שתף קטע נבחר

ניצול השואה שפיצח את הלוטו והורשע צפוי לחזור לארץ: "לא מפחד"

לאחר 18 שנה: סטפן מנדל בן ה-80, שזכה בלוטו 14 פעמים ברחבי העולם, ימריא לישראל, לאחר שנמלט בעקבות הרשעתו בפלילים. "מתמטית המצב כרגע כל כך רע שהוא חייב להשתפר", אמר על הקורונה. פרקליטו, עו"ד אלון אייזנברג: "נציג ראיות שיטלטלו את עולם המשפט"

Stefan Mandel  (Photo: courtesy)
"מתמטית, המצב כל כך גרוע עד שהוא חייב להשתפר". סטפן מנדל(Photo: courtesy)

סטפן מנדל, ניצול השואה בן ה-80 שזכה 14 פעמים במקום הראשון בלוטו ברחבי העולם, ישוב בקרוב לישראל. מנדל, שיגיע בטיסה מלונדון, ינחת בארץ לראשונה אחרי 18 שנה. "אני מתרגש מאוד. יש לי נכדים כאן שמעולם לא ראיתי". מנדל אמור היה לטוס הערב, אך .בדלפק העלייה למטוס נאמר לו כי אשתו - שאינה אזרחית ישראלית - לא תוכל לעלות איתו למטוס וכעת הוא מנסה למצוא פתרון.

 

סיפורו של מנדל ייחודי ויוצא דופן. הוא יליד רומניה, ניצול שואה ומתמטיקאי. הוא זכה לאורך שנותיו 14 פעמים במקום הראשון בלוטו במדינות שונות, בהן רומניה, אוסטרליה וארצות הברית, באמצעות בניית אלגוריתם שאפשר לו לכסות את כל אפשרויות הזכייה. הוא זכה לראשונה בלוטו ברומניה בגיל 24, לאחר שלדבריו עבד על האלגוריתם במשך חמש שנים. לאחר הזכייה, עלה לישראל, התחתן והביא שני ילדים. לאורך חייו המשיך להסתובב בעולם וזכה שוב ושוב בפרס הראשון בהגרלות שונות בלוטו, תוך שהוא גורף סכומים גדולים.

 

אלא שמנדל הסתבך. בישראל הוא מוגדר מבוקש לאחר שהורשע בעבירות על חוק ניירות ערך לפני 16 שנה ונגזרו עליו 10 חודשי מאסר. הוא לא התייצב להכרעת הדין ולגזר הדין, והוגדר "נמלט מאימת הדין". מנדל הסביר שעזב את הארץ בשל נסיבות קיצוניות שבגינן נפתחה נגדו חקירה, שלטענתו נובעת ממניעים פסולים. הוא ציין שבשל כך פחד להתייצב למשפט.

 

לאחרונה הוא התגורר באיי ונואטו שבאוקיינוס השקט, אבל החליט לשוב לארץ לאחר שנים ארוכות מכיוון שהבין כי צו ההסגרה הבינלאומי נגדו לא יופעל באופן מיידי בעקבות החלטת בית משפט העליון. השופט חנן מלצר קבע כי "נראה לכאורה שלא היה מקום להטיל על הנאשם עונש מאסר שלא בפניו", והוסיף כי אם מנדל ישוב ארצה - הוא לא ייכלא במשך 30 יום. בתקופה זו, יוכל מנדל להגיש מחדש את בקשתו למשפט חוזר.

תמונה של סטפן מנדל מתוך הסרט
"הקדמתי את הטיסה מאפריל". מנדל באיי ונואטו(מתוך "האיש שפיצח את הלוטו, התכנית "זמן אמת", כאן 11)

 

מנדל, באמצעות סנגורו, עורך הדין אלון אייזנברג, מתכוון להגיש מחדש בקשה למשפט חוזר בישראל, תוך הצגת ראיות חדשות לטענתו. במסגרת המגעים לשובו לארץ, דחה מנדל הצעה מטעם הפרקליטות לרצות עבודות שירות במקום עונש מאסר של 10 חודשים שנגזר עליו בשנת 2004. עם דחיית הצעת הפרקליטות, מאמץ מנדל את האפשרות שהעניק לו בית המשפט העליון, שקבע שמאחר שהוא נשפט מבלי שהיה נוכח בדיון, הוא יוכל לשוב ארצה מבלי להיעצר עם נחיתתו.

 

בשיחה עם ynet היום מלונדון, רגע לפני שעלה למטוס, אמר מנדל כי המצב הבריאותי ברחבי העולם בעקבות מגפת הקורונה לא גרם לו לשנות תוכניות. "דווקא ההפך", אמר, "הקדמתי את הטיסה מאפריל". לדבריו, "אני יודע שאיך שאגיע אכנס לבידוד 14 יום. כרגע אני ואשתי 100 אחוז בסדר. בוונואטו אין קורונה, באנו לאנגליה ואנחנו לא מרגישים שאנחנו בסכנה. נהיה כמובן מאד זהירים. כאן באנגליה הלכנו עם מסיכה ולא השתמשנו בתחבורה ציבורית אלא רק במוניות, כי המצב מאוד רציני".

אלון אייזנברג ()
"סבלנות זאת הדרך המהירה לעשות צדק". עו"ד אלון אייזנברג

מנדל הוסיף כי אינו חושש מהאפשרות שהמשפט החוזר שאותו הוא מבקש יתעכב בגלל הקורונה. "המצב בבתי המשפט לא משנה, השופט חנן מלצר נתן בעליון החלטה ולכן אני לא מפחד לחזור", אמר. "במצב כזה לא חושב שישנו את החוקים – אם אין בית משפט כרגע אז אין. לא באתי ליום אחד, בינתיים אתאקלם".

 

הוא הוסיף כי הקדים את הטיסה מכיוון שחשש מכך שבהמשך יהיה קשה יותר עבורו לחזור. לדבריו, "אולי עוד שבוע יסגרו את כל הטיסות. היינו צריכים לבקר בדרום קוריאה, תכננו בדרך, יש לי בן שם, אבל אי אפשר כרגע".

 

מנדל סיפר כי לא ראה מעולם חלק מנכדיו שחיים בארץ. "הכל יסתדר, אני מאמין שצריך להיות אופטימיים", הוסיף. "כלום לא נשאר אותו דבר, ומתמטית המצב כרגע כל כך רע שהוא חייב להשתפר".

 

עורך הדין אלון אייזנברג מסר: "סבלנות זאת הדרך המהירה ביותר לנצח את הקורונה וגם לעשות צדק. בבוא העת נציג לבית המשפט העליון ראיות חדשות שעוד יטלטלו את עולם המשפט".


פורסם לראשונה 19/03/2020 14:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך "האיש שפיצח את הלוטו, התכנית "זמן אמת", כאן 11
חוזר לישראל. סטפן מנדל
מתוך "האיש שפיצח את הלוטו, התכנית "זמן אמת", כאן 11
מומלצים