שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  שלח: "להפסיק מו"מ עם הליכוד עד חזרת הדמוקרטיה"; גלנט: על מה הרעש?

  השר מהליכוד טען באולפן ynet כי מניעת ההצבעות על ידי אדלשטיין אינה משמעותית: "כל התהליך הזה הוא חבלנות פוליטית של כחול לבן". ח"כ שלח מכחול לבן: "בחסות משבר לאומי בנימין נתניהו מבקש לבטל את תוצאות הבחירות, לשתק את הכנסת ולהרוס את יסודות המדינה"

   

   

   

  השר יואב גלנט (ליכוד) ניסה להסביר הבוקר (יום ה') באולפן ynet מדוע נעילת הכנסת על ידי יולי אדלשטיין עד שבוע הבא אינה פגיעה בדמוקרטיה, וטען כי הסיבה לכך היא נוהג לפיו ועדת הכנסת מוקמת בהסכמה, ולא משום שהליכוד אינו מכיר ברוב שעומד לרשות כחול לבן בכנסת. מנגד קרא ח"כ עפר שלח (כחול לבן) ליו"ר מפלגתו בני גנץ להפסיק כל מגע עם הליכוד להרכבת הממשלה, עד שתחודש פעולת הכנסת במלואה.  

  עפר שלח ויואב גלנט (צילום: אבי מועלם)
  עפר שלח ויואב גלנט (צילום: אבי מועלם)

   

  אין לנו רוב? אז נסגור את הכנסת / פרשנות

   

  שלח טען כי למרות אמירתו של אדלשטיין שביום שני יאפשר הצבעה, הדבר לא יקרה אלא אם בג"ץ יורה על כך: "גם ביום שני אני בטוח שהוא יעשה כל שביכולתו כדי לעכב את התהליך הזה. אני יודע מה הדמוקרטיה דורשת ואני יודע מה טובת ישראל דורשת ואני יודע מה הטעמים שבגללם הליכוד רוצה למנוע את זה כולל הטיעון הבאמת מרתק שאני באופן אישי שמעתי אותו מנציגי הליכוד - שאי אפשר לתפקד בכנסת כי יכולה לעבור קורונה בסירקולציה של האוויר שיש בכנסת".

   

  הוא הוסיף:  "בחסות משבר לאומי בנימין נתניהו מבקש לבטל את תוצאות הבחירות, לשתק את הכנסת ולהרוס את יסודות המדינה. אסור לכחול לבן לנהל כל מו"מ עם הליכוד עד שעבודת הכנסת תחודש במלואה, על פי הכללים של מוסדות חיוניים כמו צה"ל או המשטרה. אסור לדון עם ביבי ונציגיו על כלום, עד שישראל תחזור לתפקד כדמוקרטיה מלאה. כל חבר כנסת צריך להיות מסור עכשיו למאבק אחד בלבד: המאבק על יסודות חיינו כמדינה דמוקרטית. כל השאר יחכה".

   

   

  "חיסול הדמוקרטיה": נעצרה שיירת מחאה נגד החלטות אדלשטיין

   

  "מאז קום המדינה לעולם ועדת הכנסת הוקמה בהסכמה", טען גלנט. "זו הפעם ראשונה שלא מצליחים להגיע להסכמה. יו"ר הכנסת אמר 'אם לא תגיעו להסכמה תוך שבוע אנחנו נביא את העניין הזה למליאה להכרעה בשבוע הבא'. זה הסיפור. מזה לא צריך לעשות רעש. כל התהליך הזה הוא חבלנות פוליטית של כחול לבן".

   

  -אין בעיה עם זה שאתם לא מאפשרים לכנסת לפקח על החלטת ממשלה? בסופו של דבר יש מספרים, זו הדמוקרטיה.

  "אתה לוקח סיסמאות נבובות שאין בהן כלום, ואתה משדר אותם".

   

  -איזו מהן?

  "הכנסת תפקח, אתם מונעים דמוקרטיה"..

   

  -לא. יום שני הייתה השבעה של הכנסת ומאותו רגע אין כלום.

  "הוועדה המסדרת צריכה לקום בהסכמה וההסכמה לא קרתה. בעבר הדברים היו יותר פשוטים ועכשיו הם יותר מורכבים. אנחנו נמצאים במציאות לא פשוטה. במציאות כזאת אנחנו צריכים לקבל החלטות. מה שהציבור רוצה זה ממשלת אחדות הוא מבין שאין אלטרנטיבה של ממשלה שנשענת על קולות של מי שקורא לכך שמדינת ישראל לא תהיה מדינה יהודית או ציונית. הציבור לא מקבל את זה".

   

  Prime Minister Netanyahu ()
  נתניהו באחת מההצהרות האחרונות

  -נתניהו עצמו אמר או ביבי או לא ביבי והמספר של לא ביבי הוא יותר גדול.

