שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

  מש' הבריאות: "לא ניתן לבדוק קורונה אם אין תסמינים", ממצאים מחקריים מצביעים אחרת

  משה בר סימן טוב חזר בשבוע האחרון על הטיעון שאין טעם בבדיקות מקיפות לקורונה, משום שלא ניתן לאתר את הנגיף באנשים ללא סימפטומים. אולם בדיקה בספרות הרפואית מוכיחה שהנגיף אותר באנשים שאינם מגלים תסמינים

  המחסור בבדיקות ממשיך:  משרד הבריאות סירב במשך שבועות ארוכים להרחיב את בדיקות הקורונה, כשאחת הטענות עליהן חזר מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, היא שלא ניתן לאתר את הנגיף באנשים שאין להם תסמיני מחלה. אלא שבדיקת ynet מגלה שהטיעון שגוי.

   

   התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  מחלת הקורונה מתבטאת במרבית המקרים בתסמינים דמויי שפעת, הכוללים חום, קוצר נשימה או שיעול. לעיתים מתלווים גם תסמינים נוספים, ובהם כאבי גרון, כאבי שרירים וכאבי בטן.

   

   (צילום: AFP)
  זמן התשובה לבדיקות הקורונה נשאר ארוך(צילום: AFP)

   

  במשרד הבריאות סירבו במשך שבועות ארוכים להרחיב את מערך הבדיקות לקורונה, כשהטיעון עליו חזר המשרד פעם אחר פעם, הוא שהבדיקה תיראה שלילית לאנשים שאינם סובלים מתסמינים, ועל כן אין טעם לבזבז משאבים על בדיקות כאלו.

   

  אבל לאחר עיון בספרות הרפואית, עולים ממצאים המוכיחים אחרת: במסמך הנחיות של ארגון הבריאות העולמי מהשניים במרץ השנה, בו נקבעו הקריטריונים לבדיקת ה-PCR, נכתב כי ניתן לבצע את בדיקת ה-PCR, גם באנשים שאינם סובלים מתסמינים כלשהם או שסובלים מתסמינים קלים בלבד.

   

  בסקירת הספרות הרפואית, עולה כי רבים מאלה שנבדקו לנגיף הקורונה, היו אסימפטומטיים (ללא תסמינים) לחלוטין. בדיווח האחרון של משרד הבריאות פה בארץ, נמצא שמכלל נבדקי הקורונה, 24% מהם לא סבלו מכל תסמין.

   

   הקמת אוהל בדיקות נגיף הקורונה בת
  הדרייב אין נפתח, אבל הבדיקות מתמהמהות(צילום: מוטי קמחי)

   

  דיווחים נוספים מסין, איטליה וספרד, מעידים על כך שהבדיקות הנרחבות המתבצעות גם לאנשים ללא סימפטומים, אך שאצלם היה חשש לקירבה עם חולה מאומת או אדם החשוד בהדבקה, הראו שיעור גבוה של תוצאות חיוביות לקורונה, גם ללא תסמינים.

   

  בינתיים, נמשכת מדיניות הצמצום בבדיקות של משרד הבריאות: אף שחלה עלייה קלה במספר הבדיקות היומי, מ-400 לכ-2,700 כיום, וכ-3,000 מחר, הרי שבמהלך סוף השבוע חלק מהמעבדות עבדו בצורה מצומצמת בלבד. זמן ההמתנה לדיגום נותר ארוך, ועומד על המתנה של 3 עד 7 ימים להגעת פראמדיק, וגם מתחמי הדרייב אין ברחבי הארץ מתעכבים, כשבינתיים נפתח רק אחד מהם, בתל אביב, שאף הוא עובד באופן מצומצם.

   

  נכון להבוקר (שבת) אובחנו עד כה בישראל 883 אנשים חיוביים לקורונה, מהם 15 במצב קשה, 19 במצב בינוני ו-812 במצב קל. אתמול (שישי) נפטר אחד החולים שסבל ברקע ממחלות כרוניות קשות.

   

  בבתי החולים מאושפזים 274 ישראלים חולים בקורונה, 233 נמצאים באישפוז בית, 84 מאושפזים במלונית ולגבי 255 חולים נוספים טרם הוחלט על מסגרת ההשגחה.

   

  משרד הבריאות בחר שלא להגיב על הדברים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר מד"א
  בדיקות קורונה
  צילום: דובר מד"א
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים