שתף קטע נבחר

נתניהו הודיע על הפסקת הלימודים מלבד הגנים והחינוך המיוחד

ראש הממשלה הודיע על הנחיות חדשות בעקבות התפשטות הנגיף, והכריז על השבתת הלימודים בבתי הספר והאוניברסיטאות ממחר. החינוך המיוחד, גני הילדים והפנימיות יוחרגו. במהלך ההכרזה - קרא לממשלת חירום לאומית. ממחר: כמיליון וחצי ילדים יישארו בבית

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (חמישי) על השבתת הלימודים באוניברסיטאות ובבתי הספר - לא כולל החינוך המיוחד, גני הילדים והפנימיות עבור נוער בסיכון. למעשה, החל ממחר יישארו כמיליון וחצי ילדים בבתיהם.

 

נתב
(צילום: מוטי קמחי )

"היום במסגרת שמירת המרחק אנו נוקטים צעד חיוני נוסף. סוגרים את בתי הספר והאוניברסיטאות. אנחנו עושים את זה בשיקול דעת, תוך כדי דיונים אינסופיים", אמר ראש הממשלה. "ההחלטה הזו לא כוללת את החינוך המיוחד, הפנימיות והנוער בסיכון. כרגע ההחלטה לא כוללת פעוטונים וגני ילדים, וניתן לכך פתרונות בהמשך. הצוותים שלנו ישבו על כך ונחשוב מה יהיה הדבר הנכון לעשות. בגלל שאין לנו פתרון לשני האחוזים האחרונים, לא נשאיר את הבעיה ב-98% הנותרים". יצוין כי תלמידי החינוך המיוחד המשולבים בכיתות לימוד רגילות - יושבתו גם הם, אך ייתכנו מסגרות מיוחדות עבורם.

 

"שאלו אותי אם את הילדים יקחו הסבא והסבתא", הוסיף נתניהו. "אל תעשו את זה. יש פתרונות אחרים. הגדולים ישמרו על הקטנים. ערבות הדדית". שר החינוך רפי פרץ הדגיש כי לילדים להורים שהם חלק מצוותים חיוניים (כמו רופאים) יסופקו מסגרות מיוחדות ותואמות לימים שבהם לא יפעלו מוסדות הלימוד.

 

בנימין נתניהו (צילום: יואב דודקביץ)
קרא לממשלת חירום לאומית. נתניהו(צילום: יואב דודקביץ)

בפתח דבריו אמר נתניהו כי "אנחנו בעיצומו של אירוע עולמי ואירוע לאומי שלא היה כדוגמתו בכל שנות קיומה של המדינה. כראש הממשלה אני חייב להציג בפניכם את העובדות כפי שהן ידועות לנו. ארגון הבריאות העולמי הכריז על הקורונה כמגיפה כלל עולמית. אין מקום אחד על פני כדור הארץ שחסין ממנו. שנית, בשלב הזה אין חיסון לנגיף, והצפי הוא שגם אם יימצא חיסון - זה ייקח זמן רב. זה לא עניין של ימים, לא שבועות, והלוואי שיכולתי לומר שזה עניין של חודשים".

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים

הערכות במערכת החינוך: "מתכוננים להשבתת הלימודים עד פסח"

כפר יונה: השכבות נשלחו לבידוד, כמעט כל התלמידים לא הגיעו

איטליה: 189 בני אדם מתו מקורונה ביממה החולפת

מורה ממודיעין נדבקה: 94 תלמידים ו-80 אנשי צוות ישהו בבידוד

בתי כנסת ייסגרו; רבנים ביטלו קבלת קהל

האם אתם צריכים להיכנס לבידוד? רשימת המקומות הנגועים

 

נתניהו הוסיף כי הנגיף מתפשט בטור הנדסי. "אדם אחד מדביק שניים, כל אחד מדביק שניים נוספים, הארבעה מדביקים שמונה, השמונה שש עשרה וכן הלאה", אמר. "קצב ההדבקה אינו אחיד. הוא מתחיל כאילו אחיד, אבל עולה במהירות לגבהים עצומים. זה מה שקורה בכמה וכמה מדינות. לדוגמה מה שקורה באיטליה ולצערי אולי גם בספרד. זה החל לאט, ופתאום, תוך יומיים-שלושה, התפשט במהירות מסחררת שמאבדים עליה שליטה".

 

עוד אמר כי "באיטליה מתו כבר יותר מ-1,000 בני אדם. צפי התמותה הוא בין 4-2 אחוז מכלל הנדבקים וזה שיעור גבוה מאוד. זו מגיפה אמיתית". הוא הזכיר את קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שהעריכה כי 70%-60% מכלל האוכלוסייה יידבקו בנגיף. "אם היא צודקת, מדובר בכחמישים מיליון בני אדם", אמר נתניהו. "תעשו לבד את החשבון של המספר האפשרי של האנשים שימותו מהמחלה. מדובר במספרים גדולים מאוד, ואצלנו זה עלול, חלילה, להגיע גם כן למספרים גדולים. לכן אנחנו מצווים לעשות הכל כדי שזה לא יהיה.

נגיף קורונה הקורונה וירוס מסכה מסכות מגפה תולים שלט שלטי אזהרה ל נוסעים (צילום: EPA)
"מגפה אמיתית". חיטוי אוטובוסים באיטליה(צילום: EPA)

"היעד העליון שלנו הוא להאט ככל האפשר את קצב ההדבקה", הוסיף רה"מ. "כך נוכל להרוויח זמן יקר. ראשית לצמצם את מספר החולים, שנית זה לטפל בחולים שחלו באופן כזה שמערכת הבריאות לא תקרוס ותוכל לטפל בהם, ולהרוויח זמן יקר כדי לנסות למצוא חיסון לנגיף בעזרת מיטב המוחות בארץ ובחו"ל, אנחנו משתפים פעולה".

 

נתניהו אמר כי הוא מתכוון להיפגש עם ראשי מעבדות, עובדי המכון הביולוגי ומומחים לאפידמיולוגיה ביום ראשון, על מנת לבחון את התקדמות המאמצים לפיתוח החיסון. "ראש ארגון הבריאות העולמי אמר 'אנחנו יודעים איך זה מתחיל ולא יודעים אך ייגמר'. קיבלנו שורת החלטות. היינו הראשונים שחייבו את כל מי שבא לבידוד של שבועיים".

יעקב ליצמן  (צילום: יואב דודקביץ)
עוד 800 תקנים למערכת הבריאות. ליצמן(צילום: יואב דודקביץ)

"אמרתי אתמול שבמשברים אחרים מה שעשינו זה שפעלנו נגד איום חיצוני ועשינו ככל שביכולתנו לשמר שגרה פנימית. במשבר הזה עובדים הפוך, משנים את השגרה הפנימית כדי להתמודד עם האיום. העם שלנו תמיד ידע להתלכד במצבי חירום וזוהי שעת חירום אמתית, שעה של עמידה יחד".

 

את סיום ההצהרה ניצל נתניהו כדי לקרוא להקמת ממשלת חירום. "הנגיף אינו מתחשב בגבולות ולא מבחין בין יהודים ולא יהודים, דתיים ולא דתיים, אנשי ימין ושמאל. כולנו בסירה אחת. למעשה כל האנושות בסירה אחת. אני מבקש להודות לאנשים מהצד השני של המתרס הפוליטי שמביעים הערכה למאמץ שאני וחבריי מובילים למען בריאות הציבור וחיי הציבור. הם מבינים שאנחנו נמצאים בשעת חירום היסטורית. שעת חירום לאומית ובינלאומית. חייבים לשים בצד את הפוליטיקה, אחר כך יהיה זמן לחזור לאותה הנקודה, אבל כרגע נדרשת אחריות לאומית - והאחריות הזאת לאומית ואישית גוברת על כל שיקול אחר. נטפל במשבר בכוחות משותפים מתוך אמון בינינו שרק דבר אחד צריך לעמוד לנגד עינינו, טובת מדינת ישראל , בריאותם וחייהם של אזרחי ישראל".

 

ליצמן: מתכוונים להגיע ל-2,000 בדיקות ביום

שר הבריאות ליצמן פתח את דבריו בהבעת הערכה לצוותים הרפואיים שהתגייסו לטובת המאבק בנגיף. "כל הצעדים שלקחו היום, אתמול, שבוע שעבר, כולם קשים אחד יותר מהשני. לא קל", אמר ליצמן. "אנחנו נעשה את זה, הציבור בדרך כלל מקפיד אך יש חריגים ונטפל בהם בחומרה. לא נהסס לשלוח משטרה ונעשה כל מה שצריך לעשות".

 

הוא ציין כי מערכת הבריאות קיבלה תוספת תקנים של 200 רופאים ו-600 אחיות. "זהו צעד גדול לצוות שאנחנו צריכים שיטפל בכל הבעיות האלו", אמר השר. הוא הדגיש כי במערכת הבריאות מתכוונים להגיע ל-2,000 בדיקות שייערכו ביום לשלילת הימצאות הנגיף בגופם של אזרחים.

 

 

רפי פרץ בנימין נתניהו  (צילום: יואב דודקביץ)
"צעדים קשים". השר פרץ לצד נתניהו(צילום: יואב דודקביץ)

שר האוצר משה כחלון אמר כי משרדו יעביר תוספת מלבד 10 מיליארד השקלים שהקצה לטובת המשק. "עם המורים ישבו צוותי האוצר לקדם פתרונות למצב החדש. נמשיך לחזק את המשק ואת מערכת הבריאות", אמר השר כחלון. "אין זמן יותר מתאים לממשלת אחדות לאומית, סולידריות. העם שלנו הוכיח לא פעם שהוא יודע להתאחד כשצריך".

 

שר החינוך רפי פרץ התייחס להחלטה לסגור את מוסדות הלימוד וציין כי "חייבים לעשות צעדים קשים כדי לעצור את ההתפשטות כדי שמדינת ישראל תשרוד את הנגיף. אין ברירה אלא לשנות הרגלים וזה כולל בתי ספר. במדינות שבהן התחלואה קטנה משלנו כבר ביצעו את הצעד הזה, ואין ברירה לשנות את השגרה גם אצלנו. נדאג למסגרות לילדים שהוריהם עובדים בצוותים החיוניים".

 

סוגיית סגירת בתי הספר והגנים נשקלה היום במטה לביטחון לאומי ובמשרדי החינוך והבריאות. בישיבת ההיערכות שקיימה הנהלת משרד החינוך, אמר מנכ"ל המשרד שמואל אבואב כי "אנו פועלים סביב השעון במספר רחב של זירות פעולה כדי להיערך לכל תרחיש וכדי להעניק למידה מרחוק איכותית, ברמה הלאומית, ברמת בית הספר וברמת התלמיד". מוקדם יותר פורסם ב-ynet כי בכיר במערכת החינוך מעריך שהלימודים יושבתו.  

3082 ()
קראה לסגירת המוסדות. יפה בן דוד

גורם בכיר במשרד החינוך אמר כי "מתוך המידע שמגיע למנהלי אגפי החינוך, בשל הקשיים של הפעלת המערכות - מתכוננים לסגירה מיידית של מערכת החינוך. יש יותר ויותר שאלות ואם זה הולך לקראת מיני מגפה זה יצריך הרבה מאוד אנרגיות מבחינת חיטוי ושמירה על הילדים, כמו גם עובדי ההוראה. גני הילדים ובתי הספר הם לא סטריליים. משרד הבריאות לוחץ על סגירת בתי הספר. כרגע רוצים לעצור את המגיפה וסגירת בתי הספר היא פעילות מניעה".

 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, קראה הבוקר לסגירת מוסדות החינוך ברחבי הארץ בשל התפשטות נגיף הקורונה. כ-15% מהתלמידים ברחבי הארץ לא הגיעו היום לבתי הספר, ועצומה אינטרנטית בנושא שפורסמה אמש השיגה עד כה עשרות אלפי חתימות.

 

אתמול הודיע ראש הממשלה על הגבלת התקהלויות במקומות סגורים ל-100 בני אדם בלבד. נתניהו אמר אז כי בכל הנוגע לבתי הספר ישנם שיקולים אחרים שנובעים מאופי הנגיף, ומנכ"ל משרד הבריאות ציין: "אנחנו לא רואים סיבה לסגור את בתי הספר, החטיבות והתיכונים. גם התחבורה הציבורית והעבודה, אבל אנחנו קוראים למעסיקים לאפשר לעובדים לעבוד מהבית". על הלימודים האקדמיים אמר המנכ"ל כי "נשב עם המועצה להשכלה גבוהה ונראה מה אפשר לעשות ללמידה מרחוק".

 

בתוך כך, הפרקליטות קנסה תושב מרכז הארץ שחזר מתאילנד ב-5,000 שקל על כך שהפריע לפקחי משרד הבריאות לבחון אם הוא ממלא את הוראות הבידוד הביתי שחלו עליו. בנוסף, הגבר נדרש להתחייב שלא לבצע עבירה דומה למשך שנה.

 

האירוע צולם ע"י מפקחי משרד הבריאות, והמשטרה פתחה בחקירת האירוע. בשל היעדר עבר פלילי, הוחלט לחתום עם הגבר על הסדר סגירת תיק מותנה למרות שמדובר בעבירה של הפרעה לעובדי ציבור. עם זאת, הפרקליטות הודיעה כי אם יפר את ההנחיות - יוגש נגדו כתב אישום.


פורסם לראשונה 12/03/2020 19:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ביה"ס יוספטל באזור
צילום: מוטי קמחי
מומלצים