שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

נתניהו: המגזר הציבורי למתכונת חירום, הפרטי יצומצם

צעדים נוספים במאבק בקורונה: רה"מ הודיע כי המגזר הציבורי יפעל במתכונת חירום והפרטי במצומצמת. שירותים חיוניים - כרגיל. כחלון: "נוסיף 5 מיליארד שקל; תנאי אבטלה משופרים למי שבחל"ת". שינויים בתחבורה הציבורית: קווים למוקדי פנאי ידוללו. מספר הנדבקים עלה ל-298

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז הערב (ב') על הנחיות חדשות במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. הוא הודיע על שלושה צעדים מרכזיים: מתכונת חירום במגזר הציבורי, כך שעד 80% מהעובדים לא יגיעו למשרדים וייצאו לחופשת פסח מוקדמת על חשבון ימי החופשה שלהם. המגזר הפרטי יעבור למתכונת מצומצמת שבמסגרתה העסקים והחברות נדרשים לצמצם את מספר העובדים ב-70%. השירותים החיוניים יישארו במתכונת מלאה.

 

  • לחבילת הצעדים של משרד האוצר לשמירה על יציבות המשק - לחצו כאן

 

במסיבת העיתונאים אמר נתניהו: "אפשר לעשות הצמצום הזה בעבודה במשמרות ובעבודה מהבית. יהיו התאמות לתעשיות ספציפיות שייקבעו על ידי אנשי משרד הבריאות והאוצר במשותף. הדרישה איננה מופנית לעסקים של 10 עובדים ומטה בתנאי שלא יהיו במרחק של פחות משני מטרים. אני יודע שזאת תקופה לא קלה. הרבה אנשים יהיו בבית ולא בעבודה. הרבה אנשים חוששים, דואגים, אולי לא יהיה להם מספיק כסף. אנו קשובים לכם ולכן מעמידים רשת ביטחון כלכלית לכל אזרחי ישראל".

 

נתניהו הבהיר שלא יוטל סגר כללי על המדינה, אלא רק על מקומות שבהם יש התפרצות של המחלה. במקביל, במשרד התחבורה ידללו קווים למוסדות אקדמיה, בתי ספר ומוקדי פנאי. בקווי ביקוש שיש בהם צפיפות ישאירו תדירות. כמו כן יוסטו קווים בהתאם לנהגים בבידוד. בתוך כך עדכן משרד הבריאות כי מניין הנדבקים בקורונה עלה ל-298, ארבעה מהם עדיין במצב קשה. בכך התווספו 21 נדבקים לנתון שפורסם אחר הצהריים.

 

אינפו הנחיות קורונה חדשות ()

בנימין נתניהו ()
בנימין נתניהו, הערב

נתניהו התייחס לחשש בציבור מהטלת סגר על המדינה ואמר: "איננו נועלים אנשים בבתים, אני לא מכריז על סגר כללי ומקווה מאוד שלא נגיע לזה. כן נפעיל סגר מקומי במקומות של התפרצות המחלה כדי לשמור על בריאות הציבור".

 

הוא חזר והבהיר שאין מחסור במזון וכי השירותים החיוניים ימשיכו במתכונת מלאה, כולל המרכולים: "אין בעיה של מזון, גם לא לחג, אז אין סיבה לרוץ להתנפל על הסופרים והמדפים. יש מספיק מזון בישראל וכך גם ימשיך להיות".

 

השירותים החיוניים שימשיכו במתכונת מלאה כוללים את מערכת הבריאות, בתי המרקחת, מערכת הביטחון, מוסדות רווחה וכספומטים. נתניהו הוסיף: "התחבורה הציבורית נמשכת ברכבות ובאוטובוסים אבל יש שינויים".

 

בפתח הצהרתו התייחס נתניהו לאמצעים שיסייעו למלחמה בקורונה: "הממשלה תאשר הלילה תקנות לשעת חירום שיאפשרו שימוש באמצעים דיגיטליים למלחמה בקורונה. האמצעים יעזרו לנו מאוד לאתר את מיקום מיקום החולים ולעצור על ידי כך את התפשטות הנגיף. דנו בממשלה במשך שש שעות בנושא הזה. כל השרים ביקשו להבטיח פיקוח קפדני על הנושא כדי שלא ייעשה בו שימוש לרעה. הייעוץ המשפטי נענה לבקשתנו. נאשר השימוש בצעדים דיגיטליים לפרק זמן מוגבל של 30 יום",  

 

 

אחריו הודיע שר האוצר משה כחלון על מענק של 6,000 שקלים לעסקים קטנים והזרמת חמישה מיליארד שקל למשק "כדי להניע מנועי צמיחה שיוכלו להחיות ולסייע לעסקים הקטנים והבינוניים להתקיים. החבילה עצמה, הפרטים, יגובשו בימים הקרובים".

 

השר כחלון התייחס להשלכות הכלכלית של ההנחיות על המגזר העסקי. "אנשים שייצאו לחל"ת, יכול להיות שהמעסיקים יצטרכו אותם בהמשך, זה לא יימשך לנצח, והם יקבלו דמי אבטלה בתנאים משופרים. כלומר, אדם שעבד שישה חודשים זכאי לדמי אבטלה".

 

לגבי עסקים קטנים ועצמאים אמר כחלון: "אנחנו מקדימים תשלומים לכל הספקים, חשבונית מאושרת? מקבלים את הכסף. יש הנחיה של החשב הכללי להעביר את הכסף באופן מיידי להקל את התזרים". הוא הוסיף שתינתן ארכה לכל העסקים.

 

ההנחיות הנוכחיות מגבילות התקהלויות במקומות ציבוריים לעד עשרה בני אדם, אסרו על פתיחת מקומות בילוי ותרבות וביטלו את הלימודים בגני הילדים, בתי הספר, הפעוטונים ומעונות היום ובמוסדות ההשכלה הגבוהה. בנוסף, בוטלו קווי התלמידים והאקדמיה בתחבורה הציבורית וממחר לא ניתן יהיה לשלם במזומן לנהג אלא רק באמצעות רב קו.

 

מנכל משרד ראש הממשלה רונן פרץ אמר: "הבאנו שורה של צעדים חשובים בכדי להמשיך ולשמור על הבריאות והחיים, ולצד זאת להבטיח את חוסנו של המשק. העברנו את העבודה במגזר הציבורי למתכונת חירום והורנו לצמצם גם את העבודה במגזר הפרטי. אלה צעדים מצילי חיים".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, ייכנס הערכת מצב של ראשי רשויות לבחון את ההיערכות הנדרשת בעקבות ההנחיות החדשות: "ניערך בהתאם להנחיות, נערוך את המיפויים הנדרשים והיערכות כוח האדם הדרושה ונעשה את המיטב לשמור על ביטחונם הכלכלי של עובדי השלטון ובריאות התושבים".

 

 

אנשים עם מסיכות בטיילת תל אביב (צילום: מוטי קמחי )
הטיילת בתל אביב, היום(צילום: מוטי קמחי )

ירושלים (צילום: EPA)
עיר בהשבתה, ירושלים(צילום: EPA)

מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, הודיע היום כי בצה"ל ערוכים לפתוח את "מלונות הקורונה" - בהם דן ירושלים ודן פנורמה בתל אביב - כבר מחר. "הכשרנו את שני המלונות לכך. המלונות יאובטחו על-ידי ההנהלה, בתיאום משטרת ישראל ויוטפלו על-ידי משרד הבריאות".

 

אלוף ידעי הוסיף כי "משרד הביטחון מימן עד כה את פתיחת שני המלונות הללו ומתקיים משא ומתן עם שניים נוספים - בחיפה ובדרום הארץ. בכל אחד משני המלונות יש כ-500 חדרים וניתן לשכן בכל חדר שני חולים - כך שכבר ממחר יינתן מענה לכ-2,000 חולים".

 

 

לדבריו, שר הביטחון נפתלי בנט גם הנחה את מערכת הביטחון לייצר עוד בדיקות לקורונה מהארץ או מחו"ל. "אנו ערוכים לפעול לפי מודל של דרום קוריאה בעמדות בידוק מהירות לציבור".

 

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, הקים מפקדה משימתית, משולבת בשוטרים ולוחמי מג"ב, שיפעלו לאכיפת צו הבריאות. לשוטריה הוא אמר במהלך ההכנות: "זוהי שעת חירום לאומית ועלינו מוטלת האחריות להיות בחזית ולסייע בהגנה על שלומם, ביטחונם ובריאותם של אזרחי ישראל".

 

בין התרחישים שתרגלו השוטרים במסגרת אימון המפקדה היו הפרת בידוד או הסגר של חשוד נשא קורונה, פינוי רפואי לבית חולים, סיוע לאזרחים במצוקה על ידי חלוקת מזון ותרופות, טיפול בעצורים/מעוכבים נשאי הנגיף, ניסיונות פגיעה בשוטרים, טיפול באירועי ביזה ועוד.


פורסם לראשונה 16/03/2020 20:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים