שתף קטע נבחר

האיש שפיצח את הלוטו, נשפט ועזב - חוזר לישראל

סטפן מנדל, ניצול השואה שזכה 14 פעמים בלוטו ברחבי העולם, נשפט ל-10 חודשי מאסר ב-2004 בגין עבירות על חוק ניירות ערך. הוא יצא מהארץ ולא נכח בדיונים, ועכשיו החליט לשוב בדרישה למשפט חוזר "עם ראיות מטלטלות". עורך דינו אלון אייזנברג: "הוא נחוש לעשות צדק"

סטפן מנדל (מתוך
צו ההסגרה לא יופעל במיידי. סטפן מנדל(מתוך "האיש שפיצח את הלוטו, התכנית "זמן אמת", כאן 11)

פרסום ראשון: סטפן מנדל, ניצול השואה בן ה-80 שזכה 14 פעמים במקום הראשון בלוטו ברחבי העולם, ישוב לישראל בחודש אפריל וכבר רכש כרטיסי טיסה לשם כך. מנדל מבוקש בישראל לאחר שהורשע בעבירות על חוק ניירות ערך לפני 16 שנה ונגזרו עליו 10 חודשי מאסר. הוא לא התייצב להכרעת הדין ולגזר הדין, והוגדר "נמלט מאימת הדין". בימים אלה הוא מתגורר באיי ונואטו שבאוקיינוס השקט, וישוב לארץ לאחר שהבין כי צו ההסגרה הבינלאומי נגדו לא יופעל באופן מיידי.

 

מנדל מתכוון להגיש מחדש בקשה למשפט חוזר בישראל, תוך הצגת ראיות חדשות לטענתו. במסגרת המגעים לשובו לארץ דחה מנדל הצעה מטעם הפרקליטות לרצות עבודות שירות במקום עונש מאסר של 10 חודשים שנגזר עליו בשנת 2004. עם דחיית הצעת הפרקליטות, מאמץ מנדל את האפשרות שהעניק לו בית המשפט העליון, שקבע שמאחר שהוא נשפט מבלי שהיה נוכח בדיון, הוא יוכל לשוב ארצה מבלי להיעצר עם נחיתתו, ולבקש לפתוח את משפטו מחדש.

תמונה של סטפן מנדל מתוך הסרט
ניצול השואה שזכה 14 פעמים בלוטו. סטפן מנדל(מתוך "האיש שפיצח את הלוטו, התכנית "זמן אמת", כאן 11)
 

סיפורו של סטפן מנדל ייחודי ויוצא דופן. הוא יליד רומניה, ניצול שואה ומתמטיקאי. הוא זכה לאורך שנותיו 14 פעמים במקום הראשון בלוטו במדינות שונות בהן רומניה, אוסטרליה וארצות הברית באמצעות בניית אלגוריתם שאפשר לו לכסות את כל האפשרויות של הזכייה. הוא זכה לראשונה בלוטו ברומניה בגיל 24, לאחר שלדבריו עבד על האלגוריתם במשך חמש שנים. לאחר הזכייה, עלה לישראל, התחתן והביא שני ילדים. לאורך חייו המשיך להסתובב בעולם וזכה שוב ושוב בפרס הראשון בהגרלות שונות בלוטו, תוך שהוא גורף סכומים גדולים פעם אחר פעם.

 

אשתו של מנדל: "רוצים לחזור יותר מכל"

 

בשנת 1996 הגה מנדל רעיון להקים אגודה שיתופית בישראל, "מונדרגון", שמטרתה הייתה לרכוש אדמות באי ונואטו, הממוקם באוקיינוס השקט בין פיג'י לאוסטרליה. לאגודה הצטרפו כמה אלפי אזרחים. כעבור כמה שנים נפתחה חקירה פלילית ברשות לניירות ערך בעניין האגודה. מנדל נחקר, שוחרר בערבות גבוהה – ונסע ללונדון. מאז הוא לא חזר לישראל, ולא התייצב למשפטו.

