שתף קטע נבחר

כשאדלשטיין התנגד להחרמת דיונים ב-2014: "על זה אנחנו מקבלים משכורת"

רגע לפני שחברי הכנסת מגוש הימין יחרימו את הדיון במליאה שיעסוק בהקמת ועדות הכנסת, נזכרו באופוזיציה כיצד נזף בעבר יו"ר הכנסת בח"כים שהחרימו דיונים. "אפשר לומר דברים קשים, אך צריך לומר אותם במליאה"

 

 

על רקע הכרזת גוש הימין שלא ייקח חלק היום בדיוני המליאה, נזכרו חברי האופוזיציה במחאה אחרת שהתקיימה בשנת 2014. באותם ימים היה לנתניהו רוב בכנסת, האופוזיציה בראשות יצחק הרצוג החליטה לקיים מליאה אלטרנטיבית בעקבות שורה של דברי חקיקה שהביאה אז ממשלת נתניהו. בין היתר, חוקי משילות שכללו העלאת אחוז החסימה, חוק גיוס מעורר מחלוקת וחוק משאל עם.

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נזף בהם אז. "צר לי מאוד שסיעות האופוזיציה העדיפו שלא להופיע במליאה", אמר אדלשטיין ב-2014. "אפשר להתווכח ולומר דברים קשים, אך צריך לומר אותם כאן במליאה. על זה אנחנו מקבלים משכורת. הצעתי להוסיף מעל ומעבר לשעות המקובלות לדיונים על חוק. אני מצר על כך ומקווה שלא יהיו יותר מדי השלכות על המליאה בעקבות כך".

 

אדלשטיין הוסיף כי "ההצבעות יתקיימו כפי שקבעה ועדת הכנסת", וכי "במצב שנוצר ידברו רק חברי הקואליציה - שלפי החלטת הוועדה קיבלו 25% מהזמן שהוקצב לדיון. בכל רגע שהאופוזיציה תצטרף נאפשר לה להשמיע את דברה".

 

לאחר מכן, הסביר אדלשטיין: "היינו אמורים לפתוח בהצעת אי-אמון. אין מי שינמק וחלקן הוסרו ולכן- נעבור לסעיף הבא: חוקי המשילות".

3082 ()
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין
 

היום, כאמור, צפויה להתכנס לראשונה מליאת הכנסת לצורך הקמת ועדות הכנסת שיחלו לפעול השבוע. ביוזמת ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), בגוש הימין החליטו להחרים את הדיון במליאה, ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יהיה היחיד מגוש הימין שישתתף בישיבה וינהל אותה. אם יתכנסו ועדות, גוש הימין ככל הנראה לא יחרים אותן. במהלך ההצבעות לא יהיו קיזוזים בין הח"כים המבודדים. חברי הכנסת שוסטר ובן ברק יגיעו לאולם המליאה ויצביעו מיציע העיתונאים.

 

במסגרת הדיון בבג"ץ שהתקיים אתמול, ביקשו בכחול לבן לחייב את אדלשטיין גם לכנס את המליאה לצורך בחירת יו"ר, אך לא התקבלה עדיין הכרעה בנושא. בג"ץ הורה לכנסת להגיש עד יום שלישי הקרוב בשעה 12:00 הודעה מעדכנת בנוגע להקמת הוועדה המסדרת ובנוגע לאמצעים הטכנולוגיים שיאפשרו את דיוני ועדות הכנסת בצל הקורונה. לאחר מכן יחליטו שופטי בג"ץ כיצד לנהוג גם בנוגע לשאלת בחירת יו"ר כנסת קבוע.

 

הליכוד: "לא לוקחים חלק בהליך בזוי"

מהליכוד נמסר בתגובה כי "כחול לבן רומסים את הדמוקרטיה על חודו של קול, באמצעות הרשימה המשותפת וביניהם תומכת הטרור היבא יזבק. במשך כל שנות קיומה של מדינת ישראל ובכל 22 הכנסות שהוקמו בה, מאז ומעולם, לא היה מצב בו מביאים להצבעה במליאה את הקמתה של הועדה המסדרת והוועדות הנוספות ללא הסכמה.

 

"מדינת ישראל והעולם כולו נמצאים במשבר הבריאותי המורכב ביותר שידעה האנושות במאה השנים האחרונות. בזמן שראש הממשלה עסוק בטיפול וניהול המשבר, כחול לבן וחבריהם מבקשים לבטל חוקי יסוד ולהעביר חקיקה פרסונלית ורטרואקטיבית להדחת ראש הממשלה.

 

"לא יעלה על הדעת שברגעים מכריעים וקריטיים למדינת ישראל, במקום להיכנס מתחת לאלונקה בוחרים כחול לבן בהתנהלות דיקטטורית והרסנית המונעת משנאה ותאוות השלטון. סירובם המתמשך להקמת ממשלת חירום נובע משיקולים זרים ואינטרסנטים המובלים על ידי יאיר לפיד חסר האחריות. לאור התנהלותם המבישה, הליכוד והמחנה הלאומי החליטו להחרים את דיוני המליאה ושלא לקחת חלק בהליך בזוי זה. עם זאת ומתוך אחריות לאומית, נוודא כי הכנסת תפעל באופן רציני ומקצועי במסגרת הוועדות האמונות על הפיקוח הפרלמנטרי של עבודת הממשלה".

 

 

 

 

 

 

 

בהכנת הכתבה השתתף יובל קרני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים