שתף קטע נבחר

מזכ"לית הסתדרות המורים: "לסגור את בתי הספר, למנוע את הקורבנות הבאים"

יפה בן דוד קראה לראש הממשלה "לגלות אחריות לאומית ולהורות על סגירת מוסדות החינוך כדי לעצור את התפשטות הנגיף". חשש גם בקרב הורים רבים - שלא שלחו את הילדים לבתי הספר ולגנים. אחד מהם אמר: "עד שלא אבין לאן כל זה הולך - לא אשלח אותם ללימודים". שר החינוך רפי פרץ: "אין צורך בביטול הלימודים בסיטואציה הנוכחית"

  

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, קוראת הבוקר (יום חמישי) לסגירת מוסדות החינוך ברחבי הארץ בשל התפשטות נגיף הקורונה. "אני קוראת לראש הממשלה לגלות אחריות לאומית לבריאות הציבור, ובכללם תלמידי ישראל, מחנכי ישראל ובני משפחותיהם כדי לעצור את התפשטות הנגיף ואת הקורבנות הבאים", כתבה במסרון שנשלח לעובדי ההוראה. היא הוסיפה בפנייה לנתניהו: "אני מבקשת ממך להורות על סגירת מוסדות החינוך בארץ - גני הילדים ובתי הספר".

 

 

גם הורים רבים סירבו הבוקר לשלוח את ילדיהם לבתי הספר ולגנים. עצומה אינטרנטית בנושא שפורסמה אמש השיגה עד כה עשרות אלפי חתימות. "השהיית הלימודים תקטין את מספר הנדבקים ותפחית את הסיכון שמבוגרים יחלו", נכתב. יש לציין, עם זאת, כי הנהגת ההורים הארצית טרם אימצה עמדה דומה בנושא. בתוך כך, כ-15% מהתלמידים ברחבי הארץ לא הגיעו היום לבתי הספר.

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים

מורה ממודיעין נדבקה בקורונה: 94 תלמידים ו-80 אנשי צוות ישהו בבידוד

פקחים הוכנסו לבידוד: שלושה קווי רכבת בוטלו

הידרדרות במצבו של עובד נתב"ג שחלה בקורונה

מנכ"ל משרד הבריאות: אנשים עם חום ותסמינים נשימתיים - לבידוד

איטליה הודיעה על הרחבת הסגר במדינה

  

יפה בן דוד ריאיון אולפן ynet (צילום: רז גרוס)
יפה בן דוד(צילום: רז גרוס)

 

אריאב, תומר וגל ( )
ארז אריאב וילדיו, תומר וגל

 

ארז אריאב, תושב פרדס חנה-כרכור ואב לשלושה ילדים, סיפר ל-ynet: "ראש הממשלה ושר הבריאות הנחו לאסור התקהלויות של למעלה מ-100 בני אדם. בפועל, בכל בית ספר יש צפיפות נוראית. אני לא מרגיש בטוח, ועד שלא אבין לאן זה הולך - לא אשלח את הילדים. זו ההחלטה שקיבלתי לנוכח המצב הלא ברור הזה. יש כאן מגפה, ואני צריך לקחת אחריות על הילדים שלי. אני לא מרגיש שאני היסטרי אלא פרקטי. אני חושב שהדבר הנכון לעשות כרגע הוא להשהות את הלימודים באופן גורף. אני מקווה שהממשלה תכריז על עוצר של כמה שבועות".

 

ורד דנינו (צילום: יוסי וייס)
ורד דנינו(צילום: יוסי וייס)

 

ורד דנינו, יו"ר הנהגת ההורים בבת ים, אמרה גם היא: "יש הרבה הורים שהחליטו להשאיר את הילדים בבית לפחות עד יום ראשון, כדי לראות לאן נושבת הרוח. ההורים בפאניקה ובחשש. מה קורה בבתי ספר שיש בהם 1,500 תלמידים שיוצאים להפסקה ביחד? מדובר על חשש אמיתי של ההורים כי זו ממש רולטה רוסית". לדברי דנינו, חלק מההורים לא מיישמים את הבידוד באופן מלא ובהתאם להנחיות: "יש הורים בבידוד ש'רק' לוקחים את הילד לגן בבוקר. זה הזוי. אנשים לא באמת מבינים את המשמעות של לשמור על אחרים".

 

גם הרשתות החברתיות הוצפו ביממה האחרונה בהודעות של הורים שחוששים לשלוח את ילדיהם לבתי הספר. "אני קוראת על יותר ויותר מדינות שסוגרות בתי ספר", כתבה אחת האימהות. "מדוע בישראל לא סוגרים את בתי הספר?". אחרת כתבה: "הורים רדומים, קחו אחריות על היקר לכם מכל. בדנמרק כבר ביטלו לימודים וגנים בשלב זה".

 

פוסטים של הורים מפוחדים ()
פוסטים של הורים מפוחדים

פוסטים של הורים מפוחדים ()

פוסטים של הורים מפוחדים ()

מורים חוששים: "מפקירים אותנו"

חשש גדול נרשם ביממה האחרונה לא רק בקרב ההורים אלא גם בקרב מורים. אתמול סיפרו ל-ynet מורים ועובדי הוראה כי הם חשים שמפקידים אותם, וביתר שאת בעקבות ההנחיות החדשות. "אין שום הצדקה לפתוח את בתי הספר", אמר אתמול מורה ממרכז הארץ. "האינטראקציה בין התלמידים מתקיימת באופן קבוע בתוך חדרי המורים ובכיתות הקטנות. בנוסף, חדרי השירותים הם צפופים מאוד. אני למשל הולך לראות, לפגוש וללמד מחר לפחות 200 תלמידים. בהפסקות יש התקהלויות גדולות של תלמידים, בוודאי יותר ממאה. ואנחנו בישראל, התלמידים פה כל הזמן מתחבקים, לוחצים ידיים ונוגעים אחד בשני". 

 

לדבריו, "זה פשוט טירוף מערכות שמשרד הבריאות מפקיר אותנו למען שקט תעשייתי. לא היה קורה שום דבר אם חופשת פורים הייתה נמשכת ומתחברת לפסח. יהיו אנשים שישלמו בחייהם בגלל שבתי הספר נשארים פתוחים. השטח בוער והמורים זועמים".

 

פוסט של מורה ()
פוסט של מורה

 

 

"המורים חרדים", מספרת רחל קינן מארגון "יציגים", מורה בבית ספר יסודי מתל אביב. "בעיקר מורים מבוגרים או כאלו עם מערכת חיסונית לא תקינה מפחדים. הם צריכים להגיע לבית הספר בסביבה סגורה ולהתפלל לטוב, בזמן שעל נהגי האוטובוס, למשל, מגינים. תמיד איכשהו בשרשרת המזון המורים יהיו אחרונים". לדבריה, "מדאיג מאוד ומצער שארגוני המורים לא דואגים לנו. הפעם לא מדובר בתוספת שכר או בתנאים, אלא בחיי אדם. נכון, זה קשה ומורכב להישאר עם הילדים בבית, אבל חייבים לסגור את בתי הספר לשבועיים. בתי הספר מזוהמים ולא נקיים, והחיים שלנו בסכנה. מדובר בבריאות שלנו, וזה לא משחק".

 

"יש היסטריה מטורפת", מספר מנהל בית ספר ממרכז הארץ. "המורים מופצצים במסרונים ויש לחץ מוועד ההורים להשבית את הלימודים. יש מחנכת שהודיעו לה ש-12 תלמידים לא יגיעו בגלל המצב".

 

משרד החינוך עדכן כי לפי שעה ישנם חמישה תלמידים שחלו בקורונה, בהם תלמיד תיכון שעבד ב"פיראט האדום", תלמיד כיתה ד' מאזור שחזר ממדריד, שני האחים מכפר יונה בכיתות ו' וד' שביקרו בספרד ואביהם חלה, ותלמיד מישיבת חב"ד שאביו נדבק. עד כה נכנסו 5,230 תלמידים, ילדי גן, עובדי הוראה ועובדי מנהלה במערכת החינוך לבידוד ביתי.

  

אמש שיגר מנכ"ל משרד החינוך מכתב בנושא לחברי הנהלת המשרד: "בהתאם להחלטת ראש הממשלה ומשרד הבריאות, מערכת החינוך חוזרת מחר לשגרת למידה, וזאת כדי למנוע פגיעה משמעותית במרקם החיים האזרחיים. אבל יחד עם זאת, יש לשים לב להנחיה הבאה - מוסדות החינוך יפתחו את שעריהם, הלמידה בכל הכיתות ובכל מרחבי הלמידה תתקיים כבשגרה, היציאה להפסקות ולפעילויות החינוכיות בחצרות תתקיים כרגיל, אולם חל איסור לקיים אירועים רבי משתתפים במוסדות החינוך, כדוגמת תחרויות ספורט בהשתתפות קהל, הצגות, כנסים או מופעים".

 

בהנהלת משרד החינוך קיימה הערכת מצב בנושא התפשטות הקורונה והשפעתה על מערכת החינוך בהשתתפות שר החינוך ומנכ"ל המשרד. שר החינוך רפי פרץ אמר כי לפי שעה, "בהתאם להחלטת משרד הבריאות והמל"ל, אין צורך בביטול הלימודים בסיטואציה הנוכחית. אנחנו עם יד על הדופק בנושא הזה ונמשיך לעדכן. אנחנו מתואמים באופן הדוק עם משרד הבריאות, אנחנו לא לוקחים סיכונים מיותרים. מצד שני, אנחנו משמרים את השגרה באופן זהיר עם הוראות ברורות.

 

השר הוסיף, "אם יש לבית ספר מסוים הרצאה - אז אםשר לחלק אותה לחלקים קטנים או לבטל. מי שלא מרגיש טוב, אפילו קצת, שלא יגיע לבית הספר. מורים ותלמידים כאחד. אל תיקחו סיכון. בסוף הפעולות הקטנות האלו יסייעו להפחית את ההתפשטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים