שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

המוסד הביא 100 אלף בדיקות. גרוטו: "זה לא מה שחסר"

עקב המחסור הקריטי בערכות בדיקה, לקח המוסד על עצמו את הנושא - ובמבצע מורכב הצליח להביא הלילה לארץ 100 אלף ערכות. בקרוב הם צפויים להביא עוד מיליונים. עם זאת, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות מדגיש באולפן ynet: "לצערי, זה לא בדיוק מה שחסר לנו. חסרים לנו מטושים"

 

 

 

הצלחה בניסיון להגדיל את כמות הבדיקות: במבצע מורכב אנשי המוסד הצליחו הלילה להביא לישראל 100 אלף ערכות בדיקה לנגיף הקורונה, ובקרוב הם צפויים להביא עוד מיליונים. המוסד, שאינו מעורב בדרך כלל רכש, נרתם לנושא בשל המחסור הקריטי בערכות ולקח על עצמו את המשימה הזו. אנשי הארגון חיפשו ערכות בכל מקום אפשרי, והביאו ערכות מלאות משתי מדינות שונות.

 

עם זאת, במשרד הבריאות מסייגים במעט. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר הבוקר באולפן ynet כי "לצערי, מה שהגיע כרגע זה לא בדיוק מה שחסר לנו. זאת אומרת, יש כל מיני מרכיבים בתוך הבדיקה וזה לא מה שחסר לנו כרגע. הבעיה היא שחסרים לנו מטושים". בתגובה לטענה שהמוסד לא הביא את מה שחסר, אמרו בכירים: "המוסד הביא את מה שביקשו ממנו. המוסד ידייק את הצורך מול משר הבריאות. הציר החשאי קיים וימשיכו דרכו להביא מה שצריך".

 

הבוקר עדכנו במשרד הבריאות כי "מכיוון שמספר המקומות שבודקים עלה (20 מעבדות פעילות) וכמות הבדיקות היומיות גבוהה יותר (יותר מ-2,200 בדיקות אתמול והמספר ממשיך לעלות) איגום וסיכום כל הנתונים - כולל מספר החולים החיוביים - לוקח יותר זמן. נפרסם בקרוב מספר חולים עדכני ומאומת, כפי שעשינו במהלך כל המשבר".

 

מעבדת קורונה בשיבא (צילום: עמית הובר)
בדיקות קורונה בשיבא(צילום: עמית הובר)
 

 

 

 

אחרי שבמשך שבועות ארוכים פעלו ברחבי המדינה רק שתי מעבדות לניתוח בדיקות לגילוי קורונה, בתחילת השבוע מספר המעבדות עלה משמעותית. עד שבת פעלו רק שתי מעבדות בארץ – במרכז הרפואי שיבא בתל השומר ובבית החולים רמב"ם. בהתאם להוראות משרד הבריאות התווספו  ביום ראשון שלוש מעבדות נוספות למאמצים – בבית החולים סורוקה בבאר שבע, בהדסה עין כרם בירושלים ומעבדה נוספת בשיבא.

 

בנוסף, השבוע החל משרד הבריאות  להקים אוהל בדיקה מיוחד בחניון גני יהושע בתל אביב, במטרה לבצע בדיקות קורונה לאלפי ישראלים.  בנוסף, ראש עיריית ירושלים משה ליאון אמר אתמול כי משרד הבריאות פועל להכשיר "דרייב אין קורונה" – מוקד לעריכת בדיקות לנגיף – באצטדיון טדי בעיר.

 

בישראל יש כיום יותר מ-15 מכשירים שניתן לנתח באמצעותם את הבדיקות לגילוי הנגיף. מדובר במכשירים שמשמשים לעריכת בדיקות נוספות ובכמה מהמעבדות בבתי החולים בארץ הם הופנו לטובת הקורונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים