שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

דיווח: מדינות במפרץ שלחו לישראל את 100 אלף ערכות בדיקת הקורונה

מדינות במפרץ הפרסי שאיתן מקיימת ישראל שיתוף פעולה העבירו לה 100 אלף בדיקות לאבחון נגיף הקורונה. כך דיווחה סוכנות רויטרס. הערכות הובאו לארץ באמצעות המוסד

סוכנות רויטרס מדווחת הערב (יום ה') כי מדינות במפרץ הפרסי המקיימות שיתוף פעולה עם ישראל הן שהעבירו לה את 100 אלף ערכות בדיקת הקורונה באמצעות המוסד.

מעבדת קורונה בשיבא (צילום: עמית הובר)
בדיקות קורונה במרכז הרפואי שיבא(צילום: עמית הובר)
  

ערוץ אל ג'זירה שהסתמך על הדיווח ברויטרס, ציין כי כי המוסד הישראלי רכש את 100 אלף הבדיקות לגילוי הקורונה "מאחת ממדינות המפרץ". בדיווח של אל ג'זירה לא צוין באיזו מדינה מדובר, אך נאמר כי זו מדינה במפרץ שאינה מכירה בישראל "אך מתאמת איתה ברמה נמוכה דברים שקשורים באתגרים ביטחוניים אזורים כמו איראן".

 

על-פי הדיווח, מטוס הביא את ערכות הבדיקה מאחת ממדינות המפרץ. לפי הערוץ, מבצע ההטסה החל בישראל אמש והסתיים לקראת השעה 06:00 בבוקר, עם הגעת המטוס לנמל התעופה בן גוריון.

 

המוסד, שאינו מעורב בדרך כלל רכש, נרתם לנושא בשל המחסור הקריטי בערכות ולקח על עצמו את המשימה הזו. אנשי הארגון חיפשו ערכות בכל מקום אפשרי, והביאו ערכות מלאות משתי מדינות שונות.

 

 

עם זאת, במשרד הבריאות הסתייגו במעט וציננו את ההתלהבות. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר הבוקר באולפן ynet כי "לצערי, מה שהגיע כרגע זה לא בדיוק מה שחסר לנו. זאת אומרת, יש כל מיני מרכיבים בתוך הבדיקה וזה לא מה שחסר לנו כרגע. הבעיה היא שחסרים לנו מטושים".

 

בתגובה לטענה שהמוסד לא הביא את מה שחסר, אמרו בכירים: "המוסד הביא את מה שביקשו ממנו. המוסד ידייק את הצורך מול משר הבריאות. הציר החשאי קיים וימשיכו דרכו להביא מה שצריך".

 

במשרד ראש הממשלה התנערו מהביקורת שהופנתה מכיוון משרד הבריאות "אנו ממצים את כל יכולות המדינה כדי לסייע בהתמודדות עם הקורונה. בכלל זאת, גם המוסד וגופים נוספים. הציוד שהגיע ארצה נדרש וחיוני".

 

  ()

נראה שנוכח הסערה שהתעוררה בעקבות הדברים של גרוטו, אשר בעקבותיה הגיעה התגובה ממשרד ראש הממשלה, גם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, פרסם הודעה שמשבחת את הארגון החשאי. "הבוקר קיבלנו ערכות חשובות ותקינות לשימוש הנדרשות לנו לבדיקות קורונה. תודה מיוחדת למוסד ולעומד בראשו, יוסי כהן שמסייעים לנו בעניין זה", הוא מסר.

 

מוקדם יותר הבוקר, בר סימן טוב נשמע מסויג יותר בראיון בגלי צה"ל ואמר על הערכות שהביא המוסד: "צריך לבדוק את התוקף שלהן ושהן מתאימות וזה מה שנעשה בשעות הקרובות".

 

סוגיית הבדיקות ומספרן עמדה במרכז סדר היום בשבוע האחרון כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. במשרד הבריאות הדפו ביקורת על כמות הבדיקות ומספרן, וטענו כי הן לא יאפשרו להקל את הכללים הנוקשים שנקבעו. "אנחנו יכולים לעשות כמה בדיקות שצריך וזה מה שנעשה", כתב בר סימן טוב אתמול.

 

גם משרד הביטחון והשר נפתלי בנט הדגישו שיש להאיץ את קצב הבדיקות, ועימות נרשם ביממות האחרונות עם משרד הבריאות סביב סוגיית הרכש והגוף שינהל אותו.

 

השבוע אובחנה סגנית מנהלת באחת מהמעבדות שמטפלות בבדיקות הקורונה במרכז הרפואי שיבא, ועקב כך המעבדה נסגרה והואט הקצב המתוכנן של הבדיקות. ראש הממשלה הבטיח שעד יום ראשון יבוצעו 3,000 בדיקות ביום, לעומת מעט יותר מ-1,000 ביום בימים האחרונים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים