שתף קטע נבחר

מחאה בצל הקורונה: יותר מחצי מיליון בהפגנה וירטואלית נגד נתניהו

ברקע האיסור על התקהלות, צפו מאות אלפי גולשים בנאומים שהועברו בפייסבוק בשידור חי, בהם של ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין והשופט בדימוס אליקים רובינשטיין. "לא ניתן לאף אחד לפגוע בדמוקרטיה הישראלית בחסות המאבק במגפת הקורונה"

 

 

יותר מחצי מיליון גולשים צפו הערב (שבת) בנאומים בהפגנה הווירטואלית הגדולה בישראל שהתקיימה בשידור חי בפייסבוק. את האירוע, שהתקיים בצל התפשטות נגיף הקורונה בישראל, ערכו ארגון "דרכנו", התנועה לאיכות השלטון וארגון הברית הישראלית.

 

נתניהו: הצעתי ממשלה שוויונית, והם רוצים להדיח את יו"ר הכנסת

 

לוסי אהריש שהנחתה את האירוע אמרה בדברי הפתיחה כי "בצל מגפת הקורונה אנחנו מקיימים היום הפגנה ראשונה מסוגה בישראל. אתם כאן איתנו כי אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל חשוב לכם, וגם בעת משבר אתם כאן להילחם למענה. המסכים שלנו דלוקים כדי לומר שאנחנו, כולנו, לא ניתן לאף אחד לפגוע בדמוקרטיה הישראלית בחסות המאבק במגפת הקורונה. בימים אלה משתוללת בישראל מגפה שהיא מסוכנת לא פחות ממגפת הקורונה, מגפה שמכרסמת בעקרונות היסוד עליהם הוקמה מדינת ישראל, עקרונות שלטון החוק, הפרדת הרשויות, הכרעת הרוב ועצמאות הכנסת".

יובל דיסקין ()
ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין נואם בהפגנה
ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין אמר בהפגנה הווירטואלית כי "אדם הנאשם בפלילים ובעבירות שיש עמן קלון לא היה יכול להיות לוחם או מפקד בשום זרוע ביטחונית. זה לא עובר את הסף. אין סיכוי שאדם כזה היה יכול לפקד על לוחמים או על לוחמות".

 

עוד הוסיף דיסקין כי "בימים אלו אנו מוצאים את עצמנו בעיצומו של משבר בריאותי לאומי חמור תקועים עם נאשם בפלילים שמצליח יומיים לפני פתיחת משפטו לסגור את בתי המשפט בצו חירום, ולאחר מכן בחסות המשבר הוא משתק את בית המחוקקים שלנו. אין מדינה בעולם שמתמודדת עם המשבר כשהרשות השופטת והמחוקקת שלה מושבתות אל מול הרשות המבצעת".

 

"אל תאפשרו לבנימין השני להמליך את בנימין הראשון" 

דיסקין תקף גם את בני גנץ. "בזכות הקולות של רבים מכם הוקם גוש ה-61 ממליצים, כולם מתנגדי נתניהו", אמר ראש השב"כ לשעבר. "בזכותכם בני גנץ קיבל את המנדט מהנשיא להקים את הממשלה. מאז הוא וחבריו רצים להקים ממשלת אחדות-חירום-קורונה שבראשה יעמוד אותו הנהנתניהו. זה מביש ואפילו מבזה. אני ועוד רבים אחרים שבחרו כחול לבן אך ורק בתור הברירה הפחות גרועה גילינו בימים האחרונים בעצב רב שזו הייתה בחירה ממש ממש גרועה. אל תאפשרו לבנימין השני להמליך את בנימין הראשון שוב, כי מגיע לנו משהו אחר גם במחיר של חלילה עוד בחירות". 

 

השופט והמשנה לנשיאת בית המשפט העליון (בדימוס) אליקים רובינשטיין נאם גם הוא בהפגנה הווירטואלית ואמר: "מערכת המשפט ובית המשפט העליון, היועץ המשפטי למשלה והפרקליטות הם גורמים הכרחיים בדמוקרטיה. הרשות השופטת היא אחת משלושת רשויות השלטון ופגיעה בה היא כרסום בחוסן הדמוקרטיה.

 

"יש אמירה ידועה - 'כשהתותחים רועמים המוזות שותקות', אך הממשל והדמוקרטיה לא שותקים כשווירוסים רועמים. גם כשכבר יש כנסת אחרי הבחירות היא איננה מופעלת. הייתי מעורב באופן אישי לשחרורו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מברית המועצות של שנות ה-80 כאשר הייתי מזכיר הממשלה, אני מכבד אותו, אך אומר שצריך להקים את מוסדות הכנסת".

 

יו"ר התנועה לאיכות השלטון שרגא אמר כי "יש מחלה גרועה וסופנית יותר ממחלת הקורונה, והיא מחלת השחיתות. הקורונה תחלוף לה, עוד חודש עוד חודשיים, עוד שלושה, היא תיעלם, כמו שבאה. אבל השחיתות תישאר, והיא זו שעלולה להרוס את יסודות המשטר בארצנו, היא זו שעלולה להרוס את הבית השלישי ולהביא את החורבן".

 

מארגן ההפגנה, מנכ"ל תנועת דרכנו יאיא פינק: "דווקא בתקופה הזו בה אסורה עלינו התקהלות, יש מי שבוחר לנצל באופן ציני ובאישון הליל, את השבר הזה כדי לפגוע ביסודות עליהם הוקמה מדינתנו. חובה עלינו לשאול את עצמנו, כיצד למרות ההפרדה הפיזית זה מזה, אנו יכולים לשמור על חוזקנו כחברה ולהילחם יחד ברוח הרעה הזו. לצערי, בשנים האחרונות אנו עדים לגילויי הסתה וגזענות ושוכחים שהציווי הנפוץ ביותר בתורה, זה שמופיע 36 פעמים הוא 'זכור כי גרים היינו בארץ מצרים' ו'ואהבת את הגר'. מי שאמר השבוע שחברי כנסת ערבים לא יכולים להיות יושבי ראש ועדות בכנסת, הוא זה ששכח מה זה להיות יהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יובל דיסקין בהפגנה הווירטואלית
מומלצים