שתף קטע נבחר

עד 100 איש: איפה ילמדו ואיך יפעלו הקניונים?

מספר חולי הקורונה מזנק ל-97 איש, ומשרד הבריאות החריף את ההנחיות והמליץ להגביל התכנסויות ל-100 איש: באילו אוניברסיטאות יתקיימו לימודים, איך ניתן לערוך שמחות משפחתיות ומה יעשו בספורט הישראלי ובעולם התרבות? שאלות ותשובות

 

 

משרד הבריאות הוציא הערב (ד') הנחיות חדשות במסגרת המאמצים להגבלת התפשטות נגיף קורונה - ובזמן שמספר החולים מזנק היום ל-97 איש. מי צריך להיכנס לבידוד לפי ההנחיות החדשות? מה כולל האיסור על התכנסות של יותר ממאה בני אדם? ואיך זה משפיע על המשק הישראלי - ובאילו אוניברסיטאות כן יתקיימו לימודים?

 

מה כוללות ההנחיות החדשות?

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב על איסור התכנסות של יותר ממאה בני אדם במסגרת המאמצים למניעת התפשטות נגיף הקורונה. עם זאת, מנכ"ל משרד הבריאות הבהיר מיד אחרי ההצהרה של נתניהו כי יהיו כמה החרגות מהאיסור החדש והוסיף שנכון לעכשיו, בתי הספר, התחבורה הציבורית ומקומות העבודה ימשיכו לפעול כרגיל.

 

הנחיה חדשה נוספת נוגעת להגדלת היקף האנשים שצריכים להיכנס לבידוד. לפי ההנחיות החדשות, כל אדם שיש לו חום גוף גבוה ומפתח תסימינים נשימתיים (שיעול או נשימה כבדה) צריך להישאר בבית לתקופה של עד יומיים לאחר שיסתיימו התסימנים הנשימתיים.

 

האם אפשר ללכת לקניונים? ומה עם אירועים משפחתיים?

לפי ההנחיה החדשה, ניתן לקיים אירועים פרטיים כמו חתונות, בר מצוות ושמחות אחרות עם הגבלה של עד מאה משתתפים. אירועי הספורט השונים יתקיימו ללא קהל, ואם משתתפים בהם שחקנים או שופטים מחו"ל יש לפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות והמשרדים הרלוונטיים.

קניון גבעתיים  (צילום: שאול גולן)
אחריות הקניונים למונע צפיפות ולווסת את עומס המבקרים(צילום: שאול גולן)

משרד הבריאות הבהיר כי באחריות החנויות, הקניונים ומרכזי הקניות למנוע צפיפות ולווסת את עומס המבקרים ברגע נתון. כמו כן, על הציבור להקפיד על שמירת מרחק סביר בין אנשים.

 

רשת מועדוני הכושר "הולמס פלייס" הודיעה כי המועדונים שבאחריותה יפעלו כרגיל בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובשל כך יספרו כמה אנשים נמצאים בכל מתחם כך שלא יעברו על ההנחיה החדשה.

 

האם יתקיימו לימודים בבתי הספר ובאוניברסיטאות?

לפי מנכ"ל משרד הבריאות בתי הספר והגנים ימשיכו לפעול כרגיל, ומחר התלמידים צפוים לחזור לכיתות. עם זאת, מנכ"ל משרד החינוך הודיע לחברי הנהלת המשרד כי בהתאם להנחיה החדשה, לא יתקיימו אירועים רבי משתתפים בבתי הספר, כמו תחרויות ספורט בהשתתפות קהל, הצגות, כנסים או מופעים.

 

באוניברסיטאות נערכים ליישום ההגבלות על התכנסות של יותר ממאה איש - וקורסים שבהם משתתפים יותר ממאה סטודנטים יועברו באמצעות למידה מרחוק דרך האינטרנט, כך שהתלמידים וחברי הסגל האקדמי לא יצטרכו להגיע לקמפוסים. עם זאת, קורסים קטנים יותר צפוים להתקיים כרגיל בשלב זה.

אוניברסיטת בר אילן (צילום: דנה קופל)
אוניברסיטת בר אילן. קורסים של יותר ממאה תלמידים יתקיימו באמצעות למידה מרחוק(צילום: דנה קופל)

אוניברסיטת בר אילן הודיעה כי קורסים של יותר ממאה תלמידים יפוצלו לשתי כיתות - באחת מהן יהיה המרצה ובשנייה תוקרן ההרצאה בשידור ישיר. באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת חיפה הודיעו כי שיעורים עם יותר מ-100 סטודנטים יתקיימו ממחר באופן מקוון בלבד. באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטה הפתוחה צפויים לפתוח את הסמסטר ביום ראשון ועד אז תתקבל החלטה בנושא. בטכניון ייפתח סמסטר ב' רק ב-18 במרץ. באוניברסיטת בן גוריון לא יתקיימו מחר קורסים של יותר ממאה איש ומיום ראשון הם יועברו באופן מקוון בלבד, שאר הקורסים יתקיימו כרגיל.

 

ב-HIT חולון לא יתקיימו שיעורים עם מעל ל-100 סטודנטים. בקריה האקדמית אונו ביטלו את הלימודים והמבחנים ביומיים הקרובים ומיום ראשון יעברו למתכונת של למידה מרחוק.

 

באוניבריסטת אריאל נדחתה פתיחת הסמסטר ליום ראשון. במכללת לוינסקי יתקיימו לימודים מרחוק בלבד החל מיום ראשון. במכללת נתניה נדחתה פתיחת הסמסטר ל-19.3.

 

איך ההגבלה משפיעה על התחבורה הציבורית והטיסות?

מנכ"ל משרד הבריאות הודיע במהלך מסיבת העיתונאים כי למרות ההנחיה החדשה על הגבלת ההתקהלות התחבורה הציבורית תמשיך לפעול כסדרה. זאת למרות שרכבת חד קומתית מכילה 750-800 נוסעים וגם אם אכן תוגבל כמות הנוסעים בכל קרון עדיין תהיה התקהלות שעולה על מאה איש בחלק גדול מתחנות הרכבת, במיוחד מחר, יום חמישי, שנחשב ליום עמוס.

עומסים בתחנת רכבת ההגנה בת
עומס ברכבת, ארכיון(צילום: ניל כהן)

בעקבות ההנחיה החדשה הודיעה חברת ישראייר כי תפעיל בקו הטיסות לאילת מטוסים של 72 נוסעים ותתאים את לוח הטיסות הפנים-ארציות לביקושים, תוך השתדלות לשמר את הנתיב החיוני שמחבר את תושבי אילת למרכז.

 

איך ההנחיות משפיעות על עולם התרבות?

עוד במהלך מסיבת העיתונאים הודיע תיאטרון הקאמרי על ביטול כל ההצגות שהוא מעלה, זאת בשל העובדה שכל האולמות מכילים יותר ממאה בני אדם. בתיאטרון הבימה ההצגות הערב התקיימו ומחר תצא הנחיה מפורטת בנושא. בתיאטרון באר שבע ההצגה "לא משלנו" בוטלה. בתיאטרון חיפה בוטלה בכורת "הקומיקאים" בכיכובם של שלמה בראבא ומוני מושונוב והתיאטרון מבטל את כל ההצגות שלו לתקופה הקרובה

 

באולמות סינמה סיטי, יס פלנט ולב ברחבי הארץ מתכוונים להגביל את מספר הצופים. "נגביל את הקרנות הסרטים באולמות לעד 100 צופים באולם", נמסר מטעם סינמה סיטי, "כמו כן, נתאים את מועדי ההקרנה במרווחים אשר ימנעו מצב של התקהלות בחללים הציבוריים, נקצה את מקומות הישיבה באולם בצורה מרווחת יותר ונציע נוזל לחיטוי הידיים בכניסות וביציאות מהאלמות". גם רשת יס פלנט ולב, כאמור, יתאימו את התפוסה באולמות ל-100 איש בכל הקרנה.

 

 

קונצרט של התזמורת הפילהרמונית הערב בהיכל התרבות בתל אביב בוטלה בעקבות ההנחיה החדשה. למרות שהמופע בוטל, התזמורת עלתה לבמה וניגנה לטובת שידור חי בעמוד הפייסבוק שלה.

 

האם הסגר על הרשות הפלסטינית יימשך?

שר הביטחון נפתלי בנט החליט הערב, בהתאם להמלצת גופי הביטחון, להאריך את הסגר על רצועת עזה עד למוצאי השבת הקרובה. בנוסף, הוחלט להאריך את הסגר על בית לחם ולהתיר כניסת פועלים וסוחרים פלסטיניים עד גיל 50 מיהודה ושומרון לישראל.

 

בנוסף, הוחלט להאריך את איסור כניסת ישראלים לשטחי A ו-B, למעט מקרים חריגים שיקבלו אישור פרטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
תל אביב, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים