שתף קטע נבחר

הבדלנות החרדית תעלה למדינה בבריאות

העצמאות המוחלטת של הקהילה והציות העיוור לרבנים פגעו עד כה בחרדים בלבד. אבל עקב המשך הלימודים חרף פרוץ הקורונה, כולם ישלמו מחיר

 

 

  ()
הרב חיים קנייבסקי

עצמאות החינוך החרדי היא אחת מאבני היסוד בחברה החרדית. בשפה הפולמוסית האופיינית הוא מכונה "פך השמן הטהור", בהשוואה לפך הקטן מחנוכה שנשמר בטהרתו והספיק לשמונה ימים. כל ניסיון מצד הרשויות או המדינה להתערב במה שקורה במערכת הזו נדון לכישלון, שכן הוא נתפס כרצון של עוקרי הדת לבטל את אחד מעמודי התווך של ההשקפה והאידאולוגיה החרדית.

 

 

אבן יסוד נוספת היא ציות מוחלט לדברי רבנים. שני מרכיבים אלה בזהות החרדית מייצרים את חוזקה הרוחני האידאולוגי של הקהילה וכן את חוזקה הפוליטי, שמאפשר למעשה התנהלות עצמאית ללא מתן דין וחשבון לאיש.

 

כל זה גרם לכך שסוגיית עצמאות החינוך החרדי הייתה עד כה הבעיה של החרדים בלבד. בנים חרדים לא לומדים ליבה? שיתמודדו בגיל 30 עם אפס אנגלית ומתמטיקה. מקסימום נבנה להם מכינות נפרדות ומותאמות. אם הם ינשרו מהן בהמוניהם, כנראה לא התאמצו מספיק. מנהלי המוסדות נהנים מכוח רב מדי ועושקים את זכויות עובדי ההוראה? שיפתרו לבד את הבעיות שלהם. אפליה עדתית במוסדות הללו? שילכו ללמוד במוסד אחר. הדרת נשים? שיתמודדו לבד.

 

אבל היום עצמאות היתר הבדלנית של החינוך החרדי היא הבעיה של כולנו. מנהיג הציבור הליטאי, הרב חיים קנייבסקי, המכונה בעגה המגזרית "שר התורה", הורה להמשיך את הלימודים בתלמודי התורה והישיבות חרף התפשטות נגיף הקורונה. בסרטון שהתפרסם נראה כי הוא נשאל באופן מגמתי ומקבל תשובה שהשואל, נכדו ואיש אמונו, ביקש לקבל. הרב קנייבסקי, שמקורביו דאגו לבודד מהציבור מחשש שיידבק, הבטיח שהנגיף לא יפגע בלומדי התורה.

 

בחצר גור החסידית של שר הבריאות יעקב ליצמן, שהחיל בעצמו את התקנות לשעת החירום והודיע עליהן לעם ישראל, עסקים כרגיל והלימודים בישיבות נמשכים. הוא אף פנה וביקש את החרגת המוסדות החרדיים מהתקנות החדשות.

 

צריך לזכור שיש גם קולות מתונים ואחראיים: רבנים כמו הרב הראשי יצחק יוסף ואחיו הרב דוד יוסף הורו להישמע לתקנות החירום ופיזרו את התלמידים. אבל זה לא מספיק.

 

התפשטות נגיף קורונה ייצרה מצב חדש, שבו הבדלנות לא רק שאינה רלוונטית, אלא גם מסוכנת. עד היום קורבנותיה היו אותם חרדים שלא הצליחו לשלם את מחירי כל האידאולוגיות הגדולות, אברכים שקרסו תחת נטל הפרנסה ולא עלה בידם ללמוד מקצוע, עובדות חינוך שהלינו את שכרן וילדות ספרדיות שלא התקבלו לבית הספר.

 

כל אלה - אם היו מביעים תרעומת, מתלוננים בקול, פונים לרשויות - הרי שהיו משלמים מחיר כבד ביותר על מעשיהם. נעדרי הקשרים והכוח בוחרים כל יום לשתוק מול מצבם, והכשל המערכתי-חברתי מעמיק ומידבק, משוכפל לדורות הבאים עם אפס סיכויים למוביליות חברתית.

 

היום זו בעיה כלל אזרחית. היום יש לנו כבר צרות גדולות יותר. היום מדינת ישראל כבר צריכה לחשוש מהמחיר הבריאותי שאזרחיה כולם ישלמו על עצימת העיניים מרובת השנים מול פריחת הבדלנות וההשתקה. היום מדינת ישראל עלולה לשלם על כך שזעקתם השקטה של קורבנות הבדלנות לא עניינה אותה.

 

  • אסתי שושן היא מייסדת ומנכ"ל "נבחרות - תנועת נשים חרדיות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

פורסם לראשונה 16/03/2020 10:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל בשור
אסתי שושן
צילום: אריאל בשור
מומלצים