שתף קטע נבחר

צילום: EPA

"בימים הקרובים רוב חולי הקורונה הקלים יבודדו בבית"

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר בריאיון לאולפן ynet שיותר ויותר חולי קורונה במצב קל יועברו לטיפול בבתים במקום בבתי חולים. "כבר בימים הקרובים רוב החולים הקלים יהיו בבידוד בבית"

 

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר היום (ד') שיותר ויותר חולי קורונה במצב קל יועברו לטיפול בבתים במקום בבתי חולים. בריאיון לאולפן ynet אמר גרוטו כי "זו המדיניות שלנו. למעשה כבר מעכשיו יש לנו שני מקרים באחריות של קופת חולים מכבי שלא יגיעו לאשפוז ואני מניח שכבר בימים הקרובים התמונה תתהפך ורוב החולים הקלים יהיו בבידוד בבית".

 

גרוטו התייחס גם לטענת רעייתו של עובד רשות שדות התעופה שנדבק בקורונה, ולפיה "התחננו שיבדקו אותו לפני שידביק חצי בית חולים, ולא הסכימו". "אנחנו עדיין לא במצב שכל מקרה חשוד כקורונה. אני חושב שמרבית המקרים שיש בהם חום זו מחלה אחרת, אבל בהחלט אנחנו צריכים לעלות מדרגה בנקודה הזאת", הוא אמר.

נתב
"במצבים חריגים נצטרך לפטור אנשים מבידוד"(צילום: מוטי קמחי )

חיטוי פאב בחיפה (צילום: עידו ארז )
(צילום: עידו ארז )

"אנחנו צופים שזה לא המקרה היחיד, יהיו מקרים שלפעמים יש פריצה של המיגון או מישהו שלא ידוע ולא חשבו ואנחנו צריכים לקחת את הזה בחשבון", אמר גרוטו. "זה משהו שאנחנו נערכים אליו גם במסגרת ההנחיות שלנו לצורכי בידוד, ולכן אנחנו נתקף את הנחיות הבידוד ונדון בצרכים של הבידוד. יכול להיות שיש מצבים חריגים שבהם נצטרך לפטור אנשים מבידוד כי יותר חשוב שהם יהיו במקום העבודה שלהם".

 

גרוטו אמר שמשרד הבריאות מתגבר כל הזמן את מספר הבדיקות הנערכות לגילוי חולי קורונה. הוא הוסיף כי "מצד שני צריך גם כמובן את התעדוף של הבדיקות, איפה לשים את המיקוד ואת מי לבדוק יותר ואת מי פחות. גם בנקודה הזאת אנחנו נשנה את המוקד או לפחות נתחיל להעביר חלק ממנו לקהילה".

 

"הקורונה לא תעוף מהשחקנים לקהל, אין סכנה"

על האישור שניתן לקבוצת הכדורסל הספרדית באסקוניה להגיע לארץ למשחקה נגד מכבי תל אביב אמר גרוטו: "הקבוצה מספרד נמצאת בבידוד, הם באים בטיסה נפרדת, הם נמצאים באוטובוס נפרד, הם יוצאים רק למשחק וחוזרים. כל התנאים האלה נשמרים אז זה למעשה בידוד".

 

איך זה בידוד? הם הולכים לשחק מול שחקנים ישראלים, מול קהל ישראלי, בזמן שאם אנחנו מגיעים מחו"ל, אנחנו לא יכולים לעלות על הרכבת או עם נהג מונית.

"יש הבדל בין נהג מונית לרכבת ואין שום סכנה לקהל במצב כזה, זה לא עף מהשחקנים לקהל. הסיכוי לפציעה פיזית בעת משחק כדורסל יותר גדול מהסיכוי לקורונה, אז אם אנחנו אומרים שלא ישחקו כדורסל כי עלולים לפצוע את הרגל, אז אותו דבר אנחנו יכולים להגיד גם על דברים אחרים".

וירוס קורונה טורינו איטליה בית חולים בתי חולים נגיף (צילום: EPA)
"אנחנו מצטיידים בציוד נוסף כדי להגדיל את מרחב הנשימה"(צילום: EPA)

ווהאן סין מוקד התפרצות קורונה הקורונה נגיף רופא רופאים (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

גרוטו העריך שהתחלואה בישראל תגדל. "אני מקווה שלא נגיע לממדים של ספרד ואיטליה, ובוודאי לא למצבים שבהם אין לנו כלים לטפל באנשים מסוימים. זה מצב שאנחנו שמים לנו כקו אדום", הוא הסביר. "לכן כבר התחילו צעדים כאלה כמו צמצום התקהלויות וככל שהמצב יעלה ככה אנחנו נאלץ להחמיר גם בצעדים האלה".

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות הוסיף כי בתי החולים נערכים לאפשרות שיצטרכו לקלוט חולי קורונה רבים. "בישראל יותר מ-40 אלף מיטות אשפוז. אני לא מצפה שכולן ייתפסו לחולי קורונה אבל בהחלט בתי החולים נערכים לאפשרות לקליטה של הרבה מאוד חולים. יש לנו מרווח נשימה ובנוסף אנחנו מגדילים ומצטיידים בציוד נוסף כדי להגדיל את מרחב הנשימה".

 

 

אתמול ראינו ילד בן 9 שתפס את המחלה, זה די מטריד כי עד עכשיו חשבנו שזה פחות תופס ילדים ועכשיו מסתבר שכן. השאלה אם כאן מתכננים לעשות משהו, בתי ספר, גנים, הכול עובד כרגיל.

"בעולם סגרו בתי ספר בלי שיהיה מספיק מידע האם זה כלי אפקטיבי. יכול להיות שבגלל שההדבקה אצל ילדים היא נמוכה אין טעם בזה. זו נקודה שאנחנו עדיין צריכים לקבל החלטה לגביה, לא רק מבחינת צרכי המשק, לבדוק אם זו פעולה שהיא נכונה מבחינה רפואית".

 

מישהו שחזר מאוסטריה, מקרה אמיתי והשיעול שלו התחזק, הוא התקשר למד"א ואמרו לו לחכות כמה ימים. יש לך תשובה לאנשים כאלה שלא מבינים למה לא מגיעים אליהם לבדוק?

"בסופו של יום הצוות של מד"א צריך לעשות תעדוף. כל עוד האדם נמצא בבידוד אז זה לא משנה מבחינת הטיפול שלו אלא רק הידיעה. אני אומר כבר מעכשיו שבמצב שיהיו לנו הרבה חולים אנחנו לא נבדוק כל חולה, האבחנה תצטרך להתבסס על תמונה קלינית במרבית המקרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
"נערכים לקליטת חולי קורונה רבים"
צילום: EPA
מומלצים