שתף קטע נבחר

נתניהו: נגביל התקהלויות למאה איש, לא לקיים כנסים ואירועים שאין בהם צורך

ראש הממשלה ושר הבריאות הודיעו על הרחבת ההגבלות בשל נגיף הקורונה: "שוקלים לדחות את הסמסטר באוניברסיטאות. מבקשים מכם לשנות את שגרת החיים שלכם". מנכ"ל משרד הבריאות: בתי הספר, התחבורה הציבורית ומקומות העבודה ימשיכו לפעול

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (רביעי) כי בעקבות התפשטות הקורונה, שבה נדבקו עד כה 82 ישראלים ויותר מ-31 אלף נמצאים בבידוד, יורשו התקהלויות ציבוריות רק עד 100 בני אדם. עם זאת, מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב, אמר כי בתי הספר, התחבורה הציבורית ומקומות העבודה ימשיכו לעבוד כרגיל. ynet העביר את ההצהרה בשידור חי.

  

בנימין נתניהו יעקב ליצמן מאיר בן שבת משה בר סימן טוב (צילום: שלו שלום)
(צילום: שלו שלום)

נתניהו אמר כי ההנחיות לגבי שנת הלימודים האקדמית יתפרסמו בהמשך - וכי נשקלת דחייה לסמסטר. המוסדות האקדמיים עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בעקבות תחילתו של סמסטר ב' ברובם, ונערכים למעבר לשיעורים מקוונים. בהנהלת אוניברסיטת בר אילן העריכו הערב כי האוניברסיטאות יידרשו להיסגר בקרוב. פרופ' ירון עוז, רקטור אוניברסיטת תל אביב אמר ל-ynet כי "בהתאם למה שקורה בעולם, ברור שיש מקום לצעדים דרסטיים. אנחנו נערכים למעבר הדרגתי ללימודים מרחוק באופן מיידי. זה ברור שזה הכיוון".

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים

מניין החולים בקורונה בישראל  -82. יותר מ-31 אלף בבידוד

מנכ"ל משרד הבריאות: אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים - לבידוד

תוך יממה: 196 מתים נוספים באיטליה מקורונה

ארגון הבריאות העולמי הכריז על הקורונה כמגפה עולמית

סוהרת בבית המעצר ניצן נדבקה בקורונה, אסירים לא נדבקו

ארה"ב: 987 בני אדם נדבקו בקורונה עד כה. מניין המתים: 29

 

בכירים במשרד הבריאות ובמטה לביטחון לאומי אמרו הערב כי "אנחנו בעיצומו של האירוע. עוד לא הגענו לשיא המשבר; הצפי הוא לחודשים". ראש הממשלה אמר כי "יש דבר שמאיים על השמחה של כולנו וזו המגפה העולמית, כך היא הוגדרה הערב. זו מגפה עולמית, היא פוקדת את כל המדינות בצורה קשה יותר. בישראל מצבנו טוב יותר, נקטנו אמצעים רבים אבל האתגר הוא גדול ומשמעותי. שוחחתי עם האחראית על המלחמה במגפה בארה"ב ששיבחה את ההתארגנות שלנו".

 

מדפים ריקים בסופר בתל אביב ()
מדפים ריקים בסופרמרקט בתל אביב

 

ראש הממשלה אמר כי בכל הנוגע לבתי ספר - ישנם שיקולים אחרים שנובעים מאופי הנגיף, ונכון לעכשיו אין שינוי בפעילותם. "הדבר המרכזי הוא לא להתקהל. לשמור על מרחק והיגיינה. אם לא נמנע את ההתפשטות על ידי שינוי ההתנהגות, אנחנו נדביק את המבוגרים שנמצאים בסכנה הרבה יותר גדולה. יהיה לנו יותר קשה לפני שיהיה לנו יותר קל, אבל אני מאמין שאנחנו יכולים לגבור על המשבר. עובדה שאנחנו מתפקדים יותר טוב מרוב המדינות בעולם בזכות המשמעת העצמית שלכם".

 

בלי סרטים, בלי הופעות: עולם התרבות נכנס לתרדמת

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

"צריך להבין שהמשבר הזה, הוא שונה במהותו ממשברים אחרים", הוסיף ראש הממשלה. "במשברים אחרים, במתקפות טרור, אנחנו עושים הכל כדי לטפל באיום חיצוני כדי לשנות ככל המעט את שגרת החיים הפנימית. במשבר הזה, אחרי שטיפלנו במעטפת החיצונית וצמצמנו את המערכת החיצונית, אנחנו נאלצים לשנות את שגרת החיים הפנימית כדי להתמודד עם המשבר של הנגיף. אני מבקש מכם, אזרחי ישראל, לשנות את שגרת החיים שלכם כדי להתמודד עם האיום החיצוני. להימנע מלחיצת ידיים, לרחוץ את הידיים ולשמור על ההיגיינה האישית".