תמונה מונואטו (צילום: Shutterstock)
מטרת האגודה - רכישת אדמות במדינה. ונואטו(צילום: Shutterstock)
בכתב האישום נטען כי "מונדרגון" ויזמיה - מנדל ואדם נוסף, פעלו לשכנע את הציבור להצטרף לשורות האגודה תמורת השקעה כספית. בתמורה להשקעת הכספים הציעו השניים למצטרפים חברות באגודה וזכות הצבעה, שלושה דונמים של אדמה פרטית באיי ונואטו ושלוש מניות בחברת ההשקעות של האגודה. השניים הורשעו לבסוף בעבירות על חוק ניירות ערך מאחר שלא פרסמו תשקיף מתוך כוונה להטעות את ציבור המשקיעים.

 

בשנת 2004 בית משפט השלום בתל אביב גזר עליו 10 חודשי מאסר בפועל וקנס של 100 אלף שקל. שופט השלום אז, דוד רוזן, שמשמש כיום נציב הביקורת על מייצגי המדינה בערכאות, קבע כי "מנדל ושותפו החליטו שלא לפרסם תשקיף כדי להטעות את ציבור המשקיעים. פרסום תשקיף היה עשוי למוטט את מזימתם ותוכניתם מהיסוד, ועשוי היה לחשוף את שליטתם הרמה בכספים שהוזרמו על ידי המשקיעים".

חנן מלצר בכנס משפט בנושא דיני בחירות בעידן הדיגיטל (צילום: מוטי קמחי)
קבע שעם חזרתו - מנדל לא ייכלא למשך 30 יום. השופט מלצר(צילום: מוטי קמחי)

לאורך שנים ניסה מנדל לערער על גזר הדין. ב-2006 נדחה ערעורו על הסף בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שם נקבע כי אין עילה לדון בערעורו מאחר שהוא מוגדר עבריין נמלט. ב-2018 הגיש מנדל לבית המשפט העליון בקשה נוספת למשפט חוזר. הוא טען שבידיו ראיות חדשות שמוכיחות כי ההחלטה לחקור אותו נבעה ממניעים פסולים וניגוד עניינים, וטען גם לאכיפה בררנית, לצד אי-מסירת הכרעת הדין וגזר הדין בנוכחותו – דבר שנחשב חריג מאוד.

 

מנדל הסביר שעזב את הארץ בשל נסיבות קיצוניות שבגינן נפתחה נגדו חקירה, שלטענתו נפתחה ממניעים פסולים. הוא ציין שבשל כך פחד להתייצב למשפט. בסרט על אודותיו בתוכנית "זמן אמת" בכאן11 הוא סיפר: "זכיתי בפרס הראשון 14 פעם, ואם הייתי יכול הייתי חוזר כבר מחר למשפחה שלי בישראל".

 

באותה שנה קבע שופט העליון חנן מלצר כי יש למחוק את עתירתו של מנדל. מלצר אמר שמנדל עזב את ישראל בשנת 2002, עוד לפני הגשת האישום נגדו, וטרם שב עד היום. "המבקש מתחמק זה תקופה ארוכה מאימת הדין ומידי רשויות האכיפה, מבקש-נמלט אינו זכאי שטענותיו תיבחנה בידי בית המשפט, אלא אם יש לו הסבר מניח את הדעת להיעדרותו", כתב מלצר בהחלטה.

עו
עו"ד אלון אייזנברג(צילום: הילה אייזנברג)

אולם מלבד מחיקת העתירה, קבע השופט מלצר כי "נראה לכאורה כי לא היה מקום להטיל על הנאשם עונש מאסר שלא בפניו". מלצר קבע למעשה כי אם מנדל ישוב ארצה – הוא לא ייכלא במשך 30 יום. בתקופה זו, יוכל מנדל להגיש מחדש את בקשתו למשפט חוזר. החלטתו של מלצר תאפשר ככל הנראה למנדל לפתוח מחדש את גזר הדין אם יגיש בקשה למשפט חוזר עם שובו לישראל, בחודש אפריל הקרוב.

 

עורך הדין אלון אייזנברג, המייצג את מנדל, מסר בתגובה: "בהמשך להחלטה התקדימית על ביטול גזר הדין לאחר 16 שנים, סטפן מנדל חוזר ארצה מצויד בראיות חדשות ומטלטלות, נחוש לפתוח את משפטו מחדש ולעשות צדק".

 

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "הפרקליטות ככלל איננה נוהגת להתייחס לפרטי מו"מ מתנהל עם סנגורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך הסרט האיש שפיצח את הלוטו
סטפן מנדל
צילום: מתוך הסרט האיש שפיצח את הלוטו
מומלצים