שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: EPA

  מחשש למחסור: מד"א פותח בהתרמת חירום של דם

  מגן דוד אדום הודיע על היערכות מיוחדת להגדלת מלאי תרומות הדם בישראל, זאת בשל החשש ממחסור חמור במנות דם לאור המספר ההולך ועולה של מבודדי בית. בתוך כך, נערכים במד"א להקפאת מאות מנות דם בהן ניתן יהיה להשתמש עד 10 שנים קדימה

  חשש כבד במד"א ממחסור חמור במנות דם בישראל: מרכז שירותי הדם הארצי החל להיערך להתמודד עם האפשרות של מלאים ריקים של מנות דם, בשל הכמות ההולכת וגוברת של מבודדי הבית וירידה במספר תרומות הדם.

   

  התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  מנכ"ל מד"א, אלי בין, הנחה את סמנכ"לית שירותי הדם של מד"א הפרופ' אילת שנער, לתגבר את התרומות בישראל במסגרת היערכות למצב שבו אזרחים רבים לא יוכלו לתרום דם, בעקבות האפשרות לגידול משמעותי במספר האנשים אשר שוהים בבידוד ביתי.

   

  המתרימים של שירותי הדם של מד"א יתפרשו כבר היום באתרים שונים, ויקראו לציבור שאינו בבידוד ובריא לתרום דם במקומות המתפרסמים באתר ובאפליקציית מד"א. בשירותי הדם של מד"א מזכירים כי מי ששהה בחו"ל, היה במגע עם חולה מאומת או חלה בעצמו, לא יוכל לתרום דם עד שיחלפו 28 יום.

   

  תרומות דם. מחשש למחסור (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  תרומות דם. מחשש למחסור(צילום: shutterstock)

   

  במד"א נערכים עוד להקפיא מאות מנות דם, שיוכלו לשמש גם עד 10 שנים ממועד ההתרמה, במקביל להתרמות הרגילות של מנות הדם שטובות לשימוש עד 42 ימים מיום התרומה. 

   

  "בכוונתנו לאפשר באופן זה אספקת דם סדירה לבתי החולים בארץ", אמרה הפרופ' שנער, "חשוב לציין שאין כל חשש להידבקות בנגיף הקורונה בתהליך תרומת הדם, הן מבחינת התורמים והן מבחינת מקבלי הדם".

   

  בין הוסיף ואמר: "אנחנו לא לוקחים שום סיכון וכל אדם ששהה בחו"ל, שהיה במגע עם חולה או חלה בעצמו, וכמובן כל מי שבבידוד ביתי אינו יכול לתרום דם. אנו פועלים להגדלה משמעותית של מלאי מנות הדם בישראל, כדי שבשום שלב לא ייווצר מצב של חוסר".

   

  בנוסף להגדלת מלאי הדם, נעשות במגן דוד אדום הכנות לאיסוף מרכיב הדם פלסמה מאנשים שהחלימו מנגיף הקורונה. מנות הפלסמה שיאספו אמורות להכיל כמות גדולה של נוגדנים לנגיף, וניתן יהיה להשתמש בהן כטיפול לחולים שיפתחו תסמינים קשים, ככל שיידרש.

   

  לדברי הפרופ' שנער, אין דיווח בספרות על הדבקה פוטנציאלית במנות דם בווירוס הקורונה: "העומס הנגיפי נמוך מאוד בתחילת המחלה, כך שאין חשש להדבקה גם אם ישנו תורם שנדבק ואינו יודע זאת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  התרמת חירום של דם. בגלל הקורונה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים