שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

נוסעים בטיסת הקורונה מניו יורק: "הכתובת הייתה על הקיר"

נוסעי הטיסה מניו יורק עליה היו 65 חסידי חב"ד שאובחנו כחולי קורונה חויבו לחתום על הצהרה שלפיה לא שהו במחיצת חולים. חלק ביקשו לא להעלות את החסידים, אך נענו בשלילה: "אסור למנוע עלייה של אזרחי ישראל". נוסע טוען: "דיברו על כאלה שהונחו לקחת כדורים להורדת חום לפני הטיסה"

 

 

נוסעים בטיסת אל על LY002 שנחתה מניו יורק ביום חמישי האחרון ועליה היו עשרות חסידי חב"ד שאובחנו עם הגעתם לארץ כחולים בנגיף הקורונה סיפרו הבוקר (יום ב') ל-ynet כי בעיניהם, הכתובת הייתה על הקיר. אל משרד הבריאות הועברו תלונות על חשש מכך שחסידי חב"ד בברוקלין יעלו על מטוסים ויסכנו את הנוסעים. בברוקלין נרשמה שרשרת הדבקות ארוכה, ועל כן בישראל אף שקלו לבטל את הטיסה. 

 

התפשטות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet:

הנתונים: אלו מוקדי הקורונה בישראל

ספרד: 462 מתים מנגיף הקורונה ביממה

שעון הקיץ לא יידחה

הצמצום המשמעותי בתחבורה הציבורית נכנס לתוקף

ישראלים שחולצו מפרו סירבו להתחייב לבידוד

מקדונלד'ס סוגרת זמנית את כל סניפיה בישראל

 

חסידים חב
חסידי חב"ד בברוקלין. ארכיון(צילום: AP)

 

בית החולים שמואל הרופא אליו יועברו החב
חדר בבית החולים שמואל הרופא שאליו הועברו חלק מהחולים

בית החולים שמואל הרופא אליו יועברו החב

כפי שפורסם ב-ynet, ברגע האחרון הונחו עובדי אל על בנמל התעופה JFK בניו יורק להחתים את נוסעי הטיסה על הצהרה, שבה הם מתחייבים שככל הידוע להם, לא שהו במחיצת חולה קורונה ב-14 הימים שקדמו להגעתם אל נמל והתעופה וכן שאינם סובלים מסימפטומים של המחלה. בסוף ההצהרה נכתב: "אתה מוזהר להגיד את האמת ותיענש במידה שלא תעשה זאת, כולל סנקציות פליליות ונזקיות".

 

נוסעים אחרים שחזרו באותה הטיסה אמרו כי ביקשו לא להעלות את נוסעי החסידות מחשש שהם חולים בנגיף, אולם לטענתם נאמר להם שהדבר אינו אפשרי. "אמרו לנו שאסור להם למנוע עלייה למטוס של אזרחים ישראלים שקנו כרטיסי טיסה", סיפר עמית שחזר ממשלחת בארה"ב לישראל. "היו גם דיבורים על כאלה שקיבלו הנחייה לקחת כדורים להורדת חום לפני הגעתם לנמל התעופה כדי שיצליחו לעלות למטוס".

הצהרת הבריאות בטיסה מארה
ההצהרה שעליה נדרשו לחתום הנוסעים(צילום: אלון גולדברג)

הצהרת הבריאות בטיסה מארה
(צילום: אלון גולדברג)

טיסת אל על לפרו (צילום: אל על )
חלק מהנוסעים חששו מקורונה, אך הובהר להם שחובה להעלות את החסידים(צילום: אל על )
 

אתמול נכנס עמית לבידוד בביתו לאחר שהתברר כי על המטוס אובחנו חולי קורונה. "אחרי שהתברר שיש כל כך הרבה חסידים שחולים בקורונה זאת חוצפה שהם סיכנו כל כך הרבה נוסעים אחרים. זה ממש פשע. הכתובת הייתה על הקיר", הוא אמר. לאחר קבלת העדכון על אבחון 65 החולים, נדרש צוות המטוס כולו להיכנס לבידוד גם כן.

