שתף קטע נבחר

השר כץ: "נגיף אלים תקף את המערכת הפוליטית בישראל"

שר החוץ התייחס למשבר הפוליטי בריאיון לאולפן ynet וטען: "כולם צריכים להתעשת ולהפסיק עם השנאה והמריבה. מי שרוצה ממשלת אחדות שיקום ויקבע תאריך". לדבריו, "יכול להיות שהמנדט יעבור לנתניהו והוא יקים ממשלה צרה"

   

 

המשבר הפוליטי בישראל מתנהל בימים האחרונים לצד משבר הקורונה, ונראה שחוסר האמון וההערכה בין שני הגושים בכנסת עשוי להוביל את ישראל לבחירות רביעיות דווקא בתקופה הקשה ביותר שהייתה בשנים האחרונות. היום (שני) התארח שר החוץ ישראל כץ מהליכוד באולפן ynet, התייחס לשני המשברים והאשים את כחול לבן בכך שעדיין לא קמה ממשלת אחדות.

 

כץ התייחס לטור שכתב יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ל-ynet ול"ידיעות אחרונות" וטען: "הוא דיבר על צעדי חירום, חשבתי למה הוא מתכוון, למשהו בריאותי? לא, להדיח את יו"ר הכנסת. אני חושב שנגיף פוליטי אלים תקף את המערכת הפוליטית הישראלית. המערכת נגועה בנגיפים אלימים, מבחינת המתח הפנימי והשנאה זה מזכיר לי את התקופה של לפני חורבן בית שני. כולם צריכים להתעשת ולהפסיק עם השנאה והמריבה שהציבור לא מבין אותה".

ישראל כץ באולפן ynet (צילום: חגי דקל)
"מי שרוצה ממשלת אחדות שיקום ויקבע תאריך". כץ(צילום: חגי דקל)

יולי אדלשטיין (צילום: ערוץ הכנסת )
מסרב לקיים דיון על החלפתו. אדלשטיין(צילום: ערוץ הכנסת )

 ישיבת סיעה כחול לבן  (צילום: AFP)
"פלג אחד בכחול לבן גורר אותה למאבק במקום לאחדות". לפיד ויעלון(צילום: AFP)

"לא ניהלתי את המשא ומתן, אך הייתי מודע לו", הוסיף כץ. "מה שראש הממשלה נתניהו אמר היה בוודאות נכון. הגיעו לסיכומים בכל הדברים הבסיסיים כדי להקים ממשלת אחדות, ואז ההתנגדות הפנימית בכחול לבן, ולא בפעם הראשונה, פוצצה את העניין ולקחה אותו למאבקים בתוך הכנסת. אני חושב שמה שבני גנץ צריך להסכים יחד עם נתניהו זה לקבוע תאריך להשבעת הממשלה וכל אחד יביא את השרים שלו. מי שיתעכב אצל גנץ, שישמור לו מקומות. אנחנו חייבים להקים את הממשלה".

 

למה אתה קורא להחלפת יולי אדלשטיין הדחה? זאת בחירה, בכל פעם יו"ר כנסת אחר נבחר.

"אני בעד לקיים כללים. בסיכומים בין המפלגות סוכם שראש הממשלה מקבל את שר האוצר ויו"ר הכנסת, ולאחר שתתקיים הרוטציה בעוד שנה וחצי נתניהו יתחלף וגנץ יקבל את שר האוצר. הגיעו לזה כדי שיהיה קל יותר לראש הממשלה לפעול. עכשיו אם אתה הולך לבחור יו"ר כנסת ואומר שאם צריך נדיח אותו, אז צריך 90 קולות כדי להדיח. זאת אומרת שמישהו לא פועל בתום לב ורוצה לסתום את הגולל. מה שהם עושים עכשיו יוביל לכך שהם לא יהיו בשלטון. יכול להיות שיהיו להם ועדות בכנסת. הם מקדמים בחירות רביעיות, אבל יכול להיות שהמנדט יעבור לנתניהו והוא יקים ממשלה צרה".

 

אבל הסיכומים לא יצאו לפועל, אז למה החלפת יו"ר הכנסת תמנע ממשלת אחדות?

"לפיד, יעלון ליברמן ואחרים לחצו כבר בפעם השנייה את בני גנץ, ואולי גם את אשכנזי. הם רוצים למנוע ממשלת אחדות, והשיטה היא ללכת למאבק בתוך הכנסת. אין להם רוב להקים ממשלה, אז הם כרגע דוחפים. אגב, נתניהו הגיע למסקנה שגם אם הוא יכול להשיג רוב, הוא רוצה ממשלה אחדות, וגם גנץ התראיין ולא שלל את האפשרות שיהיה תחת נתניהו".

ראובן ריבלין ובני גנץ  (צילום: לע
"אין לו רוב להקים ממשלה". גנץ מקבל את המנדט מריבלין(צילום: לע"מ/ מארק ניימן)

פגישה בין מפלגת כחול לבן לאביגדור ליברמן (צילום: אלעד מלכה)
רוצים להפעיל את הכנסת. ליברמן עם רביעיית כחול לבן(צילום: אלעד מלכה)

יכול להיות שהם עדיין לא שוללים את האופציה, הם פשוט רוצים קלף ביטחון.

"קלף ביטחון על ידי הקזת דם פוליטית? על ידי וויכוחים? על ידי דברים שהציבור לא מבין למה הפוליטיקאים צריכים להתעסק בהם כמו ילדים עכשיו ולהתקוטט? מי שרוצה ממשלת אחדות שיקום ויקבע תאריך, מי שרוצה ממשלת חירום לזמן קצוב שיקים ממשלת חירום. אבל מה שקורה זה שפלג אחד בכחול לבן גורר את הפלג האחר למאבק במקום לאחדות".

 

על כוונת גוש הימין להחרים את כינוס מליאת הכנסת: "יש לנו יו"ר סיעה, יש לנו ראש ממשלה, יש מי שעוסק בדברים האלה והם קובעים את הטקטיקה והעברת המסר. הוחלט שאין טעם להשתתף במשחק שהוא מעין משחק מכור לא ענייני. זה לא אומר שלא מכבדים את התוצאות". כץ הוסיף כי אם בג"ץ יכריע שהמליאה צריכה לקיים הצבעה על יו"ר כנסת החדש, הליכוד יכבד את ההחלטה למרות שיחלוק עליה.

 

בכחול לבן תקפו בימים האחרונים את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שסגר את דיוני המליאה מבלי לאפשר קיום הצבעה על החלפתו ועל הקמת ועדות הכנסת. לטענת המפלגה, הליכוד לא מאפשר לה לממש את הרוב שהשיגה בבחירות ומונע הקמת ועדות שיפקחו על הדרך שבה הממשלה מנהלת את המשבר, כמו למשל על צעדי המעקב אחר אזרחים.

 

"הולכים להוציא הרבה טיסות להחזרת ישראלים מחו"ל"

השר כץ התייחס גם לישראלים שנתקעו בחו"ל בעקבות משבר הקורונה ואמר: "יש אלפים שנמצאים בחו"ל ורוצים וצריכים לחזור. קראנו להם לחזור בכל מקום שעדיין יש ממנו טיסות, חילצנו גם את המטיילים בפרו יחד עם חברת אל על ותורמים שתרמו. כרגע מדובר על לארגן טיסות מסחריות במחירים ריאליים".

 

 

"הנחיתי שלשום את הנהלת משרד החוץ להוציא לפועל תוכנית חירום לאומית להחזרת ישראלים", הוסיף כץ. "הנהלת רשות שדות התעופה נרתמה לנושא הזה, ואתמול התקיימה ישיבה עם נציגי משרד החוץ, נציגי הרשות וחברות התעופה, והתארגנה תוכנית לפי יעדים שקובע משרד החוץ. אנחנו הולכים להוציא הרבה מאוד טיסות". 

 

לדבריו, "סימנו את הודו כמקום מרכזי, בנוסף לברזיל ועוד מדינות באמריקה הלטינית. חברת ישראייר נרתמה לסייע באירופה. אני לא חושב שמדינה אחרת בעולם עושה את זה".

 

כץ ציין כי משרד החוץ עומד בקשר עם הישראלים שנתקעו בקולומביה ופועל לאחד אותם עם קבוצות נוספות. "אנחנו הולכים לטפל בכל הדברים. הטיסות של אל על מחליפות טיסות חלקיות שבהן עמדו לגבות 4,000 ו-5,000 דולר, ואנחנו עושים זאת במחיר נמוך, סביר וריאלי. כל ריכוז כזה יטופל". עם זאת, כץ ציין כי "אי אפשר להגיע לכל אחד, הם צריכים לכנס את עצמם. עובדי משרד החוץ עושים מלאכת קודש, מטפלים בכל דבר. הקבוצה פנתה אליי והלשכה שלי עומדת איתם בקשר".

 

על הישראלים שחזרו מפרו וסירבו להתחייב שייכנסו לבידוד אמר כץ: "זה לא בסדר. נרתמתי לנושא כי הבנתי שמדובר בחיילים משוחררים, הבנו כ-1,100 אנשים וחסרים עוד 23 שמנסים להביא אותם דרך גרמניה. חייבים לאכוף את זה. אני מבין שעכשיו משנים את הנהלים, שכל מי שיוחזר בדרך הזו יצטרך לעבור בדיקה ולחתום שהוא נכנס לבידוד. בעניין הזה אסור לאפשר להפר את הכללים".

 

על 65 חסידי חב"ד שהגיעו מניו יורק לישראל ואובחנו כחולי קורונה: "משרד הבריאות צריך לתת הנחיות, לא מביאים גורמים שיסכנו. ישראל לא צריכה להיות זו שמטפלת במקום ניו יורק במקרים כאלה של אנשים שמאושפזים. החלום שלי היה שאם בישראל לא יהיה אפילו מקרה אחד של קורונה, יגיעו מיליון יהודים מהעולם לכאן לקבל מחסה והגנה, אבל זה לא המצב ואנחנו מתמודדים עם עלייה במספר החולים. אנחנו צריכים להשגיח על עצמנו, להחזיר ישראלים, לבדוק אותם ולהעניש אם יפרו את הבידוד. אבל לא צריך להביא לכאן מקרים שמראש יש חשד משמעותי שמדובר בנשאי המחלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל
השר ישראל כץ
צילום: חגי דקל
מומלצים