 

במהלך ההצהרה פרסם מנכ"ל תיאטרון הקאמרי, רן גואטה, כי הוא ייאלץ לסגור את התיאטרון. "אין לנו שום אולם עם פחות ממאה מקומות", אמר גואטה . "זאת הכרזה קשה, ניאלץ לסגור את התיאטרון". זמן קצר לפני 20:00 הודיע התיאטרון על ביטול ההצגות הערב ובימים הקרובים. כמו כן, כל ההופעות במועדוני זאפה בוטלו, ומשחקי הליגה הקרובים בכדורגל יתקיימו ללא קהל.

 

כל ההצגות בוטלו. תאטרון הקאמרי (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
כל ההצגות בוטלו. תאטרון הקאמרי(צילום: ירון ברנר)

 

  ()

נתניהו הזכיר את הקצאת המיליארדים להלוואות עבור עסקים שייפגעו מהנגיף, ואמר כי "המשק הישראלי במצב טוב, ואפילו טוב מאוד בגלל צמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה. הבנקים איתנים ויציבים. ישראל נכנסת למצב הזה במצב מצוין. אני בהתייעצות מתמדת עם ידידי שר הבריאות, ועם אנשי משרדינו, וכמובן עם היועץ לביטחון לאומי, אנחנו צריכים לשלב הרבה מערכות".

 

נתניהו אמר כי "אני אומר את זה בצורה הכי ברורה. אנחנו במגיפה עולמית. אנחנו מבקשים להגביל את ההתקהלות. אם אין צורך בכינוסים ובאירועים - אל תקיימו ואל תלכו אליהם".

 

לצד רה"מ, גם שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב וראש המל"ל מאיר בן שבת השתתפו בהצהרה. בר סימן-טוב הבהיר כי "ידענו שהבשורה הזאת תגיע. הסתכלנו על המספרים והבנו שמדובר באירוע גלובלי, ולכן גם ביצענו את ההיערכויות שלנו מראש. לא היססנו לעשות צעדים אחרים מול מדינות נוספות. הגענו לסיטואציה שאנחנו צריכים לטפל לא רק במעטפת שמחוץ ישראל, אלא גם שאנחנו צריכים לנקוט באמצעים כדי להאט את קצב ההתפשטות בישראל.

 

"אלה צעדים הרבה יותר קשים ומורכבים וידרשו שינוי התנהגות של הציבור", אמר מנכ"ל משרד הבריאות. "אבל אנחנו באמת גאים מאוד בציבור הישראלי שמבצע את ההתאמות מאוד מהר. אמרו לנו שהישראלים לא יקשיבו להנחיות, אבל זה לא נכון. המסה הגדולה מקשיבה לנו, ובזכות זה אנחנו נמצאים איפה שאנחנו נמצאים. קיבלנו היום שורה של החלטות. ברור לנו שזאת בשורה קשה לציבור, זו בהחלט הגבלה משמעותית ונצטרך למצוא לה התאמות".

 

 

עם זאת, בר סימן-טוב אמר כי "אנחנו לא רואים סיבה לסגור את בתי הספר, החטיבות והתיכונים. גם התחבורה הציבורית והעבודה, אבל אנחנו קוראים למעסיקים לאפשר לעובדים לעבוד מהבית". על הלימודים האקדמיים אמר המנכ"ל כי "נשב עם המועצה להשכלה גבוהה ונראה מה אפשר לעשות ללמידה מרחוק".

 

נגיף הקורונה באיטליה, נאפולי  (צילום: רויטרס)
מתמגנים בנאפולי, איטליה(צילום: רויטרס)
 

נגיף הקורונה באיטליה, נאפולי  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"תאפשרו לנו לטפל בהורים שלנו, בסבים ובסבתות שלנו", הפציר בר סימן-טוב. "אנחנו רוצים שהמערכת המצוינת שלנו תצליח להגיע לכל מטופל, וזה יהיה אפשרי רק אם נצליח להוריד ולשטח את העקומה. שר הבריאות דיבר על להימנע מביקורים, ואנחנו יודעים שזה קשה אבל זה דבר שיכול להציל חיים. במדינות אחרות זה התחיל בבתי אבות".

 

השר ליצמן אמר כי "ראש הממשלה החליט על כל מיני צעדים לא קלים, מאוד קשים. החשש הוא שאולי זה יצא מחוץ לשליטה של הציבור". שר הבריאות קרא להתרחק מקשישים ולהקפיד על התנהגות מניעתית בגלל הנגיף. "אנחנו מתפללים שהשם יעזור, עד היום ברוך השם אף אחד לא מת מהקורונה, ויש אפילו שיפור באדם שהיה במצב קשה בפוריה. אנחנו מקווים שהשם ישלח רפואה, חיסון וכולם יהיו בריאים". 

 

יעקב ליצמן (צילום: גיל יוחנן )
יעקב ליצמן(צילום: גיל יוחנן )

בן שבת הוסיף כי "בעת הזו, היעד המיידי הוא למנוע עלייה תלולה ומהירה של חולים, ובהמשך ליישר את הגרף ולהגיע לבלימה. איך נשיג זאת? על-ידי מאמץ מקביל במעגל החיצוני וצמצום ההדבקה מחו"ל. במעגל השני, צמצום ההדבקות בתוך הקהילה ייעשה על ידי יישום הנחיות ובידוד אפקטיבי. מדובר באתגר לאומי. כולנו שותפים במאמץ, כל הרשויות והממשלה. הציבור הוכיח את עצמו פעם אחר פעם בכל אתגר לאומי ואני בטוח שכך יהיה גם הפעם".

 

מוקדם יותר היום הודיע נתניהו על הקצאה של 10 מיליארד שקל להתמודדות עם המשבר - אולם מרבית הכסף יועבר לעסקים כהלוואות. "לקורונה יש השפעה על הכלכלה העולמית ועל הכלכלה שלנו. אנחנו נותנים עדיפות למערכת הבריאות כדי לאפשר הצטיידות והכנת בתי החולים לקליטה של חולים". נתניהו הדגיש כי "יהיה טיפול פרטני ונפרד לחברות התעופה". יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, ויו"ר נשיאות המגזר העסקי בפועל, דובי אמיתי, מסרו בתגובה להצעה: "לא תציל את המשק".

 

נגיף הקורונה באיטליה, קודוגנו  (צילום: AP)
(צילום: AP)

נגיף הקורונה באיטליה, טורינו (צילום: רויטרס)
"הכל יהיה בסדר". טורינו, איטליה(צילום: רויטרס)
 

הדברים נאמרו אחרי בוקר של ירידות במדדים המובילים בבורסה בתל אביב. בתחילת ההצהרה של נתניהו מחקה הבורסה כמה מהירידות - אך לאחריה הן המשיכו. בסיומו של המסחר חתמה הבורסה עוד יום אדום במפולת המתמשכת בגלל הנגיף. מדד ת"א 35 צנח ב-3.7%, ת"א 125 מחק 3.4%, מדד הבנקים נחתך ב-4% - דיסקונט איבד 5.2% ו-מזרחי טפחות ירד ב-4.6%.

 

סמוך לשעה 20:00 פרסם משרד הבריאות את מסלולה של חולה מספר 78, בת 49 מאזור הדרום שנדבקה לאחר מגע הדוק עם חולה. לפי המשרד, האישה הייתה ב-28 בפברואר בסופרמרקט "אושר עד" בבאר שבע, וב-29 בסניף "איקאה" בין 21:00-18:00. ב-2 במרץ הייתה האישה בין 17:00-14:00 בחנויות H&O ותמנון שבמתחם ביג בבאר שבע. ב-6 במרץ ביקרה האישה בסופרמרקט "ויקטורי" באופקים, בין 11:30-11:00, וב-8 במרץ בקופת החולים כללית ב' באופרים. מאוחר יותר הייתה בחגיגות יום האישה באולם "שמיים" בשדרות, בין 00:00-20:00. ב-10 במרץ נכנסה האישה לבידוד ביתי.

 

 
חיטוי פאב בחיפה (צילום: עידו ארז )
חיטוי פאב בחיפה(צילום: עידו ארז )
 
באסקוניה מגיעה למלון בתל אביב (צילום: ראובן שוורץ)
שחקני באסקוניה הספרדית מפרים בידוד בתל אביב(צילום: ראובן שוורץ)
 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר הבוקר כי יותר ויותר חולי קורונה במצב קל יועברו לטיפול בבתים במקום בבתי חולים. בריאיון לאולפן ynet אמר גרוטו כי "זו המדיניות שלנו. למעשה כבר מעכשיו יש לנו שני מקרים באחריות של קופת חולים מכבי שלא יגיעו לאשפוז ואני מניח שכבר בימים הקרובים התמונה תתהפך ורוב החולים הקלים יהיו בבידוד בבית".

 

בתוך כך, שב"ס הודיע כי סוהרת מנהלה בכלא ניצן שבאה במגע עם חולה אובחנה גם היא עם הנגיף והוכנסה לבידוד. אנשי הסגל שבאו עימה במגע הוכנסו גם כן לבידוד. בנוסף, בטירה הודיעו על סגירת כל בתי הספר והגנים לצורך חיטוי המוסדות, וכך גם ברהט שהחליטה לסגור בית ספר אחד לצורך חיטוי.

 

משרד החוץ עדכן כי בעקבות התפשטות הנגיף באזרביג'ן מומלץ לשקול מחדש את נחיצות הנסיעה לאזור - וקרא להתעדכן בהנחיות המקומיות כדי למנוע הידבקות. השגרירות הישראלית בבאקו עדיין פועלת כרגיל. כמו כן, השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל הודיעה על קיום ישיבות מקוונות במשרד על-מנת למנוע הדבקה בקרב העובדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נתב"ג, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים