שתף קטע נבחר

בחסות הנגיף, נתניהו ניסה לחסל את כחול לבן

ממשלת אחדות הקורונה היא מלכודת פתאים לגנץ. עם המגפה תתפוגג גם כחול לבן, ובבחירות שלאחר מכן יקבל הימין 61 מנדטים בדרך לחוק צרפתי

 

ריבלין נתניהו וגנץ (צילום: קובי גדעון לע
גנץ ונתניהו בפגישה אצל הנשיא, אתמול(צילום: קובי גדעון לע"מ)

בנימין נתניהו קרא לבני גנץ: "אני יודע שיש לך כל מיני יועצים שמייעצים לך כך ואחרת, אבל לפעמים הדבר הנכון הוא הדבר הפשוט. קום, עשה מעשה, גלה מנהיגות - בוא לאחדות. ישראל בעת הזאת זקוקה לממשלה כזאת כי אנחנו עומדים בפני אתגרים גדולים. קרה פה משהו בשבועות האחרונים".

 

 

טוב, זאת לא הייתה הקורונה והדברים לא נאמרו בשבוע האחרון, אלא בספטמבר. הנימוק אז היה האיום האיראני. וכך המשיך נתניהו: "זה מזרח תיכון אחר. קורה פה משהו. איראן מתייצבת נגדנו בכל החזיתות... אנחנו עומדים בפני אתגרים קשים ונצטרך כנראה בקרוב מאוד לקבל החלטות קשות מאוד".

 

לא היינו צריכים לקבל החלטות קשות מעת שנאמרו הדברים. המבצע שהחל אז להצלת נתניהו מבית המשפט, מצא סוף סוף אויב מאיים יותר – הקורונה - אותה מפלצת רבת ראשים שזחלה לתוך חיינו ומאיימת להשמיד כל אחד מאיתנו. כך לפחות ניתן היה להתרשם מדברי נתניהו במסיבות העיתונאים שהוא מקיים.

 

נתניהו היה ער לכך שיפקפקו בו והוא הקדים חיסון לחשד. "אני קורא להקים ממשלת חירום ללא טריקים ושטיקים", הוא הכריז במוצאי שבת. התפלק לו. הרי נתניהו יודע את הכלל השיווקי שאין למחזר מסרים שיכולים לפגוע בו. הוא מכיר בוודאי את אמירתו של ריצ'רד ניקסון בעיצומה של פרשת ווטרגייט: "אני לא נוכל". האמריקנים זכרו לאחר מכן רק את המילה "נוכל" מן המשפט הזה. נתניהו בלי טריקים ושטיקים? טוב שהזכרת לנו להתחיל לבדוק.

זו הייתה אכן תוכנית החיסול של כחול לבן באמצעות ממשלת הקורונה. קודם כל להסיר את האיום של ממשלת המיעוט, באמצעות הפרדה ביניהם לבין הח"כים הערבים. ממשלת החירום תכלול רק ציונים, כך הוא מציע. אחר כך שגנץ ינסה להשיג אותם בטלפון.

 

השלב הבא היה שכחול לבן תאשר שראש ממשלה יכול לכהן עם כתב אישום, מה שהיה שומט את הבסיס העיקרי לקיומה. בוחרי מפלגה זו נטשו את העבודה ומרצ כדי להחליף ראש ממשלה שנאשם בשחיתות. ומה יאמרו בבחירות הבאות שיבואו? הם הרי טיהרו כבר את השרץ הזה בהסכמתם להיכנס לממשלת חירום.

 

 

הצעד השלישי היה לחסל תדמיתו של גנץ. הוא יהפוך לפרח קיר בממשלתו של נתניהו, כקישוט למופעי הקסם שלו כשהוא מקרין את הסרטון של אדי רוק באוויר, שמקורם מהתעטשות, ולהציג אותם כפטרייה גרעינית. גנץ היה מתאייד כך מן התודעה הציבורית משום שלא היה יכול להיתפש כמשמעותי בממשלה כזו. אין לו ידע רפואי ואין לו את כישורי ההופעה של נתניהו, המפיק את סדרת הריאליטי עם הרייטינג הגבוה ביותר כיום: "כך ניצחתי את הקורונה במו ידי".

 

בניגוד לנתניהו, שהוא בעל פרס נובל בהפחדה, הרי חתן פרס נובל בביולוגיה מייקל לויט, שחזה שסין תתגבר על הקורונה, הרגיע בסוף השבוע: "הסטטיסטיקה של נתוני ההדבקה מראה כי הקורונה במגמת ירידה". זו כנראה תחלוף מן העולם וכך גם גנץ היה חולף מן הפוליטיקה. הוא בנה את תדמיתו כמי שמסוגל להחליף את נתניהו. אבל היה מתברר שהוא החליף בסך הכול את נתן אשל, עוזרו של הדייר בבלפור.

ממשלת אחדות הקורונה היא מלכודת פתאים שטומן נתניהו לכחול לבן ולגנץ. הרי ברור שזו ממשלה עם מועד תפוגה קרוב. מרגע שנגיפי הקורונה יתפוגגו, הממשלה תתפוגג גם היא. היא לא מסוגלת לספק לנתניהו את המצרך החשוב לו ביותר – חקיקה שתציל אותו מן המשפט הממתין לו. הוא יגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות נוספת כדי להשיג 61 מנדטים לגוש הימין. עם כחול לבן מוחלשת, אולי הוא היה יצליח לעשות זאת.

 

האסימון הזה נפל גם בקרב הגורמים בכחול לבן שכבר היו מוכנים להצטרף לממשלת אחדות בראשות נתניהו וגם אצל אביגדור ליברמן. עד כי כך שהם היו מוכנים לבלוע את הצפרדע הציבורית שנובעת מקבלת מנדט בתמיכת הרשימה המשותפת.

 

ליברמן, המומחה מספר אחד בארץ לטריקים ולשטיקים של נתניהו, הציע לטמון לו מלכודת משלהם: הרעיון להקים ממשלת חירום לאומית שתורכב רק משתי המפלגות הגדולות – הליכוד וכחול לבן. זה הגיוני מאחר שממשלה של מרבית המפלגות, עם 40 שרים לפחות, היא בדיוק המתכון לכישלון הטיפול בקורונה.

 

עכשיו חובת ההוכחה מוטלת על כתפיו של נתניהו. האם כדי לטפל ביעילות במשבר החמור ביותר בתולדות המדינה, כפי שהוא מגדיר אותו, הוא יהיה מוכן לוותר על קואליציית החסינות שלו? או שאולי מדובר באותו נתניהו ישן של שטיקים וטריקים, המנצל את משבר הקורונה באופן ציני כדי להציל את עורו מאימת הדין.

 

  • ד"ר ברוך לשם הוא מרצה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללת הדסה ומחבר הספר: "נתניהו - בית ספר לשיווק פוליטי"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים