שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

האדמו"ר מסאטמר חלה בקורונה

מנהיג החצר החסידית הגדולה בעולם, רבי אהרון טייטלבוים, נבדק בעקבות תסמינים שהתגלו אצל עוזרו, ובערב שבת התקבלה התשובה החיובית. האזינו לשיחת הטלפון של האדמו"ר עם יועצו של טראמפ, שהפציר בו לסגור את מוסדות סאטמר בניו יורק: "הנשיא מבקש לא לקיים תפילות גם בשטח פתוח"

 

האדמו"ר מסאטמר, רבי אהרון טייטלבוים, חלה בקורונה, והוא מבודד בביתו שבמדינת ניו-יורק במצב קל. הרב טייטלבוים, מנהיג החצר החסידית הגדולה בעולם, נבדק בשבוע שעבר לגילוי הידבקות בנגיף, לאחר שהתגלו תסמינים אצל עוזרו, ובסוף השבוע התקבלה תשובה חיובית. חסידיו נקראו להתפלל לרפואת רבי אהרן בן פעסיל לאה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

קהילת סאטמר שבהנהגת האדמו"ר (להבדיל מקהילה נוספת שבראשות אחיו) שוכנת בעיירה פאלם טרי, סמוך לעיר מונרו, כ-70 קילומטרים מצפון-מערב למנהטן. כמו בריכוזים חרדיים אחרים בארץ ובעולם, גם בה התקשרו בתחילה התושבים להקפיד על ההנחיות למניעת הידבקות בקורונה – הן בגלל המאפיינים הקהילתיים והצפופים של החיים הדתיים, והן מסיבות של חוסר מודעות או שאננות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 • הרב של שטרסבורג נדבק בקורונה: "מצבנו חמור. מעריך שכמחצית מהקהילה היהודית חולה"

   

  בעקבות התפשטות הנגיף בקהילות החרדיות בארה"ב, קיים בשבוע שעבר יועצו של הנשיא טראמפ, אבי ברקוביץ', שיחת ועידה יוצאת דופן עם אדמו"רים וראשי קהילות מרכזיים - הם ולא עוזריהם - שבעקבותיה השתכנעו לסגור את רוב מוסדות החסידויות. אחד המשתתפים בשיחה היה הרבי מסאטמר, עוד לפני שהתגלה כחולה בעצמו.

   

  יועץ הנשיא: "חייבים למנוע התגודדות"

  ברקוביץ', יהודי חרדי בעצמו, המשמש גם כשליחו המיוחד של טראמפ למזרח התיכון, הביא בפני האדמו"רים את הדרישה המחמירה של הבית הלבן האוסרת התקהלות של יותר מעשרה אנשים (אף שמושל ניו-יורק התיר לכנס עד 50).

   

  הרב אהרן טייטלבוים , האדמו"ר מסאטמר (צילום: מערכת בחצרות) (צילום: מערכת בחצרות)
  הרב אהרן טייטלבוים , האדמו"ר מסאטמר(צילום: מערכת בחצרות)

   

  בתמלול שפרסם העיתונאי ישראל רוזנר ב"יתד נאמן", נשמע אחד המשתתפים שואל את ברקוביץ' האם יש לסגור כל מקום ציבורי, כולל בתי כנסת, והיועץ עונה: "כן, ההוראה היא לסגור הכול".

   

  אדמו"ר נוסף ביקש לדעת האם ניתן לקיים מניין תפילה במקום פתוח, ונענה על ידי הציג נוסף של הממשל שהיה על הקו: "אנחנו מבקשים לא לקיים שום התקהלות, אפילו הכי קטנה. חייבים למנוע התגודדות של אנשים. אם אין ברירה, אז שיהיה במקום פתוח ושיהיו רחוקים אחד מהשני".

   

  ברקוביץ' הוסיף: "אנחנו מבינים שאנשים רוצים לעשות בחצר האחורית, אני מבין את הרעיון, אבל זה יהיה מאד קשה למנוע מאנשים להתגודד, וזה דבר שיגרום לבעיות, ואנשים יכולים להידבק ואז להגיע לבית של ההורים המבוגרים וחס ושלום לגרום לסכנת חיים".

   

  "אני מבין את חשיבות התפילה, אני מבין כמה זה קשה לשמוע את זה, אני מבין כמה זה קשה להגיד את זה, אבל זה יכול להיות סכנת חיים... אי אפשר למנוע את זה... בעיה לעשות מניינים שלא יגרמו לפיקוח נפש... יש אנשים עם בריאות רופפת ויש אנשים צעירים שהם גם בבעיה רפואית. אם אפשר למנוע את זה, אני ממליץ לא להתגודד - וכך גם נשיא ארצות הברית מבקש וממליץ".

   

  לאחר השיחה הנדירה החליטו ראשי הקהילות על פרסום ההנחיות כבקשת נשיא ארה"ב, והורו על סגירת בתי הכנסת בכל ריכוזי הקהילות באמריקה – בשלב זה למשך 15 יום.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מערכת בחצרות
  הרב טייטלבוים
  צילום: מערכת בחצרות
  מומלצים