 

מנגד, גורם בחסידות חב"ד אמר ל-ynet כי הורי החסידים שחזרו מברוקלין היו אלו שהתריעו בפני הרשויות בישראל כי קיים חשש שילדיהם נדבקו בנגיף. "עד לפני שבועיים כולם חשבו שבניו יורק הכל טוב", סיפר אותו גורם, "אבל בשבוע האחרון כולם התחילו להבין שיש בניו יורק שיא של התפרצות. ההורים קיבלו החלטה להחזיר את הילדים שלהם בחזרה לישראל ועד שהגיעו תוצאות הבדיקה לאף אחד לא היה מושג שהוא חולה בקורונה או היה במגע עם חולה מאומת".

 

אותו גורם הוסיף ואמר כי "הצעירים היו יכולים לעלות על מטוס ואף אחד לא היה אומר להם כלום, אבל דווקא בגלל שההורים נהגו באחריות הם יצרו קשר עם משרד הבריאות ודרשו שייקחו את הילדים שלהם במרוכז למלון מבודד. זה היה סוג של הגדלת ראש. לא הייתה להם כל דרך לדעת שהם חולים ובטח שלא חשבו שהם יכולים לסכן את שאר הנוסעים".

 

דבורה, אמו של אחד מהצעירים שנלקחו למלון וממתין לבדיקת הקורונה השנייה שתיערך לו בעוד 10 ימים, אמרה ל- ynet: "ידענו שברוקלין זה מקום נגוע ולא רצינו שהילדים שלנו יתפזרו בכל המדינה ברגע שהם נוחתים כאן. אנחנו ההורים בחרנו לשמור על כולם ולתת לילדים שלנו את המקום הבטוח למרות שכולם היו רוצים לחזור הביתה. הם היו מפוקחים ומבוקרים ולכן גם זכו לבדיקה בניגוד לשאר הנוסעים שחוזרים לארץ ולא עוברים שום בדיקה עם כניסתם לישראל".

 

מהמטוס, לאוטובוס מבודד - ולמלון

הנוסעים חזרו לארץ בשבוע שעבר מניו יורק בטיסת אל על במטוס דרימליינר 787-8, שבו 238 מקומות ישיבה בסך הכול. מלבד 65 החסידים, על הטיסה היו עוד 49 נוסעים, בהם שמונה שעדיין ממתינים לתוצאות הבדיקה שעברו. החסידים הם אזרחים ישראלים ששהו בשנת לימודים בשכונת קראון הייטס בניו יורק, שם אובחנו עד כה כ-8,000 חולי קורונה מאומתים.

מלונית של אנשי חב
העברת החסידים אל המלון בירושלים
 

מלונית של אנשי חב

עם ירידתם מהמטוס חיכו לנוסעים אוטובוסים מבודדים שהעבירו אותם למלון דן בירושלים, המתחם שפתח משרד הביטחון לחולי קורונה קלים. במשך יום שלם שהו שם הצעירים בלי שמשרד הבריאות ערך להם בדיקות.

 

העברת הנוסעים מנתב"ג לירושלים הייתה מבצע לוגיסטי מורכב. בלשכת שר הביטחון עודכנו על הגעתם רק באמצע הלילה, וגם חברת אל על לא נערכה להסעת נוסעים החשודים כנשאי קורונה. שאר הנוסעים עודכנו רק בדיעבד ששהו במטוס עם חשודים בנשאי הנגיף. בהמשך הועברו חלק מהחולים לבית החולים שמואל הרופא בבאר יעקב.

 

ממשרד הביטחון נמסר: "בשבוע שעבר שוכנו במלון דן בירושלים 114 אנשים שהגיעו מארה"ב עם חשש לנשיאת נגיף הקורונה. בתום בדיקה רפואית, 65 מהשוהים התגלו כחולים בנגיף. בתיאום עם משרד הבריאות, הוחלט כי הם יועברו בשלב זה לאשפוז בבית החולים שמואל הרופא. 41 שוהים יישארו כעת במלון, שישמש בשלב זה לטיפול במקרים מיוחדים ולא לאשפוז חולים. לגבי שמונה מהשוהים טרם התקבלה תוצאת הבדיקה. עם קבלת התוצאות, תתקבל החלטה בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הכתובת הייתה על הקיר". נוסעים שחזרו מברוקלין
מומלצים