שתף קטע נבחר
צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

אשפוז במלוניות, פנימיות סגורות וניתוחים בבתי חולים פרטיים: כך ייאבקו בהתפרצות הקורונה

פרסום ראשון: אחרי שנחצה קו 500 החולים, מפרסם משרד הבריאות את התוכנית שתאפשר קליטה מאסיבית של אלפי חולים: מחלקות פנימיות ייסגרו, ניתוחים יועברו לבתי חולים פרטיים, מלוניות היולדות של בתי החולים יוסבו למחלקות אשפוז

משרד הבריאות נערך להתפרצות מסיבית של קורונה בישראל: במסמך הנחיות חדש, מורה המשרד לבתי החולים להיערך לאפשרות של אלפי חולים קשים, ולשינוי בהגדרות האשפוז בבתי החולים הממשלתיים בישראל.

 

 התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

המשרד מנחה כי בשלב זה כל בית חולים יהיה ערוך לאשפוז של כ-30 חולים במחלקה ייעודית. המרכז הרפואי שיבא, שהוא בית החולים הגדול בישראל, יהיה ערוך ל-50 מקומות אשפוז. לכל חולה יוקצה מכשיר הנשמה למקרה של החמרה.

 

3082 ()
נערכים לאשפוזים המוניים בגלל הקורונה בשיבא

 

במקרה של היקף תחלואה של עד אלף חולים, תיסגרנה מחלקות פנימיות, ותבוטל פעילות אלקטיבית של בתי החולים בהתאם לצורך כך שכל בית חולים יוכל לקלוט חולים נוספים. כבר עתה בתי החולים תודרכו להקמת מחלקה נוספת לטיפול בחולי קורונה.

 

בהיקף כולל של עד 1,400 חולים קשים, ייערכו בתי החולים לתוספת של כ-420 מקומות לחולים קלים, שאינם זקוקים לטיפול רפואי או ניטור צמוד, אך הוחלט שנדרש אשפוזם. אלה יאושפזו במרכז גריאטרי ראשון שבו 350 מיטות ובבית החולים שמואל הרופא שבו 70 מיטות.

 

הקמה של מחלקה חדשה לטיפול בחולי קורונה בבית חולים איכילוב בתל אביב (צילום: שאול גולן)
הקמה של מחלקה חדשה לטיפול בחולי קורונה בבית חולים איכילוב בתל אביב(צילום: שאול גולן)

 

בהיקף כולל של עד 1,800 חולים, תהיה תוספת של 400 מיטות. בהיקף של מעל 1,800 חולים, יופסקו ניתוחים פרטיים בבתי החולים הפרטיים, והמטופלים הכירורגים יועברו אליהם מבתי החולים הכלליים לשם ביצוע פרוצדורות כירורגיות ואשפוזם. בתי החולים הם מדיקל סנטר הרצליה, אסותא תל אביב ובית החולים אלישע.

 

בהיקף כולל של מעל 2,000 חולים, יוסבו המלוניות הצמודות למרכזים הרפואיים לאשפוז חולים במצב קל שאינם זקוקים לטיפול רפואי או ניטור צמוד. המעקב אחריהם יהיה באחריות קופות החולים שידריכו את החולים, יציידו אותם בתרופות, וידאגו לבקרה רפואית ולביקורי אחות.

 

הקריטריונים שיקבעו האם המטופל זקוק לאשפוז בחשד לקורונה

הרופאים במרפאות הקורונה (מרפאות ה"זקיף") שיקבלו את החולים הסובלים מחום ותסמינים נשימתיים, יוכלו להפנות ישירות לאשפוז, אם המטופל עונה על אחד או יותר מהקריטריונים הבאים:

 

1. שינוי במצב הכרה או בלבול חדש.

2. מצב קליני המחשיד להתפתחות זיהום כולל והלם זיהומי.

3. סטורציה (ריכוז חמצן בדם) של 92% ומטה שלא מגיבה לאינהלציות.

4. חוסר יכולת לאכול או לשתות או מעל 3 הקאות ביממה או מעל 6 שלשולים ביממה.

5. דופק מעל 125 לדקה במבוגרים (או מעל לגבולות הנורמה בילדים).

6. מעל 24 נשימות בדקה במבוגרים (ומעל 40 בילדים).

7. חום מעל 39 שאינו מגיב לתרופות להורדת חום או חום מתחת ל- 35.5.

8. ספירת תאי דם לבנים נמוכה (נויטרופניה מתחת ל-500).

9. מדדים נמוכים נוספים בבדיקות דם: גלוקוז מעל ל-250, נתרן מתחת ל-130, המטוקריט מתחת ל- 30 והחמרה בתפקודי הכליות.

  

מניין חולי הקורונה הבוקר (ה') עומד על 529 חולים מתוכם 404 במצב קל, 12 במצב בינוני, ושישה במצב קשה. 11 ישראלים החלימו מהמחלה. בסך הכל מאושפזים כעת 260 איש, 18 נוספים בדרך לאשפוז. בקהילה נותרו באשפוז בית 76 איש.

 

בעולם עלה מניין הקורונה ל- 219,384 נדבקים, מהם 8,946 מתים. הבוקר התבשרנו כי לראשונה אין הדבקות חדשות במחוז חוביי ובעיר ווהאן שבו. בסין כולה נרשמו 34 הדבקות, אך כולן ממקרים מיובאים. באיטליה ממשיך להחמיר מצב הנדבקים, שמגיע הבוקר ל- 35,713 איש, ו- 2,978 מקרי תמותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב
מתכוננים לאשפוזי קורונה
צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים