שתף קטע נבחר

בלי כלא: עסקאות טיעון בפרשת אסון הניווט בנחל חילזון

הפרקליטות הצבאית סיכמה על עסקאות טיעון עם שלושה מחמשת הקצינים שנמצאו אחראים לאסון שבו נהרג לוחם גדס"ר צנחנים, סמל אביתר יוספי, במהלך אימון בינואר אשתקד. הוסר סעיף האישום החמור ביותר נגד רוב המעורבים בגין גרימת מוות ברשלנות, מאסר על תנאי למג"ד שהודח

חילוץ הצעיר באזור נחל חילזון (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
הסדרי טיעון מקלים לנאשמים. פעולות החילוץ בנחל חילזון(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
 

למרות שורת מחדלים - בצה"ל סוגרים את פרשת האסון בנחל חילזון בעסקאות טיעון מקלות: הפרקליטות הצבאית סיכמה על עסקאות טיעון עם שלושה מתוך חמשת הקצינים מחטיבת הצנחנים שנמצאו אחראים לאסון בחודש ינואר אשתקד בו טבע למוות לוחם גדוד הסיור, סמל אביתר יוספי ז"ל, במהלך אימון ניווט בנחל חילזון, סמוך לכרמיאל.

 

בפרקליטות הצבאית הסירו במסגרת העסקאות את סעיף האישום החמור בגין גרימת מוות ברשלנות שיוחס בתום החקירה למעורבים. מפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן אלוף שהודח מתפקידו בשל הפרשה אך המשיך לשרת בתפקיד מבצעי אחר, ימשיך לשרת בצה"ל ונגזר עליו עונש מאסר על תנאי. בשנה הבאה הוא יוכל לחזור לתפקיד פיקודי.

 

בצבא הדגישו לטובתו של המג"ד כי לא היה בשטח בזמן האסון וכי ניזון מנתונים שקיבל מהקצינים באזור הניווט. סעיף האישום החמור שעלול היה לשלוח את המג"ד לשנים בכלא הצבאי הומר בסעיף קל - אי קיום הוראות מחייבות בצבא. סגן מפקד הפלוגה, קצין בדרגת סגן, שכבר הספיק להשתחרר מצה"ל, יודה בעבירה של גרימת מוות ברשלנות אך במסגרת העסקה עימו הוא ישוב לצה"ל כדי לרצות כשלושה חודשים של עבודות צבאיות יומיות.

אביתר יוספי ז
אביתר יוספי ז"ל(צילום: עמוד הפייסבוק)

קצין נוסף בדרגת סגן, ששימש כמפקד הצוות וגם הוא כבר הספיק להשתחרר מהצבא, ירצה חודש וחצי של עבודות שירות צבאיות ויורשע בעבירת התרשלות. לחובת שניהם נזקפה גם הורדה בדרגה אחת ומאסר על תנאי. שני קצינים נוספים שנמצאו מעורבים ממתינים להכרעה בעניינם. בית הדין הצבאי ביפו צפוי לאשר את עסקאות הטיעון.

 

"בהחלטת הפצ"ר על כתבי האישום ניתן משקל להחלטות במישור הפיקודי, שכבר סוכמו על ידי הרמטכ"ל במרץ 2019", נמסר הבוקר (רביעי) מצה"ל, "בעקבות המקרה נערך בנוסף גם תחקיר מעמיק על ידי צוות מומחים בראשות קצין בדרגת אלוף משנה. התחקיר הוביל לשורה של לקחים מערכתיים". הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי קבע גם כי המח"ט לשעבר, אל"מ יקי דולף, יינזף אך במקביל גם קידם אותו בדרגה לתפקיד תת אלוף.

 

תחקיר האסון חשף שורת מחדלים וכשלים שהובילו לתוצאה הטרגית: הניווט נערך במזג אוויר סוער, חרף תחזיות קודרות ובדיקות שטח מקדימות של הקצינים שהעלו עלייה במפלס הנחל שבגליל. הלוחמים הצעירים התריעו לאורך הלילה בפני מפקידהם על הסכנות בנחל הגואה אך אלה התעקשו להמשיך בניווט. הקצינים המעורבים חרגו משורה של פקודות וכללי בטיחות, התעלמו מהמלצות של גורמים מקבילים ואף ניסו לטייח את החקירה: החיילים העידו כי מפקדיהם הורו להם להסתיר חלק מהליקויים כדי לחפות עליהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
אסון נחל חילזון
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
מומלצים