  "זה שיש לך את היכולת להפריע למישהו לא אומר שיש לך יכולת להקים ממשלה. ולגנץ אין יכולת להקים ממשלה. לכן גנץ צריך להחליט, אחדות בעם או אחדות בכחול לבן. אחדות תהיה שהוא נכנס עם חלק מהמפלגה שלו ומשאיר את לפיד כנראה ואת בוגי בחוץ והוא צריך לקבל את ההחלטה הזאת זאת החלטה קשה".

   

  -נתניהו לא קיבל רוב כבר שנה וחצי, איזו ממשלה אתם מרכיבים?

  "הממשלה המצוינת הזו שקיימת למעלה מעשר שנים בראשותו של נתניהו עברה שלוש מהלומות של ניסיון לכבוש אותה. כחול לבן נגחו שלוש פעמים במבצר הזה שקוראים לו ממשלת הימין ושלוש פעמים לא הצליחו להפיל אותה".

   

  שלח הגיב לטענתו של גלנט שכחול לבן מבצעת 'חבלנות פוליטית': "אני מציע לו להיזהר במילותיו. יש מספיק הסתה שמסתובבת ברשתות שרובה ככולה מופצת על ידי הליכוד ומקורבים לו אז אני מציע לדבר בנימוס. מי שמחבל בתהליך הדמוקרטי באופן מאוד ברור זה הליכוד. אנחנו כבר אחרי חוות דעת אחת של היועמ"ש לכנסת לפני בג"ץ, והמערכת המשפטית עוד תבהיר את דעתה בדבר הזה. פשוט למנוע מהכנסת לתפקד ולמלא את תפקידה בהתמודדות הלאומית במשבר בו אנחנו נמצאים זה אך ורק הליכוד בחסות יו"ר הכנסת".

   

  Knesset Speaker Yuli Edelstein ()
  אדלשטיין סוגר את הכנסת. "רק בג"ץ ימנע ממנו"

  -אבל אומר פה גלנט, לגנץ אין ממשלה. רק ממשלת אחדות. לכן אנחנו משחקים את המשחק הפוליטי.

  "אני מודה ליואב גלנט שהוא מנהל את המשא ומתן בשם מי שקיבל את המנדט ברוב קולות של חברי כנסת ישראל והוא בני גנץ. הכנסת הזו הייתה צריכה לקום השבוע, הועדות שלה היו צריכות לקום השבוע והיה צריך לבחור לה יו"ר השבוע. היא הייתה צריכה להתחיל למלא את חלקה הן בפיקוח על פעולות הממשלה והן בחלק המנהלתי שלה בהתמודדות של כל הציבור הישראלי במשבר שאנחנו נמצאים בו".

   

  -לא הגיע הזמן לממשלת אחדות?

  "אני מציע עכשיו שתשאל את גלנט למה לא מצטרפים לממשלת אחדות בראשות בני גנץ. זה האיש שיש לו את המנדט. אתם מנהלים את הדיון הזה כאילו בנימין נתניהו קיבל את ראשות הממשלה במעמד הר סיני וכל מה שנשאר לכולם זה להסתדר".

   

  -ואם בעוד 28 יום לא תצליחו להרכיב ממשלה והמנדט יעבור אליו?

  "אזהמנדט יהיה אצלו ואז נדבר על ממשלה בראשות בנימין נתניהו. ככה עובדת דמוקרטיה בישראל כמה שזה קשה להסתגל לזה. ובלי קשר לזה הכנסת צריכה לחזור לתפקד באופן מלא כולל ועדת קורונה שצריך להקים באופן מיוחד כולל ועדות חוץ וביטחון כולל ועדת כספים שצריך להקים על פי חוק כבר ביום שני הקרוב".

   

  שלח טען כי אין קרע בצמרת כחול לבן: "הדברים האלה מודלפים על ידי אלה שרוצים להנציח בתודעה של האזרחים שהפתרון היחיד שיש להקמת ממשלה הוא ממשלה בראשות נתניהו. אנחנו עומדים בעת של משבר לאומי מול ראש ממשלה שלא רק מזלזל בדמוקרטיה הוא גם מזלזל במה שצריך כדי שאזרחי ישראל תצליח לעמוד במשבר הזה. הוא מופיע כל ערב ומספר סיפורים חלקם על דברים שהם באחריותו על זה שהם לא קורים.

   

  "עובדה שהמוסד הצליח בן לילה להביא לפה 100 אלף בדיקות כשאנחנו יודעים שהולכת להיות מגפה עולמית כבר מינואר רק מעידה על אוזלת היד שיש בסיפור הזה. אז אל מול הדבר הזה ואל מול הזלזול והשבירה של המבנה הדמוקרטי בחסות המשבר גם צביקה ויועז צריכים לשנות את עמדתם ולאפשר לנו להקים ממשלה כמה שיותר מהר".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי מועלם
  יואב גלנט ועפר שלח
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים