שתף קטע נבחר

שנתיים וחצי לאחר שנעצר בתאילנד: נתי חדד ירצה את עונשו בישראל

מהכלא בתאילנד - לישראל: האסיר הישראלי שהפעיל מרפאה בלתי חוקית שסייעה לתיירים ישראלים במצוקה, ישוב לארץ, בעקבות פנייתו של ריבלין למלך תאילנד. חדד ומשפחתו טענו כי הוא סובל מתנאי כליאה קשים, ואף ניסה להתאבד

 

נתי חדד (מתוך דף הפייסבוק ״קוסומוי חילוץ והצלה״)
הבקשה להמשך ריצוי המאסר בישראל - אושרה. נתי חדד(מתוך דף הפייסבוק ״קוסומוי חילוץ והצלה״)

האסיר הישראלי נתי חדד הכלוא בתאילנד, יועבר להמשך ריצוי עונשו בישראל, כך נמסר הבוקר (ג') בהחלטת הרשויות בממלכה לבית הנשיא, בעקבות פנייתו של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אל מלך תאילנד. ריבלין ביקש להודות למלך תאילנד ולכל הגורמים המסייעים לטיפול במהלך, אותו קידמה ח"כ איילת שקד בתקופה שכיהנה כשרת המשפטים.

 

ישראל תבקש מתאילנד להעביר את האסיר נתי חדד לארץ

תאילנד: 4 שנות מאסר נוספות בכלא לישראלי נתי חדד

 

חדד התגורר במשך שמונה שנים באי קוסמוי והפעיל מרפאה בלתי רשמית שסייעה לתיירים ישראלים במצוקה. הוא נעצר ב-2017 במרפאתו ונגזרה עליו שנה וחצי מאסר בפועל בגין עבירות שונות, בהן החזקת נשק ללא רישיון, הפעלת מרפאה ללא רישיון וביצוע פעולות רפואיות ללא הכשרה.

 

בנוסף, הוגש נגדו כתב אישום בגין החזקת סמים שלא לצריכה עצמית והחזקת תרופות ומכירתן ללא רישיון והחזקת תרופות פגות תוקף במרפאה שהפעיל. בגין עבירות אלו נידון לפני כשנה לארבע שנים וארבעה חודשי מאסר בפועל, באופן מצטבר יחד עם מאסרו הראשון. סך תקופת המאסר שנגזרה על חדד היא שש שנים ועשרה חודשים, מהם ריצה כמעט חצי. עם זאת, ייתכן כי עונשו יקוצר בישראל, בשלב מצבו.

 

  

חדד ובני משפחתו טענו כי הוא סובל מתנאי כליאה קשים בכלא התאילנדי, וכי באוגוסט הוא אף ניסה לשים קץ לחייו. סרטון שלו מאושפז בבית החולים הממשלתי בקוסמוי, שבו הוא נראה צנום ושדוף, הופץ ברשתות החברתיות. מכריו מסרו כי הוא "מיואש ואיבד את הרצון והכוח לחיות".

 

חדד הגיש את הבקשה לריצוי המשך מאסרו בישראל לח"כ שקד ולשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בהתאם להוראות החוק ולהסכם העברת האסירים בין ממשלת ישראל לבין ממלכת תאילנד.

 

ב-24 במרץ 2019 חתמו שקד וארדן על החלטה לאשר את בקשתו של חדד, דבר שיאפשר את העברתו לישראל. זאת, למרות העובדה כי חדד אינו עומד באחד מתנאי החוק שעניינו מגורי קבע בישראל, לאחר שהשרים השתמשו בסמכותם ופטרו את חדד מתנאי זה.

 

נתי חדד (מתוך דף הפייסבוק ״קוסומוי חילוץ והצלה״)
נתי חדד בתאילנד(מתוך דף הפייסבוק ״קוסומוי חילוץ והצלה״)

 

העברתו של חדד לישראל, לאחר שתאושר על ידי ממשלת תאילנד, תהווה שיפור משמעותי בתנאי הכליאה שלהם הוא זוכה, תקרב אותו למשפחתו ולאמו המתגוררים בארץ ויוכלו לבקרו בתדירות גבוהה יותר, ותאפשר לשירות בתי הסוהר לשלבו בהליכים טיפוליים ושיקומיים שיוכלו, אם הוא יעמוד בדרישות המתאימות, גם לקצר את עונשו בעתיד.

  

כעת, לאחר שבתאילנד נענו בחיוב לבקשה, הנושא יובא אל בית המשפט בישראל שיצטרך לתת צו לריצוי מאסרו של חדד בארץ. מי שיהיה אחראי על העברתו של חדד לישראל יהיה שירות בתי הסוהר, שיצטרך לתאם זאת עם מקביליו בתאילנד. בשל משבר הקורונה והיעדר טיסות, יהיה קושי רב להעבירו לארץ בזמן הקרוב. היום הכריזו על מצב חירום בתאילנד החל מה-26 בחודש.

 

שגרירות ישראל בבנגקוק פנתה לרשויות התאיות בבקשה להאיץ את העברתו של חדד, דווקא בשל משבר הקורונה והפסקת הטיסות. אתי מזרחי קונסולית ישראל בבנגקוק אמרה כי "שגרירות ישראל בתאילנד ומשרד החוץ פעלו רבות לסייע ולהביא לשחרורו בהקדם של נתי חדד לישראל. קיבלנו בשמחה את החדשות הטובות ואנו מצטרפים לברכות לנתי ולמשפחתו".

 

 

חבר הכנסת לשעבר אורן חזן, ממובילי המאבק למען חדד, שוחח הבוקר עם נורית אמו. "השמחה שם מאוד גדולה", סיפר. "הסברתי שלא צריך למהר לפתוח שמפניה ולא צריך להודות לי שכן המאבק תם אך לא נשלם. אחרי הכול נתי אסיר, והוא לא משתחרר מחר ועולה על מטוס אלא צריך להמשיך להפעיל לחץ כדי שהמדינה תטיס אותו בחזרה. אמשיך עד שנתי ישוב הביתה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך דף הפייסבוק ״קוסומוי חילוץ והצלה״
נתי חדד
מתוך דף הפייסבוק ״קוסומוי חילוץ והצלה״
מומלצים