדים אלה יצאו לחופשת מחלה, וצוות חירום פדרלי של רופאים ואחיות מסייע כעת לדאוג ל-53 הדיירים שנותרו במקום. הנהלת המוסד התלוננה אתמול כי אין לה די ערכות כדי לערוך בדיקות לעשרות העובדים שהתגלו אצלם תסמינים של מחלה נשימתית, וביקשה סיוע דחוף.

ארה
עובדי המוסד הפיצו אותו למוסדות אחרים? כבאי בקירקלנד(צילום: רויטרס)

ארה
53 מטופלים נשארו במוסד. פרחים ותפילות לשלומם(צילום: רויטרס)

מאז 19 בפברואר, אז התגלה הנדבק הראשון ב-Life Care Center, מתו במוסד 26 מ-120 המטופלים שהתגוררו בו אז. מכיוון שזהו מוסד שבו מאושפזים אנשים הסובלים מבעיות בריאותיות קשות, לא מן הנמנע שחלק מהמתים מתו מסיבות שאינן הנגיף, אך ברור לגמרי ששיעור התמותה בו גבוה מבימים כתיקונם. לפני התפרצות הנגיף במוסד עמד מספר המתים החודשי שם על בין שלושה לשבעה.

ארה
סו ווילסון, שאמה מטופלת ב-Life Care Center ונדבקה בנגיף(צילום: רויטרס)

ארה
איחולי החלמה לדיירים, בכניסה למוסד הסיעודי בקירקלנד(צילום: רויטרס)

ההתפרצות במוסד הסיעודי המחישה כמה מהר יכול הנגיף להתפשט בקרב קשישים בעלי מערכת חיסונית חלשה ומחלות רקע המתגוררים במתחמים סגורים. "היו לנו מטופלים שבתוך שעה מרגע שהתגלו אצלם תסמינים סבלו מסימפטומים חמורים והועברו לבית החולים", סיפר השבוע דובר המוסד, טים קיליאן. "חלק מהמטופלים מתו מהר יחסית".

 

הרשויות במחוז קינג שבמדינת וושינגטון הודיעו כי בינתיים התפשט הנגיף כבר לכל הפחות ל-10 מוסדות סיעודיים ומרכזים לקשישים, והוא התגלה בהם הן אצל מטופלים והן אצל אנשי סגל. הדובר של Life Care Center קיליאן הודה השבוע כי הוא אינו יודע לומר אם אנשי צוות העובדים במוסד שלו עבדו גם במוסדות אחרים באזור לפני שהתגלתה ההתפרצות, לפני יותר משבוע.

ארה
תסמינים שמחריפים בתוך שעה. פינוי נדבקים(צילום: AP)

ארה
(צילום: AP)

בסך הכול זוהו עד כה במדינת וושינגטון יותר מ-260 מקרי הידבקות מאומתים בנגיף. מושל המדינה ג'יי אינסלי צפוי להכריז היום על איסור לקיים התקהלויות של יותר מ-250 בני אדם בכל מטרופולין סיאטל, והאיסור יכלול גם אירועי ספורט כמו משחקי בייסבול וכדורגל גדולים. לפי שעה לא ייסגרו בתי ספר ולא יושבתו מקומות עבודה. המושל כבר הכריז על תקנות חדשות המגבילות ביקורים במוסדות סיעודיים ומחייבות עובדים בשירותי הבריאות לעבור בדיקות.

 

היערכות מוגברת מורגשת בימים אלה גם במוסדות סיעודיים באזורים אחרים של ארה"ב. ד"ר מייקל וסרמן, נשיא התאחדות הרפואה הסיעודית של קליפורניה, אמר לרשת NBC כי הנגיף הוא האיום הגדול ביותר שנשקף לדיירי המוסדות הסיעודיים זה שנים רבות, "אולי אפילו אי-פעם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
צוות רפואי ב-Life Care Center בקירקלנד
צילום: AP
מומלצים