שתף קטע נבחר

מורים חוששים לשוב ללימודים: "מפקירים אותנו"

אנשי חינוך ברחבי הארץ הביעו תסכול על הכוונה להמשיך בשגרה במערכת החינוך, למרות ההחלטה למנוע התקהלויות של יותר מ-100 איש בשל התפשטות נגיף הקורונה. "זה טירוף שמפקירים אותנו למען שקט תעשייתי", אמר מורה. מנהל בית ספר: "המערכת תהיה מושבתת גם בהיעדר החלטה". בינתיים, 97 בני אדם - בהם שני תלמידים בכיתות ד' ו-ו' מכפר יונה - אובחנו כחיוביים לנגיף

בית הספר בברנר (צילום: שאול גולן)
בית הספר ברנר, שתלמידיו הוכנסו לבידוד(צילום: שאול גולן)

בעקבות ההנחיה החדשה מאמש (רביעי) בדבר מניעת התקהלות במקומות סגורים של יותר מ-100 בני אדם, וההחלטה לקיים את הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים כרגיל, הביעו מורים ברחבי הארץ זעם על הכוונה להמשיך בשגרה במערכת החינוך. המורים טוענים כי בפועל, הם באים במגע עם מאות תלמידים ועובדי הוראה אחרים בחללים סגורים, במסדרונות ובחדרי המורים. "מפקירים אותנו", אומר מורה בתיכון ממרכז הארץ. במקביל, התברר כי שני תלמידים בכיתות ד' ו-ו' מתי ספר יסודיים בכפר יונה אובחנו כחיוביים לנגיף. בשל כך, שתי השכבות שבהן הם לומדים יוכנסו לבידוד.

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים

 

הידרדרות במצבו של עובד נתב"ג שחלה בקורונה

 

פקחים הוכנסו לבידוד: שלושה קווי רכבת בוטלו

 

איטליה הודיעה על הרחבת הסגר במדינה

 

משרד הבריאות: עלה מניין הנדבקים בקורונה ל-97 

 

צרפת: מניין המתים מנגיף הקורונה עלה ל-48

 

מנכ"ל הקאמרי על הגבלות ההתקהלות: "ניאלץ לסגור את התיאטרון"

 

נתניהו: נגביל התקהלויות עד 100 איש, לוותר על כנסים

 

 

מעיריית כפר יונה נמסר אמש: "התברר כי שני ילדים מבתי ספר יסודיים בעיר נושאים את נגיף הקורונה. לפי הנחיית משרד הבריאות שכבה ד' מבית הספר 'הדרך' ושכבת כיתות ו' בבית הספר 'הדר' ישהו בבידוד. נמשיך לעדכן בהנחיות נוספות ככל שיתקבלו. אנו קוראים לציבור לנהוג באחריות ולהישמע להוראות.

 

מנגד, במשרד החינוך הבהירו כי הלימודים יתקיימו היום כסדרם וכי ילדי הגנים ותלמידי בתי הספר ישובו מחופשת הפורים - ובכך הזימו את השמועות על "גשר" בין חופשת הפורים לחופשת הפסח במערכת החינוך, שהופצו בימים האחרונים.

 

 

"אין שום הצדקה לפתוח את בתי הספר", מוסיף המורה. "האינטראקציה בין התלמידים מתקיימת באופן קבוע בתוך חדרי המורים ובכיתות הקטנות. בנוסף, חדרי השירותים הם צפופים מאוד. אני למשל הולך לראות, לפגוש וללמד מחר לפחות 200 תלמידים. בהפסקות יש התקהלויות גדולות של תלמידים, בוודאי יותר ממאה. ואנחנו בישראל, התלמידים פה כל הזמן מתחבקים, לוחצים ידיים ונוגעים אחד בשני".

 

לדבריו, "זה פשוט טירוף מערכות שמשרד הבריאות מפקיר אותנו למען שקט תעשייתי. לא היה קורה שום דבר אם חופשת פורים הייתה נמשכת ומתחברת לפסח. יהיו אנשים שישלמו בחייהם בגלל שבתי הספר נשארים פתוחים. השטח בוער והמורים זועמים".

 

פוסט של מורה ()

פוסט של מורה ()

אמש שיגר מנכ"ל משרד החינוך מכתב בנושא לחברי הנהלת המשרד: "בהתאם להחלטת ראש הממשלה ומשרד הבריאות, מערכת החינוך חוזרת מחר לשגרת למידה, וזאת כדי למנוע פגיעה משמעותית במרקם החיים האזרחיים. אבל יחד עם זאת יש לשים לב להנחיה הבאה - מוסדות החינוך ייפתחו את שעריהם, הלמידה בכל הכיתות ובכל מרחבי הלמידה תתקיים כבשגרה, היציאה להפסקות ולפעילויות החינוכיות בחצרות תתקיים כרגיל, אולם חל איסור לקיים אירועים רבי משתתפים במוסדות החינוך, כדוגמת תחרויות ספורט בהשתתפות קהל, הצגות, כנסים או מופעים".

 

"המורים חרדים", מספרת רחל קינן מארגון "יציגים", מורה בבית ספר יסודי מתל אביב. "בעיקר מורים מבוגרים או כאלו עם מערכת חיסונית לא תקינה מפחדים. הם צריכים להגיע לבית הספר בסביבה סגורה, ולהתפלל לטוב בזמן שעל נהגי האוטובוס, למשל, מגנים. תמיד איכשהו בשרשרת המזון המורים יהיו אחרונים".

 

לדבריה, "מדאיג מאוד ומצער שארגוני המורים לא דואגים לנו. הפעם לא מדובר בתוספת שכר או בתנאים, אלא בחיי אדם. נכון, זה קשה ומורכב להישאר עם הילדים בבית, אבל חייבים לסגור את בתי הספר לשבועיים. בתי הספר מזוהמים ולא נקיים, והחיים שלנו בסכנה. מדובר בבריאות שלנו, וזה לא משחק".

רחל קינן ()
"חייבים לסגור את בתי הספר לשבועיים". רחל קינן

"יש היסטריה מטורפת", מספר מנהל בית ספר ממרכז הארץ. "המורים מופצצים במסרונים ויש לחץ מוועד ההורים להשבית את הלימודים. יש מחנכת שהודיעו לה ש-12 תלמידים לא יגיעו בגלל המצב. ההורים הודיעו שהם לא יגיעו ואני מאמין שאני אגיע מחר לבית ספר חצי ריק".

 

הוא מוסיף: "המורים חסרי אונים משום שאין להם יכולת לתת מענה לתלמידים ואין להם אפשרות להרגיע. כל מסר שמוציאים לא משפר את המצב. המורים יודעים שהם יעמדו מול חצאי כיתות בימים הקרובים, אם בכלל. כשאין החלטה חד משמעית ויש חשש וחוסר שיתוף פעולה - בפועל זה יגרום לכך שהמערכת תהיה מושבתת גם בהיעדר החלטה".

בנימין נתניהו יעקב ליצמן מאיר בן שבת משה בר סימן טוב (צילום: שלו שלום)
תדרוך משרד הבריאות וראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: שלו שלום)

בתוך כך, משרד החינוך עדכן כי נכון לעכשיו ישנם חמישה תלמידים שחלו בקורונה, בהם תלמיד תיכון שעבד ב"פיראט האדום", תלמיד כיתה ד' מאזור שחזר ממדריד, שני אחים מכפר יונה, בכיתות ו' ו-ד', שביקרו בספרד ואביהם חלה, ותלמיד מישיבת חב"ד שאביו נדבק. עד כה נכנסו 5,230 תלמידים, ילדי גן, עובדי הוראה ועובדי מנהלה במערכת החינוך לבידוד ביתי.

 

הידרדרות במצבו של עובד נתב"ג שחלה בקורונה

מוקדם יותר אתמול הודיע בית החולים איכילוב כי חלה הידרדרות במצבו של עובד רשות שדות התעופה שחלה בנגיף הקורונה ("חולה 71"). מבית החולים נמסר כי הגבר, בשנות ה-60 לחייו שטרם ידוע ממי נדבק, מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ כללי במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם. הגבר מצטרף לנהג הצליינים מיוון שאושפז במצב קשה במרכז הרפואי פוריה.

 

פרופ' רונן בן עמי, מנהל היחידה למחלות זיהומיות באיכילוב, עדכן כי החולה מקבל טיפול ניסיוני נגד קורונה באמצעות תרופה המשמשת לחולי מלריה. לפי בית החולים, ישנן עדויות ראשוניות שמראות יעילות גם מול הקורונה.

 

אשתו של העובד, המועסק כאחראי מערכות אחזקה וכיבוי ברשות שדות התעופה בנתב"ג, כתבה היום לחבריו לעבודה ולתושבי כוכב יאיר: "כבר עשרה ימים שיש לו חום. התחננו בפני מד"א שיבואו לקחת דגימה. אמרנו להם שהוא עובד רשות שדות התעופה, שהתחושות שלו בעיקר לא נורמטיביות, שיש לו דלקת ריאות. הם לא הסכימו".

 

 


פורסם לראשונה 11/03/2020 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
בית ספר ברנר, שתלמידיו הוכנסו לבידוד
צילום: שאול גולן
מומלצים