שתף קטע נבחר

צילום: EPA

מרד הגננות: "לא אסכן את חיי כי לממשלה לא אכפת מאיתנו"

לצד הודעתו על סגירת בתי הספר עקב התפשטות הקורונה, הורה רה"מ כי הלימודים בגני הילדים יתקיימו כסדרם - אבל גננות רבות נשארו בבית. "כל עוד בתי הספר מושבתים, הגן שלנו לא יפעל. לא נהיה בשר תותחים", נכתב להורים בת"א. בעיריות שונות הודיעו עוד לפני כן: הגנים לא יפעלו היום

 

 

 

 

ראש הממשלה הודיע כי גני הילדים יישארו פתוחים , אבל גננות רבות החליטו להישאר בבית: גננות ביישובים רבים ברחבי הארץ הודיעו הבוקר (יום ו') כי אין בכוונתן להגיע לגני הילדים במחאה על החרגת הגנים מההנחיה החדשה מאמש להשבית את הלימודים במערכת החינוך מחשש להתפשטות נגיף הקורונה.

 

ההשבתה וההנחיות: שאלות ותשובות

 

בתל אביב-יפו, ירושלים, הרצליה, חולון, רעננה, בת ים, מעלה אדומים, קדימה צורן ופתח תקווה הודיעו גננות שהן לא מגיעות לעבודה היום - וזאת על אף שהרשויות הללו הודיעו כי הלימודים בגני הילדים צפויים להתקיים. בהודעה שקיבלו הורים לילדי גן בחולון מהגננת נכתב "אני לא מגיעה היום לגן ואין מחליפות ולכן הגן היום סגור. אני מאחלת לכולנו בריאות טובה ושתהיה לכם שבת נעימה, נשיקות לילדים".

 

הודעה שקיבלו הורים בחולון ()
הודעה שקיבלו הורים בחולון

 


הודעה שקיבלו הורים במעלה אדומים ()
הודעה שקיבלו הורים במעלה אדומים

אחת הגננות כתבה בקבוצה של גן בצפון ת"א: ״סליחה הורים יקרים, אבל אין לי כוונה לסכן את חיי רק כי למישהו בממשלה לא אכפת מאיתנו, הגננות. כל עוד בתי הספר מושבתים - הגן שלנו לא יפעל. לא נהיה בשר תותחים". בסך הכול, בתל אביב רק 50 גנים מתוך 600 נפתחו. כל גני החינוך המיוחד בעיר כן נפתחו. בחולון 129 גנים לא נפתחו. עם זאת, במשרד החינוך ציינו כי בסך הכול יותר מ-85% מגני הילדים נפתחו הבוקר.

 

במעלה אדומים קיבלו הורים הודעה כי "כל גננות מעלה אדומים החליטו שלא להגיע לגנים מתוך דאגה ואחריות כלפי ילדינו וצוותנו". גננת בגן בשרון כתבה להורים: "מתוך שיקול להגן על משפחתי והסובבים אותי, אין באפשרותי להגיע לגן. ההחלטה הזאת לא קלה לי, אך אנחנו נמצאים במצב לא פשוט. רק בריאות לכולם". עיריות ראשון לציון, רחובות, נס ציונה, אור יהודה, מזכרת בתיה, גדרה, יבנה, אזור, בקריית אונו, יהוד ואשקלון הודיעו מראש כי היום לא יתקיימו לימודים בגני הילדים.

 

כאמור, מחאת הגננות יצאה הבוקר לפועל בעקבות הנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו להשבית את מערכת החינוך בבתי הספר בלבד, ולא בגני הילדים. ההחלטה מחריגה גם את החינוך המיוחד שמסגרותיו צפויים להמשיך לפעול, בדומה לפנימיות לנוער בסיכון.

 

"אני שומעת שגננות מאוד כועסות ומרגישות מושפלות", סיפרה אמש ענת דדון, יו"ר המחלקה לגננות בהסתדרות המורים. "הן מוחרגות וראש הממשלה לא נותן סיבה. אני רוצה שראש הממשלה יסביר לי בבקשה איך גננת יכולה לשמור על מרחק של שני מטרים מהילדים. איך אפשר לעשות זאת? איך אפשר להסתכל לציבור של 20 אלף גננות ולהגיד להן 'לא נורא אם תפתחו תסמינים'. יש בגני הילדים גננות בהיריון, וכאלה שאינן בקו הבריאות ונמצאות בסיכון".

 

 

דדון הוסיפה: "אם משביתים את המערכת אז משביתים את כולה. ההחלטה להחריג את הגנים באה בעקבות לחץ של הורים ומנכ"ל משרד החינוך. אנחנו מצידנו לא נערכים לשום שיבוש ולא מנחים את הגננות לפעול באופן מסוים, אבל לגננות נמאס לשתוק. ממה שאני שומעת מהשטח, גננות מרגישות מופקרות. הן שואלות שאלות ולי אין תשובה לתת להן כאיגוד מקצועי. זה הציבור שחשוף יותר מכל למחלות, וגני הילדים הם המסוכנים ביותר, כמו גם החינוך המיוחד. את שני המקומות המסוכנים ביותר החריגו".

 

מנגד, ההורים הגיבו בזעם להחלטת הגננות שלא להגיע לגני הילדים היום. "לבנו איתכן עם החשש בעקבות ההחלטה של ראש הממשלה להשאיר את גני הילדים פתוחים", כתב עו"ד אחז אגם, יו"ר ועד הגנים בתל אביב. גם אנחנו חוששים, אבל מבינים שיש גורם בכיר יותר, שרואה את כל השיקולים לנגד עיניו, ועל כן לקח החלטה שכזו".

 

"לא יעלה על הדעת שבאופן חד צדדי יבחרו גננות רבות בעיר להודיע על מחלתן כאשר ברור כי הכל מאורגן מראש מלמעלה - כן גם אנחנו נדהמנו לקבל אתמול את ההודעות שקוראות לגננות לשבות", הוסיף. "כאשר אנחנו במצב חירום עולמי, אנחנו חייבים לשתף פעולה עם החלטות השלטון, אחרת יהיה כאן כאוס וכל אחד יעשה ככל העולה על רוחו. מחר העובדים בסופר, בדואר, או בכל מקום אחר יחליטו אותו דבר. חבל שברגעים כאלו אתן בוחרות ללכת אחרי אלו שאינן דואגות לכן, אלא מנסות לנהל את המשבר העולמי לפי ראות עיניהן בבריוניות".

 

אריאלה, גננת ממרכז הארץ, מתחה ביקורת על הסתדרות המורים: "אני יכולה להבין את מרד הגננות אך התחושה שלנו, של הגננות, היא תחושת נטישה מאוד קשה. הסתדרות המורים עזבה אותנו כדי לעמוד בחזית כאילו כל המשק נשען על הכתפיים שלנו. הם רק שוכחים שאצלנו בגן יש פחות ממאה אנשים, אבל אצלנו הטיפול הוא טיפול אחר לגמרי. ההסתדרות החליטה שאנחנו כן נפתח את הגנים בניגוד לחברותינו המורות. ברגע שהיא שמעה שהגנים נפתחים כרגיל ההסתדרות הייתה אמורה לעמוד על הרגליים האחוריות שלה ולא לעזוב אותנו. מי אני שאחליט באופן יזום לא להגיע לגן? אם מחר תובעים אותי, אין לי את הגב של ההסתדרות. אנחנו מרגישות כמו בנות חורגות. להסתדרות יש הרבה כוח והיא יכלה לפעול באמצעים הרבה יותר נחרצים. עצוב לנו".

 

רענן בן צור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים