שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

8 חולים, 1,500 בבידוד: "שוקלים סגר בקריית יערים"

השר ליצמן אמר כי ייתכן שקריית יערים יהיה היישוב הראשון שעליו יוטל "סגר קורונה". רבע מתושביו בבידוד, היום התברר כי יולדת שהייתה בבידוד חלתה אף היא בקורונה. כך התפשט הנגיף ביישוב החרדי הקטן שליד ירושלים

 

קריית יערים (צילום: דוברות טלזסטון)
בסופרמרקט בקריית יערים. בקרוב סגר?(צילום: דוברות טלזסטון)

 

האם זה יהיה היישוב הישראלי הראשון שעליו יוטל סגר עקב התפשטות הקורונה? שר הבריאות יעקב ליצמן אמר הערב (שני) כי במשרד הבריאות שוקלים להטיל סגר על היישוב קריית יערים שליד ירושלים. זאת, לאחר שכרבע מתושביו הוכנסו לבידוד ביתי בשל התפשטות הנגיף. שמונה מתושבי קריית יערים חלו עד כה בקורונה.

 

במועצה המקומית נערכים לסיוע לתושבים, והמועצה רכשה מכספה טונות של אוכל וספרי לימוד כדי לסייע למשפחות שבבידוד. כעת מחכים במשרד הבריאות ובמועצה המקומית לתוצאות של בדיקות הקורונה שנלקחו מעשרות תושבים.

 

 

כ-6,500 תושבים מתגוררים בקריית יערים, מועצה מקומית ליד ירושלים. מתוכם, כ-1,500 איש נמצאים בבידוד. היישוב, שרוב תושביו דתיים וחרדים ונמצא באשכול 2 מתוך 10 בדירוג הכלכלי-חברתי, הוא אחד ממוקדי התפשטות הקורונה הבולטים בארץ.

 

החולה הידוע הראשון בנגיף ששהה בקריית יערים, שמוכרת גם בשם טלז-סטון, היה חולה מספר 29 - פרמדיק מד"א שבתחילה לא היה ידוע ממי נדבק. בהמשך התברר כי נדבק ככל הנראה מבן משפחה שנחשף לחולה מאומת אחר.

 

קריית יערים (צילום: דוברות טלזסטון)
רחובות קריית יערים ריקים(צילום: דוברות טלזסטון)

קריית יערים (צילום: דוברות טלזסטון)
ההודעה שפורסמה, לאחר ההנחיות הקודמות(צילום: דוברות טלזסטון)

 

אותו עובד מד"א שמתגורר ביישוב ענב שבשומרון, ושגם כמה מבני משפחתו נדבקו, התפלל ב-7 במרץ שחרית בבית הכנסת "חסידים" בקריית יערים. לאחר שאובחן, הוכנסו כמאה משפחות מהיישוב לבידוד ביתי. אחת מבנות משפחתו שחלתה הייתה באותו יום בבית כנסת "בית ההחלמה" ביישוב, ויממה לפני כן בבית כנסת "חסידים".

 

שלשום התברר כי מלבדם נדבקה בקורונה גם משפחה חרדית מקריית יערים - ושבעה מבני המשפחה חלו. אחת הבנות שהתה בבידוד ביתי, אך למרות זאת נדבקו ההורים ואחיה ואחיותיה (בן 6, בן 10, בת 12 ובת 13). כתוצאה מכך נשלחו לבידוד כל בני היישוב שבאו עימם במגע - בתלמוד התורה שכולל מאות תלמידים, בבתי הספר, בבתי הכנסת ועוד.

 

לפי החקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות, האב שהה בין היתר בבית הכנסת שבישיבת "מאורות התורה", בשיעור בבית הכנסת "דרכי אבותינו" ובבית הכנסת "קול יהודה". לפי ההודעה שהועברה מהיישוב בסוף השבוע, נקראו לבידוד אלו שהגיעו לבית הכנסת "קול יהודה" (כולל במהלך קריאת מגילת אסתר), לישיבת "מרדכי הצדיק" ("אבות הבנים") במהלך חג פורים ולבית הכנסת "לבנברג". גם תלמידי תלמוד תורה "תפארת יהודה" ותלמידות כיתה ב"אוהל חסיה" נשלחו לבידוד ביתי, בנוסף לתינוקות ולצוות במעון ביישוב.

 

 

המשפחה ערכה סעודת פורים עוד לפני שאובחנה כנשאי קורונה, ואחת מקרובות משפחתם שהייתה בהריון מתקדם נדבקה במהלך הסעודה. היא לא ידעה בוודאות שהיא נשאית של המחלה, אך נשמעה להוראות משרד הבריאות ונכנסה לבידוד ביתי. אתמול בלילה היא קיבלה צירי לידה ופונתה לבית החולים הדסה עין כרם, שם ילדה בתנאי בידוד. לאחר הלידה נערכה לה בדיקת קורונה שנמצאה חיובית, וכעת היא מאושפזת במחלקה למחלות מתפרצות.

 

בעוד שחלק מהישיבות החרדיות ממשיכות לפעול למרות הנחיות משרד הבריאות, בקריית יערים סגרו את כל מוסדות הלימוד. המועצה המקומית התגייסה כדי לסייע, ורכשה 10 טונות של אוכל ואספקה. כמו כן המועצה הקימה מוקד טלפוני עבור המכולת המקומית, כדי לאפשר הזמנת משלוחים עבור המשפחות שבבידוד.

 

אחת הבעיות היא העסקת הילדים שנמצאים בבית, בקהילה שאין טלוויזיה ומסכים בבית. "הזמנו חוברות לימוד וצביעה כדי להעסיק את הילדים ושלא יסתובבו ברחובות", אומרים במועצה. "נממן גם סיפורים בהמשכים בטלפון".

 

היום פנה למשרד הפנים ראש מועצת קריית יערים, יצחק רביץ, בבקשה לקבל סיוע תקציבי לאור המצב שאליו נקלעה המועצה ובידודם של כ-1,500 תושבים.

 

בהנחיית שר הפנים אריה דרעי, ובשל הצורך במתן מענה מיידי, פעלו מנכ"ל המשרד, מרדכי כהן, ואגף התקציבים במשרד הפנים לזירוז ההליך הבירוקרטי והעבירו תקציב ראשוני בגובה של כ-500 אלף שקל שיסייע למועצה אל מול המצוקה התזרימית שבה היא שרויה. התקציב יועבר למועצה הערב או מחר. במקביל, בוחן משרד הפנים אפיקי סיוע אפשריים נוספים למועצה.

 

אמיר אלון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות טלזסטון
קריית יערים
צילום: דוברות טלזסטון
מומלצים