שתף קטע נבחר

העמותות קורסות: "הירתמו, התנדבו או תירמו"

אלי כהן מנכ"ל פתחון לב וערן וינטרוב מנכ"ל לתת מציגים באולפן ynet תמונה עגומה וקודרת: "בשבועיים האחרונים ירדנו מ-14,000 מתנדבים לאפס בקירוב. צריך למצוא פתרונות לפעול בדרך אחרת". הם קוראים לכולנו להירתם להתנדב או לתרום כדי לצלוח את המשבר יחד. במקביל במבצע "מבית לבית" ניתן לאמץ משפחה או קשיש סמוך למקום מגוריכם ולתרום להם ללא תיווך. צפו

צפו בריאיון באולפן  ynet עם אלי כהן מנכ"ל פתחון לב וערן וינטרוב מנכ"ל לתת:

 

"ארגון פתחון לב משתמש בכל שנה בשירותיהם של 14 אלף מתנדבים, אלה ירדו בשבועיים האחרונים מ-14,000 לאפס בקירוב, את כל הדבר הזה שהפעילו מתנדבים צריך למצוא פתרונות להפעיל אותם בדרך אחרת", מסביר בצער מנכ"ל פתחון לב, אלי כהן.  

 

"אנחנו עובדים מאוד קשה כדי לבנות מערך מתנדבים שיתן מענה לכל הדבר הזה כי גם הצורך במניעת התקהלות עוד יותר מכביד על העניין הזה".

 

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת, מוסיף "'לתת' הוא ארגון שעובד עם 180 עמותות מקומיות שפועלות ב-105 יישובים בכל הארץ ובכל המגזרים בחברה הישראלית, יחד זה מאמץ אזרחי שתומך ב-60 אלף משפחות".

 

לגבי התנהלות המדינה מעריך וינטרוב: "המדינה לא ערוכה למצב חירום הזה אני אומר את זה בצער רב, זה מחזיר אותי ל-2006 למלחמת לבנון השנייה. יש כאוס מוחלט בשטח"

 

המתנדבים שפועלים בימות השנה לארח לקשישים חברה, צריכים כרגע להתמודד עם משימה הפוכה. "המשימה שלנו כרגע היא לבודד את הקשישים להשאיר אותם בבתים שלא יחלו שלא יצאו לקהילה. לקחנו על עצמנו לספק כרגע ל-15 אלף קשישים נזקקים חבילת מזון הביתה עם מוצרי הגיינה  כדי שלא יסתובבו בקהילה שלא יחלו שלא ימותו של יתפסו מיטות ושלא יקריסו את מערכת הבריאות".

 

ארגז מוצרים לתרומה ()
 

"בסוף לכל אחד יש פה החלטה האם הוא נשאר בבית או שגם מוכן בעצמו להתנדב למשימה לאומית כי אנחנו בצו 8 אזרחי, זו המציאות שאנחנו מתמודדים איתה", מוסיף ויינטרב.

 

שכל אחד יעשה מה שהוא יכול כדי לעזור

"ארגוני החברה האזרחית הם הפתרון היחידי, הם לא פתרון שקיים לצד, הם הפתרון היחידי, אין אף אחד אחר שעושה את העבודה הזאת. אנחנו נמצאים כרגע בחזית אנחנו נאבקים בלי מתנדבים ועם פחות משאבים נסייע לאוכלוסיות הנזקקות והפגיעות ביותר, לא שמענו שום התייחסות בנושא הזה לא מראש הממשלה ולא מאחרים. 

 

יש לנו פה משימה לאומית וזאת משימה של הצלת חיים אם אנחנו לא נעזור לאותם קשישים נזקקים הם יהיו בקהילה הם יחלו הם יתפסו את המיטות הם יזקקו למכונות הנשמה שאין אחוזי התמותה יעלו ומערכת הבריאות תקרוס.

 

אנחנו מדברים גם ההחלטה של מישהו בודד להגיע ולהתנדב, או שאם הוא לא מתנדב אז הוא יכול להירתם בתרומה ולראות איך אנחנו לא משאירים את הסבים והסבתות של אף אחד מאחור. בסוף כעם אנחנו נימדד סביב הדבר הזה, לא אם סיפקנו הרבה למי שיש לו מספיק אלא אם סיפקנו מספיק למי שיש לו מעט ואת הדבר הזה אנחנו צריכים להביא לכדי מבחן ממש ברגעים האלו. אני קורא גם לאנשים בבית להבין את גודל השעה וכל אחד לעשות מה שהוא יכול כדי לעזור לכולנו בסופו של דבר".

 

  • לתרומות ערכות חירום לקשישים באמצעות ארגון לתת לחצו כאן
  • לתרומות באמצעות פתחון לב לחצו כאן

 

עזרה מבית לבית

בעקבות המצב והמחסור החמור במתנדבים, עמותת "תכלית" פתחה מוקד חירום בו היא מחברת בין משפחות מאותו רחוב או שכונה - משפחה בעלת יכולת או אמצעים תקבל פרטים של קשיש או משפחה נזקקת ותרכוש עבורם סל מוצרים בהתאם לבחירתה ויכולתה ותעביר אותו לדלת המשפחה הנזקקת.

 

"כל אחד יכול לאמץ משפחה באופן ישיר ובלתי אמצעי, כאשר התורם פונה למוקד ומקבל פרטי מישפחה באזור מגוריו (שכנים במצוקה) ודואג לתרום להם סל מזון עד הבית או על ידי משלוח של הסופר" מסביר אהרון כהן, מנכ"ל תכלית. "התורמים ממילא יוצאים לסופר, לבית המרקחת או לקניות בשכונתם מבלי להסתכן. שהנתינה היא ישירה ללא מתווכים, אנו רק נבצע חיבור בין התורם לנתרם. חשוב שכולנו נגלה ערבות הדדית בימים קשים אלה".

 

  • להצטרפות כתורמים או נתרמים למבצע "מבית לבית" של עמותת תכלית חייגו *6031

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים