שתף קטע נבחר

אין לנו רוב? אז נסגור את הכנסת

בצעד שלא נראה מעולם סגר היו"ר אדלשטיין את הדיונים בלי שהוקמו ועדות, וביזה את בית המחוקקים. בימי המנדט של גנץ הליכוד רוצה למנוע חקיקה נגד נתניהו | פרשנות

אין דין ואין דיין: בלי להתלבט ובלי להתנצל נסגרה היום (ד') מליאת הכנסת ללא דקה אחת של פעילות פרלמנטרית. בחסות אינטרסים פוליטיים של מיעוט שלא מוכן לקבל את הכרעת הבחירות, ננעלו שערי הפרלמנט באופן שעוד לא נראה כמוהו בישראל, אולי גם לא בעולם.

 

 

מעולם לא נסגרה הכנסת. לא בעתות מלחמה, לא בהתקפות טרור, לא במשברים גדולים. הבוקר, יומיים אחרי שהושבעה הכנסת ה-23, פתח אדלשטיין את דיוני המליאה שנמשכו בסך הכול ארבע דקות בשני סבבים.

 

לא היה שם סדר יום עמוס, כמצופה ממדינה שמפתחת שלל בעיות ונושאים לטפל בהם בצל משבר הקורונה, לא היה שם שיח פורה שקשור בהתפשטות הנגיף, או במשברים החברתיים והכלכליים. בחסות עימות מכוון שמייצר הליכוד בימים האחרונים כדי להשבית את הכנסת, לאחר שאיבד בה את הרוב, ננעלו דיוני המליאה עד לשבוע הבא.

 

לרשות אדלשטיין עמדו שלל פתרונות, כמו להביא להכרעה במליאה את המחלוקת, או לקבוע כעובדה שהמליאה תפעל. וגם הוועדות. אבל אלו - בהן ועדת הכספים, ועדת חוץ וביטחון, ועדה לטיפול בקורונה וועדות נוספות שנועדו לפקח פרלמנטרית על עבודת הממשלה, פשוט לא יעבדו. הציבור יחכה. אם לליכוד אין רוב בכנסת, פשוט לא תהיה כנסת.

 

התבוסתנות של כחול לבן

מאות אלפי שקלים השקיעה הכנסת בשנים האחרונות בשיפור תדמיתה בעיני הציבור. עשרות נאומים, בהם גם של אדלשטיין, שעמד והפציר בחברי הכנסת לנהוג בה בכבוד, הבהיר עד כמה הכנסת חשובה וחזקה יותר מכל תעלול של נבחריה. הארכיון המצולם עמוס בקטעים שבהם נראה היו"ר המכהן נוזף בחברי כנסת על פעולות לא פרלמנטריות לכאורה שעשו וכך ביזו את הפרלמנט הישראלי.

 

מה שעשה היום אדלשטיין עולה על כל אלה. את הנזק שנגרם בימים האחרונים מהזלזול בכנסת המשועבדת לצרכים פוליטיים, שום סרטון תדמית כבר לא יתקן.

בנימין נתניהו טקס השבעה השבעת הכנסת 23 מליאה מליאת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת, גדעון שרון)
השבעת הכנסת שלשום - נתניהו וגנץ לבד במליאה(צילום: דוברות הכנסת, גדעון שרון)
 

בזמן שמדברים גבוהה-גבוהה על המעוז הדמוקרטי החשוב מכולם, יסלח הציבור, אבל יש גם שיקולים אחרים לעשות שלא בהכרח קשורים אליו. 28 ימי המנדט של גנץ (עם אפשרות לנשיא להאריכם בשבועיים) יצאו לדרך ביום שני, עם השבעת הכנסת, והם עומדים במרכז מערכת השיקולים של הליכוד. מטרת העל היא לא לאפשר בתקופה זו להעביר חקיקה נגד נתניהו בכנסת, תוך שליטה של כחול לבן בוועדה המסדרת. אז מה עושים? סוגרים.

 

מול המצב הבלתי נתפס הזה ניצבת כחול לבן, שמקבלת בתבוסתנות מדהימה את הגזירה. במקום להתבצר בכנסת ולא לצאת ממנה, להגיש כבר עכשיו את הבג"ץ ולהרעיד את המדינה, היא מנהלת שיחות מנומסות ומשא ומתן להקמת ועדות.

 

תרחישים מוזרים בפוליטיקה כבר ראינו. אבל מיעוט ששולט ברוב של הכנסת ביד רמה, זה בכל זאת דבר חדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מורן אזולאי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים