שתף קטע נבחר

כן, כך נראה ניסיון הפיכה

המאמץ למנוע מהכנסת הנבחרת לפקח על מה שעושה ראש ממשלה לא-נבחר הוא ניסיון הפיכה. וכל עוד הכנסת לא מתפקדת, אנחנו חיים בדיקטטורה

 

בנימין נתניהו  (צילום: יואב דודקביץ )
בנימין נתניהו (צילום: יואב דודקביץ )

איך יודעים שבמדינה מתחולל ניסיון הפיכה? זה לא פשוט. לא מופיעה כתובת גדולה בשמיים "הפיכה!". השמש ממשיכה לזרוח, ילדים ממשיכים לשחק, אנשים ממשיכים לאכול. הכל נראה רגיל. כשבברה"מ ניסו לעשות הפיכה ב-1991, האזרחים הבינו שמשהו מסריח קורה כי בטלוויזיה שידרו את אגם הברבורים. בכל הערוצים. שוב ושוב בלופ אינסופי. לא משנה באיזו שעה הסתכלתם על איזה ערוץ – ראיתם רק בלט. אצלנו בטלוויזיה יש עכשיו את אגם הבירבורים. עוד ועוד בירבורים על קורונה. בכל הערוצים בלופ אינסופי. ובחסות הבירבורים הללו מתחולל ניסיון הפיכה.

 

 

אין ספק שמגפת הקורונה חשובה מאוד. אבל היא תחלוף בסוף, ואילו עם תוצאות ההחלטות שמתקבלות כרגע אנחנו נחיה עוד הרבה מאוד שנים. אלו החלטות על חיים ומוות, על גבולות החופש שלנו, ועל חלוקת עשרות מיליארדים. כרגע מקבל את ההחלטות האלה אדם אחד, שמואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, ושנכשל בשנה האחרונה בשלושה ניסיונות לקבל את אמון העם. ונבחרי העם לא מפקחים על מה שהאדם הזה מחליט, כי האדם הזה השבית את הכנסת. אם האדם הזה יחליט לחלק כמה מיליארדים לידידו יצחק תשובה – מי יפקח על זה? אם הוא יחליט לסגור אמצעי תקשורת "כדי למנוע הפצת בהלה" – מי יעצור אותו?

 

יש עוד מדינות דמוקרטיות רבות שמוציאות עכשיו צווי חירום. זה הכרחי וזה לגיטימי – כי מי שמוציא את הצווים באיטליה או בקנדה הן ממשלות שנבחרו באופן דמוקרטי על ידי העם. אצלנו מי שמוציא את הצווים הוא מישהו שלא קיבל מנדט מהעם. לפני כשבועיים העם בישראל דווקא נתן מנדט למוסד אחד לייצג אותנו – לכנסת. אבל במקום שהכנסת תתכנס, תבחר יו"ר, תקים ועדות ותתחיל לפקח על מה שקורה כאן, שליחיו של נתניהו סגרו אותה בתירוץ של הגנה על בריאות הח"כים.

 

בשביל מה צריך ח"כים בריאים אם הם לא ממלאים את תפקידם בשעת חירום שכזו? רופאים, שוטרים ומוכרים בסופרמרקט ממשיכים לעבוד למרות החשש מהידבקות. אז גם הח"כים יכולים. אפשר לספק לח"כים חליפות מגן. אפשר לקיים ישיבות מקוונות. יש הרבה פתרונות. אבל הכנסת חייבת להתחיל לעבוד מיד.

 

אם לאחר מכן הכנסת תחליט לתת את אמונה בנתניהו, זה לגמרי בסמכותה. אם היא תחליט לתת את אמונה במישהו אחר, גם טוב. אבל הניסיון למנוע מהכנסת הנבחרת שלנו לפקח על מה שעושה ראש ממשלה לא-נבחר הוא ניסיון הפיכה. וכל עוד הכנסת לא מתפקדת, אנחנו חיים בדיקטטורה.

 

את ניסיון ההפיכה הזה אפשר לעצור. בישראל, כמו בישראל, אפילו הפיכות עושים ב"שיטת מצליח". סוגרים את הכנסת לכמה ימים, ורואים מה קורה. אם התקשורת שותקת, גנץ מבליג, בג"ץ מהסס והציבור מתעלם, אז ישאירו את הכנסת סגורה. ההפיכה הצליחה. אם התקשורת צועקת, גנץ זועם, בג"ץ רועם והציבור יוצא לרחובות, יגידו "מה אתם עושים מזבוב פיל? זו רק אי-הבנה קטנה". אסור ששיטת מצליח תצליח.

 

מחר הוא מבחן הישרדות לדמוקרטיה הישראלית. אם מחר הכנסת לא מתכנסת, לא בוחרת יו"ר חדש, לא ממנה ועדות – אז זה כבר כנראה לא יקרה. זו האחריות של כולנו למנוע את ההפיכה הזו. לפחות ליום אחד צריך להפסיק לצפות באגם הבירבורים, ולהפנות את העיניים לכנסת. זה אמור להספיק. ואם נתניהו ושליחיו בכל זאת יעזו להמשיך בניסיון ההפיכה גם כשכל הזרקורים עליהם, אז הדבר היחיד שיוכל לעצור את זה הוא אם האזרחים ייצאו לרחובות.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
יובל נח הררי
צילום: עמית שעל
מומלצים