שתף קטע נבחר
צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

"אני לא מבין, המדינה רוצה יותר מובטלים?"

בהתמודדות עם המשבר הכלכלי ברקע נגיף הקורונה משקיעות מדינות אירופה 12%-15% מהתמ"ג. וישראל? 1%. והיא עוד מקצצת במשרדי הממשלה. יו"ר מרכז אדוה מזהיר באולפן ynet שהמדינה לא עושה מספיק עבור השכירים והעצמאים: "דמי אבטלה לא יספיקו, עסקים שייפלו לא יקומו"

 

 

ההתנהלות הכלכלית-חברתית של מדינת ישראל בהתמודדות עם מגפת הקורונה, והעובדה שלא נפרשת רשת ביטחון סוציאלית לשכירים ולמעסיקים המושפעים מהמשבר, עלולות לגרום נזק דרמטי לחברה הישראלית. כך סבור יו"ר מרכז אדוה, פרופ' יוסי דהאן, שהתראיין הבוקר (יום א') לאולפן ynet. הוא התייחס בין השאר להערכות המדברות על כמיליון מובטלים, ואמר: "לעסקים שיקרסו כבר יהיה קשה לקום".

 

הוא הוסיף כי "כבר בנקודת הזמן הזאת יש חצי מיליון מובטלים. צריך לראות מה מדינות אחרות עושות וכמה אמצעים הן מקדישות: גרמניה מעניקה סיוע של 14% מהתוצר המקומי הגולמי שלה. צרפת 12% בערך. בריטניה 15%. אנחנו? פחות מאחוז אחד. יתרה מזאת: אנחנו שומעים על תוכנית לקיצוץ משרדי הממשלה, דבר שיביא לעוד מובטלים. אני לא מבין: איך אנחנו רוצים לעזור למובטלים כשמצד אחד אנחנו נותנים מעט מאוד סיוע, ומצד שני מרחיבים את מעגל האבטלה?"

 

העובדה שמאות אלפים הוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת), לכאורה כדי שיוכלו לקבל דמי אבטלה, לא מרגיעה את פרופ' דהאן, שמטיל ספק בכך שהם יוחזרו לאחר מכן לעבודותיהם ולא יפוטרו: "עסקים לא מופעלים בלחיצת כפתור. עסקים שקורסים עכשיו – יהיה להם מאוד קשה לקום. חייבים לתמוך בהם לאורך הדרך.

 

"צריך לזכור שבישראל דמי האבטלה הם מלכתחילה מהמצומקים בעולם המערבי. מאז שנות ה-80 וה-90 הם קוצצו ב-80% עבור חלק מהאוכלוסייה. זה לא שאנשים יקבלו את השכר המלא שלהם - וזה בזמן שהמחויבויות שלהם לא השתנו, לא שכר דירה ולא הוצאות אחרות.

שוק מחנה יהודה (צילום: גיל יוחנן )
שוק מחנה יהודה ריק הבוקר(צילום: גיל יוחנן )

"דבר נוסף לגבי החל"ת: יש אוכלוסיות, הכוללות עובדים שעברו את גיל 67 וחיילים משוחררים, שלא עומדות בתנאי האבטלה. מדובר באנשים שזה לא פתרון עבורם, וצריך לזכור שבחל"ת אתה מאבד את הזכויות הפנסיוניות שלך".

 

- המדינה נכשלת?

"יש לנו כמה חוקי רווחה, כמו ביטוח אבטלה ודמי מחלה, שמהווים איזושהי רשת ביטחון, אבל המדינה לא עושה מספיק. מה שאני שומע זה סיסמאות כמו 'אנחנו נסייע'. צריך לראות תרגום של הסיסמאות הללו לצעדים מעשיים".

 

- מה היית עושה?

"הייתי מאמץ את המדיניות של ממשלת בריטניה, שאמרה שהיא תכסה לכל העסקים את השכר של העובדים שלהם עד 80%. לאלה שלא מועסקים היא מבטיחה את זה עד 2,500 ליש"ט. לעסקים שלקחו הלוואות מוותרים בינתיים על הריבית. לתת לאנשים הכנסה זה נכון כלכלית: תהיה להם הכנסה, הם יוציאו אותה על צריכה, וזה יניע לפחות חלק מגלגלי המשק".

 

פרופ' דהאן סבור שהעצמאים בישראל מופקרים לחלוטין: "אתה יודע כמה ועדות היו בעניין דמי אבטלה לעצמאים? אין להם רשת ביטחון. הם קיבלו הבטחות כלליות של שר האוצר למענקים של עד 6,000 שקל, וברור שחלק מהם לא יקבל את זה. ובכלל, מה זה 6,000 שקל? איך ממשיכים עסק עם סכום כזה? אני מקווה שבמשבר הזה, באופן פרדוקסלי, תהיה גם הזדמנות לפתור את הבעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן
פרופ' יוסי דהאן
צילום: המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן
מומלצים